Jump to content

Prośba o pomoc w wyborze aparatu i obiektywów

holeris
 Share

Recommended Posts

Planuję kupić aparat FF oraz 2 obiektywy. Jeden do drogi mlecznej i do tego coś do kadrów - 100 - 135 mm. Budżet powiedzmy do 10 - 15k, ale nie chcę niepotrzebnie przepłacać. W grę wchodzi sprzęt używany.

Z obiektywów myślałem o Sigmach z serii Art jeden 20 do 40 mm i  do tego 105 lub 135 mm. Tylko czy warto płacić za nie aż tyle? I który wybrać, jest ich trochę - w przedziale 20 - 40 mm praktycznie co 4 mm. Niektóre są również wyraźnie droższe, jak 28 i 40 mm. A może wziąć odpowiedniki Samyanga lub jakieś inne / jakie?

Aparat musi się dać łatwo modować. Myślałem o Nikonie D810. Na allegro można kupić z przebiegiem ok. 40-70k. Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego? A może coś z nowszych konstrukcji lub innych producentów? Canon EOS R? Co byście polecali? Proszę o porady.

Jeszcze pytanie odnośnie moda. Czy po ustawieniu balansu bieli zdjęcia dzienne wychodzą normalnie?

Godzinę temu, holeris napisał:

Czy po ustawieniu balansu bieli zdjęcia dzienne wychodzą normalnie

Pracuję tak cały czas, w dzień zapominam że to mod.

Dlatego polecam Canona 6d mod -2-2.5k

sigma art 40mm, wg mnie najlepsze szkło do szerokich kadrów na świecie,

oraz sigma, do wyboru 105 lub 135 , oba wybitne. Jesli taniej to dobra sztuka 135tki samyanga i masz komplet.

• Thanks 1

Jakieś inne opinie? Czy nowsze aparaty, jak EOS R mają w ogóle jakąś przewagę do astro nad 6D? Mniejszy piksel bardziej szumi, ale z drugiej strony daje trochę więcej szczegółów przy dużej skali. Dobrze kombinuję?

A jak wygląda porównanie 6D i Nikona 810? Widzę, że sporo osób go używa, w tym tacy mistrzowie jak @Lukasz77

A co myślicie o bardziej budżetowych obiektywach. @Darek_B widziałem, że sprzedawałeś kiedyś Samyanga 35mm, a teraz masz Sigmę 40mm. Pokusiłbyś się na jakieś porównanie tych obiektywów?

EDIT: Pomyłka się wkradła @Lukasz77 korzysta z Canon EOS Ra. Ale np. @count.neverest ma 810, choć do zastosowań z teleskopem, a nie na szeroko.

Edited by holeris

Podpisuję się pod postem @Darek_B, dodam tylko że jako alternatywę do Samyanga 135 mogę polecić Sigmę 105mm w wersji macro, która jest sporo tańsza od wersji Art.

Co do Nikona 810 to Michał Kałużny nim fotografuje, zarówno teleskopem jak i szerokie. Na pewno nie jest gorszy od 6d, śmiem twierdzić, że może nawet lepszy, ale jest też odpowiednio droższy. Co do Samyanga 35 mm to fajny obiektyw, ale to pełny manual i jest ciemniejszy od Art'a. Bardzo ładnie daje sobie radę na FF.

9 minut temu, tomekL napisał:

Podpisuję się pod postem @Darek_B, dodam tylko że jako alternatywę do Samyanga 135 mogę polecić Sigmę 105mm w wersji macro, która jest sporo tańsza od wersji Art.

Co do Nikona 810 to Michał Kałużny nim fotografuje, zarówno teleskopem jak i szerokie. Na pewno nie jest gorszy od 6d, śmiem twierdzić, że może nawet lepszy, ale jest też odpowiednio droższy. Co do Samyanga 35 mm to fajny obiektyw, ale to pełny manual i jest ciemniejszy od Art'a. Bardzo ładnie daje sobie radę na FF.

Też rozważam taką opcję. Ten makro ostrzy już od 30 cm, a lubię porobić czasem jakieś owady, więc idealnie by to pasowało. Ale jak się ma jakość do astro samyang 135 vs sigma macro 105? Ta sama klasa?

2 minutes ago, holeris said:

Też rozważam taką opcję. Ten makro ostrzy już od 30 cm, a lubię porobić czasem jakieś owady, więc idealnie by to pasowało. Ale jak się ma jakość do astro samyang 135 vs sigma macro 105? Ta sama klasa?

Samyang jest na pewno bardziej popularny, ciut jaśniejszy. Co do jakości, to poniżej surowa klatka z tego macro, z Canona 6d, f3.5, iso1600, 180s. Ja twierdzę, że to ta sama klasa.

2021-09-04_23-41_02_6D_1600_180_105_3,5.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

9 minut temu, tomekL napisał:

Samyang jest na pewno bardziej popularny, ciut jaśniejszy. Co do jakości, to poniżej surowa klatka z tego macro, z Canona 6d, f3.5, iso1600, 180s. Ja twierdzę, że to ta sama klasa.

Gwiazdki całkiem przyzwoicie w rogach wyglądają. Choć stadardowo jest trochę abberacji chromatycznej, ale Samyang chyba nie jest pod tym względem lepszy?

• Like 1

Porównywanie 6D do Nikona d810 to trochę... Większość osób uzywa 6D bo: 1. Sentyment 2. Bo "wszyscy mówią ze canony lepsze", co prawdą nie jest na pewno. Używałem Canona, przeszedłem na Nikona i niewyobrażam sobie powrotu do Canonów. Wszystkim da sie zrobić fajne zdjęcie, ale jedne matryce pracują lepiej, drugie gorzej. Wystarczy spojrzeć na dynamike Canonów. Rzadko kiedy dochodzi do DR11 gdzie nikony maja prawie 14. Jak wychodziły CMOSy to Asi 1600 się oberwało za słabą dynamike. Ciekawe czemu canonom się nigdy nie oberwało :) 

@holeris https://artuniverse.pl/ cała galeria w większości z D810

Edited by danon
  • Like 2

Trzeba by popatrzeć na surową klatkę z Samyanga 135, sam jestem ciekaw.

