Skocz do zawartości

H alpha słońce


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj masz singlowy etalon do słoneczka, dla 60mm apertury bodajże.

https://www.astroshop.pl/filtry-szklane-z-oprawka/lunt-solar-systems-system-filtrowy-etalon-1-25-ls60fha-b600/p,33249#tab_bar_0_select

 

Oczywiście to przykład - popatrz na różne etalony jakie Cię interesują, a specjalistą w tej materii jest @Lukasz83

 

Pamiętaj też o filtrze blokującym (ERF).

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lagata1 napisał:

Mi chodzi o coś budzetowego, czy kupno jakiegos taniego filtra h alpha pozwoli mi na foto słońca

Nie ma czegoś takiego do fotografowania Słońca H-alfa.

Jeśli dobrze rozumiem Twoje intencje aby uzyskać efekt jak w wątku:

 

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o czym piszesz - jakiego filtra względem kameki czy aparatu? Etalon montujesz na teleskopie a filtr ERF w wyciągu. W ten sposób masz możliwość fotografowania słońca nie narażając swojego rejestratora na stopienie/absolutne zniszczenie.

 

Jeśli myślisz o "zwykłym" filterku baadera 7nm do wyrzuć tą myśl z głowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maro21 napisał:

Jeżeli myślisz,  że ha 7nm baadera uczyni z teleskopu teleskop słoneczny to popełniasz błąd.  Filtry ha do Słońca mają szerokość widma 0.7-0.5 A. 

 

5 minut temu, Pav1007 napisał:

Nie rozumiem o czym piszesz - jakiego filtra względem kameki czy aparatu? Etalon montujesz na teleskopie a filtr ERF w wyciągu. W ten sposób masz możliwość fotografowania słońca nie narażając swojego rejestratora na stopienie/absolutne zniszczenie.

 

Jeśli myślisz o "zwykłym" filterku baadera 7nm do wyrzuć tą myśl z głowy

tak, po prostu myślałem czy są jakieś tanie filtry h alpha o odpowiedniej szerokości widma w celu fotografowania słońca za pomocą mojego sct

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie napisał to ja napiszę dla porządku.

 

Wszystkie te Baaderowskie filtry można użyć TYLKO i TYLKO WTEDY gdy masz założony już filtr PRZED obiektywem swojego SCT!!!

 

Minimum - folia Baadera przed płytą korekcyjną.

Bez tego teleskop zbierze tak dużo energii, że wszelkie filtry wąskopasmowe zwyczajnie pękną od przegrzania, a następna do masakry będzie matryca.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pav1007 napisał:

my bad, przepraszam

Znaczy w sumie... Niektóre rozwiązania mają chyba faktycznie etalon na wlocie; ale gdyby chcieć zmajstrować teleskop słoneczny o jakiejś nieco większej aperturze, to jednak taniej wyjdzie dać z przodu ERF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lagata1 napisał:

a jak to się ma do zastosowabia filtra pod względem kamerki lub aparatu? Mi chodzi o coś budzetowego, czy kupno jakiegos taniego filtra h alpha pozwoli mi na foto słońca?

 

Najbardziej budżetowe h-alpha to są stare używki PST do dostania za mniej niż 2 tyś zł. Reszta to już znacznie drożej - ale można dostać Lunty 50-60mm czy Coronado Solarmax 60 w dobrych cenach na giełdzie (4-5 tyś zł). Czasem też są nówki w promocjach na Astroshopie. SCT-ka też można przerobić na h-a, ale też trzeba etalonu, filtru blokującego (najczęsciej bierze się z mniejszego Lunta lub Coronado) i dość drogiego ERFa na przód (generalnie to całość też będzie z kilkanaście tyś). 

 

14 godzin temu, lagata1 napisał:

 

To filtr głównie wizualny, poprawia widoczność plam, granulacji, pochodni. 

 

W linii wapnia jest jeszcze budżetowy filtr Baadera (też tylko z folią), ale tu potrzebujesz kamery, która dobrze rejestruje pasmo bliskie UV,  aparaty się raczej nie nadają. 

 

https://deltaoptical.pl/filtr-baader-k-line-folia-astrosolar-nd-3-8-od-3-8-t-0-016-1-25-quot

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.