Skocz do zawartości

Izopropyl pozostawia mgiełkę na soczekach


Astroigi

Rekomendowane odpowiedzi

Specjalistą nie jestem ale czyściłem ostatnio normalnym spożywczym spirytusem (z biedry) wraz z mikrofibrą i wszystko gra,  jest czysciutko.. Tylko ściereczka musi być czysta (piorę ją w płynie do naczyń, proszki do prania mają zmiękczacze i inne, a to zostaje na materiale)

Nawet kilka razy użyta zostawi już jakiś tłuszcz i będą smugi. 

Rękawiczki są jak pisano wcześniej bardzo wskazane. 

 

PS. Czy takie okularowe, jednorazowe ściereczki "brilen putzen" będą ok do optyki?

 

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę: izopropanol czy jakikolwiek inny płyn jest po to, by rozpuścić lub rozmiękczyć brud. Później tak czy siak trzeba go (tzn. płyn+brud) czymś zebrać. Jeśli brudu było dużo, to oczywiście jedna ściereczka/szmatka/chustka nie da rady i człowiek stwierdza, że izopropanol jest "be". A po prostu trzeba zabieg powtórzyć z użyciem kolejnej czystej ściereczki/szmatki/chustki.

Pod względem zdolności do czyszczenia etanol i izopropanol są niemal identyczne. Ten drugi ma jednak tą zaletę, że jest mniej lotny i ma się więcej czasu na zebranie płynu z brudem zanim rozpuszczalnik odparuje i brud z powrotem osiądzie na podłożu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dobrychemik napisał:

Na logikę: izopropanol czy jakikolwiek inny płyn jest po to, by rozpuścić lub rozmiękczyć brud. Później tak czy siak trzeba go (tzn. płyn+brud) czymś zebrać. Jeśli brudu było dużo, to oczywiście jedna ściereczka/szmatka/chustka nie da rady i człowiek stwierdza, że izopropanol jest "be". A po prostu trzeba zabieg powtórzyć z użyciem kolejnej czystej ściereczki/szmatki/chustki.

Pod względem zdolności do czyszczenia etanol i izopropanol są niemal identyczne. Ten drugi ma jednak tą zaletę, że jest mniej lotny i ma się więcej czasu na zebranie płynu z brudem zanim rozpuszczalnik odparuje i brud z powrotem osiądzie na podłożu.

Czyli rozwiązaniem jest kupić pinćset ścierek z mikrofirbą :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rurykow napisał:

(...)

PS. Czy takie okularowe, jednorazowe ściereczki "brilen putzen" będą ok do optyki?

 

"Od zawsze" używam takich mokrych ściereczek okularowych do czyszczenia optyki na 2. etapie harcerskiego "z gruba", "do czysta", "na glanc", jak już zostały tylko jakieś naloty, o których pisze @dobrychemik.
Przy czyszczeniu większych zabrudzeń najpierw jest 1. etap z użyciem "Optical Wonder" Baadera i ich ściereczki.

3. etap to delikatnie nachuchana woda, przetarta ściereczką Baadera, oczywiście inną niż użyta do 1. etapu.
 

Ściereczki okularowe powinny być bez zapachu i innych wynalazków.
Jak mam jakieś inne niż zawsze, to najpierw testuję na okularach korekcyjnych, potem na tanich BCO a dopiero potem używam do cenniejszych rzeczy.

Ale jak dotąd nigdy nie miałem z takimi ściereczkami żadnych problemów.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dyskusję i rady.

Spróbowałem ponownie, tym razem w rękawiczkach oraz z nową mikrofibrą, jedną mikro namoczyłem izopropylem i tak wyczyściłem, a potem drugą (suchą) mikro pozbyłem się pozostałości po alkoholu. Wyszło bardzo dobrze, zero mgiełek, jeżeli nikt nie chce już na ten temat powiedzieć to można zamknąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.