Ja za ten obiektyw zapłaciłem 400zł, więc nie narzekam. Kupiłem z uszkodzonym AF, choć jak się finalnie okazało na punktowym pomiarze działa perfekcyjnie, więc korzystam z niego również czasami w dzień.

Jako 15letni uzyszkodnik canonow mogę jedynie poradzić autorowi ze najlepsze co może dla siebie zrobić to wziąć Nikona d750 do astro. Ja się właśnie przesiadam na d810. 

Moja modowana erka Canona będzie na sprzedaż niedługo jak coś :flirt:

Edited by orlen

Trzeba też rozbić fotografię dzienną od DS. Argumentem za konkretnym systemem jest też "a bo ja mam 7 obiektywów do X i teraz kłopot zmieniać". Osobiście znam ~5 przesiadek z Canona na Nikona (astro), w drugą stronę ani jednego. Na obu systemach można robić świetne foty. Do fot dziennych to zupełnie inna bajka, inne parametry, dostępność szkieł wśród znajomych, itd. "A wezmę Pentaxa, bo Basia ma i fajne fotki robi na naszej klasie."

• Like 2

Dostępu do obiektywów raczej nie mam. Ja mam Sigma Art 18-35mm z mocowaniem Canon, ale on i tak jest tylko do APS-C (nie chce ktoś kupić? :)), więc w moim przypadku to niejako świeży start.

A jaka jest różnica między 750 a 810 - tylko wielkość piksela czy jest coś jeszcze? I co z bezlusterkowcami, np. Z6?

44 minuty temu, orlen napisał:

Jako 15letni uzyszkodnik canonow mogę jedynie poradzić autorowi ze najlepsze co może dla siebie zrobić to wziąć Nikona d750 do astro. Ja się właśnie przesiadam na d810

Skoro 750 lepszy, to dlaczego 810?

Generalnie ten aparat ma być głównie do szerokich kadrów ok. 30-40mm oraz około 100-135mm. Do tego okazjonalnie fotografia dzienna, opcja z możliwością makro byłaby bardzo fajna. Do teleskopu raczej nie mam zamiaru go podłączać. A jak pójdę w tańszą opcję i nie porwę się na sigmy z serii art, to może jeszcze kamerkę w teleskopie wymienię na jakąś ASI2600 :D 

2 godziny temu, orlen napisał:

Jako 15letni uzyszkodnik canonow mogę jedynie poradzić autorowi ze najlepsze co może dla siebie zrobić to wziąć Nikona d750 do astro. Ja się właśnie przesiadam na d810. 

Moja modowana erka Canona będzie na sprzedaż niedługo jak coś :flirt:

Darek zdradziłeś Canona, jak mogłeś! 

3 godziny temu, holeris napisał:

Jakieś inne opinie? Czy nowsze aparaty, jak EOS R mają w ogóle jakąś przewagę do astro nad 6D? Mniejszy piksel bardziej szumi, ale z drugiej strony daje trochę więcej szczegółów przy dużej skali. Dobrze kombinuję?

A jak wygląda porównanie 6D i Nikona 810? Widzę, że sporo osób go używa, w tym tacy mistrzowie jak @Lukasz77

A co myślicie o bardziej budżetowych obiektywach. @Darek_B widziałem, że sprzedawałeś kiedyś Samyanga 35mm, a teraz masz Sigmę 40mm. Pokusiłbyś się na jakieś porównanie tych obiektywów?

EDIT: Pomyłka się wkradła @Lukasz77 korzysta z Canon EOS Ra. Ale np. @count.neverest ma 810, choć do zastosowań z teleskopem, a nie na szeroko.

Ja foce Klasyczną R- ką tylko jest zmodowana! A do różnica od seryjnego Ra.

Godzinę temu, orlen napisał:

Mpx 

Zastanawiam się czy do moich zastosowań większa ilość Mpx też nie byłaby lepsza. Do szerokich kadrów mały piksel chyba da lepszy detal, choć zwiększy trochę szum? Czy popełniam jakiś błąd w rozumowaniu?

Edited by holeris

Teraz, holeris napisał:

Zastanawiam się czy do moich zastosowań większa ilość Mpx też nie byłaby lepsza. Do szerokich kadrów mały piksel chyba da lepszy detal, choć zwiększy trochę szum? Czy popełniam jakiś błąd w rozumowaniu?

Na małych ogniskowych i tak za wiele detalu nie wyciągniesz. Z reguły ilość Mpx jest ważna przy drukowaniu swoich zdjęć. W innym wypadku i tak często robi się resize ;) 

3 godziny temu, holeris napisał:

Dlaczego D750 jest lepszy od 6D? Lepszy szum, dynamic range? Oba wyszły w podobnym okresie

Canon 6D fatalnie radzi sobie na niskich ISO, co bardzo negatywnie przekłada się na dynamikę. W Nikonach można fotografować praktycznie na dowolnym ISO i podbijać jasność w obróbce wedle uznania.

Link do porównywarki

image.png.97fa6b4ffd6d21a01006df4929f44182.png

• Like 2

• 2 weeks later...

Jeśli będziesz celował w nową optykę to dobry wybór. Poza tym zależy czy ten aparat będziesz miał tylko do astro i czy będziesz go modyfikować. Za 2000 zł możesz kupić d600/610 który będzie szumiał bardzo podobnie do d750.