Skocz do zawartości

M33, Galaktyka Trójkąta z bliska


Przemek Majewski

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Tayson napisał:

Ładny detal na NGC604!!!!

Niestety chropowatość gwiazd galaktyki zastąpiłem czymś jakby plastikiem po całości.

znaczy ja Ty? czy literówka? nota bene, te dane zawsze mają troche słabszy kontrast niż by się marzyło, fotografowanie w skali 0.4" wyjściowo jest duzo trudniejsze niż myślałem, nie zawsze wiem jak "przywrócić ostrość" zdjeciu. stacki nadal mam w chmurze jakby ktoś był zainteresowany, czy coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, diver napisał:

Dużo materiału i ładny kadr. Kolory ok. Całość cieszy oko. :) Ale skąd ta kaszka w tle? Chętnie w wolnej chwili obejrzę staki.

ta kaszka to chyba własnie galaktyka :D (naprawdę)

 

https://drive.google.com/drive/folders/104uU6JIm4gPf-_aeSiBhQq9gd3NYBQgv?usp=sharing

^ tu będą leżeć przez jakiś czas

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemek Majewski napisał:

ta kaszka to chyba własnie galaktyka :D (naprawdę)

 

Jestem ciekaw bo jeszcze nie próbowałem, a kiedyś w końcu muszę popełnić M33 w podobnej skali. ;)

 

Godzinę temu, Przemek Majewski napisał:

^ tu będą leżeć przez jakiś czas

 

Niestety ten amerykański zasób żąda ode mnie zbyt wiele... A ponieważ nie jestem fanem amerykańskich "chmur", odpuszczam sobie ściąganie tego staka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, diver napisał:

 

Jestem ciekaw bo jeszcze nie próbowałem, a kiedyś w końcu muszę popełnić M33 w podobnej skali. ;)

 

 

1775799724_2021-10-2322_28_36-PixInsight1.8.thumb.png.d3c07505de74858e57c63ebd3823ddff.png

stack B^

 

v stack L, w tej samej skali co prezentowane foto, ten sam obszar

757920810_2021-10-2322_28_40-PixInsight1.8.thumb.png.daf68ecf161599d952fa48cd2d0477ab.png

 

 

można zobaczyć jak wygląda "surówka" na auto-stretchu, myśle ze z punktu widzenia "metronomii" zbieram całkiem poprawne statystycznie stacki :) więc można powiedzieć że "tak jak na tych skrinach naprawdę to wygląda"

edit: skriny zrobiłem przed momentem dla @Tayson, który pomaga mi zrozumieć zawiłości drobnego detalu galaktycznego, za co dziękuję

Edytowane przez Przemek Majewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, diver napisał:

 

Nie wątpię. :)

to jak dziś nikt na mnie nie krzyczy, to dam nawet 1:1 skala 0.4"/px (troche bezsensowna, dlatego zrisamplowałem), jak wyglada w tym skołpie ekwiwalent tarantuli w M33, no i sie pochwale, ze niezle mam skolimowany teleskop :)

1884650847_2021-10-2400_17_35-PixInsight1.8.thumb.png.bd5559f539aba448490b0eba194b3190.png

 

ps. tak jak ta "kaszka", chyba to masz na mysli, wygladaja regiony aktywne pelne mlodych gwiazd i gromad otwartych chyba, z odległosci 3 mln lś, ale nie znam się akurat tak bardzo na galaktykologii :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, diver napisał:

 

Niestety ten amerykański zasób żąda ode mnie zbyt wiele... A ponieważ nie jestem fanem amerykańskich "chmur", odpuszczam sobie ściąganie tego staka.

co to znaczy? jakbyś mógł wyjaśnić, nie jestem fanem teorii spiskowych, czy cos nie tak, link nie działa? był publiczny chyba. mogę położyć gdziekolwiek indziej :) nie widzę problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, diver napisał:

Robię w tej branży od 25 lat i jestem coraz bardziej zdegustowany tym gównem. Przepraszam za offtopa, ale skoro pytasz.

Codziennie się uczę...

https://www.dropbox.com/sh/ip0eh5qu29feh5q/AAB6F_v7WrpVq6HJXAjRtc-1a?dl=0

 

inne łącze, jak to wypada w rajdzie po najbardziej bezproblemową chmurę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

Dużo materiału i ładny kadr. Kolory ok. Całość cieszy oko. :) Ale skąd ta kaszka w tle? Chętnie w wolnej chwili obejrzę staki.

Tę kaszkę można sobie SUPER obejrzeć tu, do czego bardzo zachęcam, foto z VST w rozdzielczosci 16x19 tysiecy pikseli można pobrać stąd:

 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:VST_snaps_a_very_detailed_view_of_the_Triangulum_Galaxy.jpg

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

XISF są bezużyteczne dla dużej części użytkowników forum. Nawet nie ma konwertera na fits. 

tak, zaraz wymienię na fitsy. najsmieszniejsze, ze to w zasadzie to samo co i tiff. zapis pikseli kanał po kanale, piksel po pikselu, binarnie do pliku, czasem z kompresją.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie prezentują się obszary HII, trochę jakbyś robił Drogę Mleczną szerokim kątem, chociaż balans kolorów w tym przypadku jest bardziej niebieski, ta galaktyka chyba tak ma.

 

Notabene fajnie że na forum pojawia się powoli trochę zdjęć z RC a nie tylko apo i apo. 

 

PS Zdjęcie bez żadnego korektora?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

PS Zdjęcie bez żadnego korektora?

Tak. Śmiem twierdzić, że jedno z niewielu bez żadnego szkła na forum ;) No, szybka ochronna kamery i baza filtrów LRGB. Ale poza tym tylko dwa lustra. Dlatego przez krzywiznę powierzchni ogniskowania rozmiar sensora jest ograniczony -- taka teoria. to jest absolutne maksimum takiej wielkosci erceka bez korektora. zresztą każdy f/8 zrobiony jako "wiekszy klon" tego, bedzie mial takie samo pole widzenia w minutach luku. tylko sensor bedzie trzeba powiekszać by to osiagnac.

 

jakby przykręcić lustrzanke z gołym sensorem to by było "naprawde bez szkla".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.