Skocz do zawartości

Spacewalk w lornecie-jak?!


Łukasz Wieczorek

Rekomendowane odpowiedzi

Część. Chciałbym uzyskać efekt jak z Newtona i ESa 20mm 100°(przykład). Wrażenie wpadania w nocne niebo super. Nie widziałem nic poza niebem, żadnej diafragramy czy jak to się nazywa. Kątem oka tylko przestrzeń. W swojej lornetce 15x70 widzę granicę pola, a bym nie chciał. Szukam bino z wymiennymi okularami i szkiełkami do niego i nic. W teleskopie z Esem 82° widzę krawędź czyli za mało. Lubię wlepiać oczy jak blisko się da. Pomożecie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetką ciężko coś takiego zrobić. Chyba że liczysz się z ciemnym obrazem, to cos takiego 13mm w 1.25 dostaniesz. Albo skołujesz sprzęt z 2" standardem.  Podeslane nikony maja po 70 stopni, wrazeniowo z pewnością wygląda na więcej niż jednym okiem. Nasadka  - powodzenia w szukaniu przelotu 2" ;) Mówiąc krótko nie ma lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Część. Chciałbym uzyskać efekt jak z Newtona i ESa 20mm 100°(przykład). Wrażenie wpadania w nocne niebo super. Nie widziałem nic poza niebem, żadnej diafragramy czy jak to się nazywa. Kątem oka tylko przestrzeń. W swojej lornetce 15x70 widzę granicę pola, a bym nie chciał. Szukam bino z wymiennymi okularami i szkiełkami do niego i nic. W teleskopie z Esem 82° widzę krawędź czyli za mało. Lubię wlepiać oczy jak blisko się da. Pomożecie?

To słabo szukasz:original:. Ja w swojej kątowej apm z morpheusami mam właśnie takie doznania. Masz dodatkowo apm 13/100° choć nie miałem okazji przez nie patrzeć w lornecie.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie jest proste. Jeśli ma być przystępnie cenowo, to używany Nikon 8x30 E II z giełdy. Diafragmę wprawdzie widać, ale i tak odczucie przy obserwacjach jakby wsadzić głowę w Kosmos. Dodatkowa zaletą jest to, że lornetka jest mała i lekka, więc można ją zabrać wszędzie i obserwować z ręki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla uściśnięcia Wojtek. Nie chodzi mi tylko o długą ogniskową. Bardziej zależy mi jednak na FOV. Wczoraj(znowu) zarwałem noc i było super, ale brakuje mi tego wrażenia, że gdzie nie spojrzeć tam widzę tylko niebo. 

Swoją drogą martwiłem się, że przez wichurę nie ma w domu prądu. Jak dojechałem po robocie okazało się, że nie ma w całej gminie, łącznie z latarniami. Widoki jak w Bieszczadach:grin:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz Wieczorek te Masuyamy mają pole 85* i są 2" , więc myślę że przy patrzeniu bino byłoby przestrzennie :)

Najtańsza opcja to tak jak pisali koledzy, 2x Morfeusz 17,5mm + kątowe bino, choćby achromatyczne.

Można też kombinować refraktor+nasadka bino, tyle że w takim połączeniu Morfeusze są dosyć ciężkie i tworzy się wysoka "maczuga" w połączeniu z nasadką bino.

Zastanawiałem się nad nimi i ostatecznie poszedłem w 2x TV Panoptic 19mm i nie żałuję :)  Małe, krótkie, leciutkie, stworzone do bino.

Morfy mają jedną wadę, wrażliwość na osiowe patrzenie, ale da się do tego przyzwyczaić. Za to po odpięciu muszli jest efekt o który Ci chodzi, mianowicie "szkło zawieszone w powietrzu", czyli nie widać diafragmy/obudowy :)

 

A jeszcze jedno, patrzyłeś przez 2x es14mm? Tutaj przy wywiniętych muszlach i odpowiednim ustawieniu wzroku jest również taki efekt, ogromne pole zawieszone w próżni :) Tyle że esy mają krótki ER i są mniej wygodne od Morfeuszy.

 

Edytowane przez wojt0000
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14mm nie próbowałem, zwłaszcza w bino. Mono miałem ESa 92' 12mm chyba i nie osiowość dla mojej wady straszna, choć wszyscy chwalą.

Polaris jesteś już kolejną osobą polecającą taki zestaw. Będzie to trzeba przetestować.

Krótki ER mi jakoś nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. 

Zapytam przy okazji o rozmiar/ciężar. Obecnie mam DO Extreme 15x70. Ładuje na statyw, na ramię i w pole. Da radę z kątowymi? Czy zamiana na 70mm z wymiennymi okularami ma sens? Pod kątem tego spacewalka? Tzn. czy jak "stałki” okularów będę mógł wymienić to coś zmieni?

Ważna rzecz. Miałem kilka teleskopów. Nie chodzi mi o super powiększenia. Testowałem też DO Extreme 10,5x70. Źrenicą za duża, tło szarawe. 

Matko, jak czytałem, że jak się przyzwyczaisz do bino to mono do bani i się śmiałem... I mnie trafiło.

Jak coś pomoże to źrenicą od 3 do 5 dla mnie super.

Najlepiej wyślijcie mi (za kasę) swoje sprzęty, a potem Wam nie odeśle(jak mi się spodoba!) :matrix:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 14:49, Łukasz Wieczorek napisał:

14mm nie próbowałem, zwłaszcza w bino. Mono miałem ESa 92' 12mm chyba i nie osiowość dla mojej wady straszna, choć wszyscy chwalą.

Polaris jesteś już kolejną osobą polecającą taki zestaw. Będzie to trzeba przetestować.

Krótki ER mi jakoś nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. 

Zapytam przy okazji o rozmiar/ciężar. Obecnie mam DO Extreme 15x70. Ładuje na statyw, na ramię i w pole. Da radę z kątowymi? Czy zamiana na 70mm z wymiennymi okularami ma sens? Pod kątem tego spacewalka? Tzn. czy jak "stałki” okularów będę mógł wymienić to coś zmieni?

Ważna rzecz. Miałem kilka teleskopów. Nie chodzi mi o super powiększenia. Testowałem też DO Extreme 10,5x70. Źrenicą za duża, tło szarawe. 

Matko, jak czytałem, że jak się przyzwyczaisz do bino to mono do bani i się śmiałem... I mnie trafiło.

Jak coś pomoże to źrenicą od 3 do 5 dla mnie super.

Najlepiej wyślijcie mi (za kasę) swoje sprzęty, a potem Wam nie odeśle(jak mi się spodoba!) :matrix:

Wyjedź pod dobre niebo z do extreme 10,5x70 to tło będzie idealne tak jak i dawane obrazy. Nie masz do mnie daleko, zapraszam:original:.

Co do es 14/82 nie są złe, ale nie dają tak dobrych obrazów jak morpheuse.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 13:34, wojt0000 napisał:

Morfy mają jedną wadę, wrażliwość na osiowe patrzenie, ale da się do tego przyzwyczaić. 

 

Problem z nieosiowym patrzeniem zupełnie nie występuje od kiedy producent dodał Morfeuszom tulejkę nakręcaną na gwint pod muszlą oczną (M43 extension). Szkła są bardzo wygodne i mają komfortowy ER.

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.