Skocz do zawartości

Omegon Nightstar 16x70 - 45° - warto?


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, bas.sic napisał:

Cyberboss sorki że Ci się wpierniczam w wątek.

Ale @Marcin_G a co jeśli chcemy tą lornetą obserwować wszystko? Czy w takim przypadku nie będzie lepszym wyborem 450

Pytam bo też się przymierzam do wielkiej lornety.

Ważny wątek - 450 czy 900. Miałem Omegona 100 mm /450, sprzedałem go i.....odetchnąłem. W nocy bardzo wysoko był niewygodny (sięgnij w lipcu do M57.....) natomiast kątowa 90bardzo dobrze spisuje się także w przyrodzie / pejzażu. Brać 900!

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bartolini napisał:

@Marcin_G Nie kupiłem jeszcze lornetki z dostawą kurierem - zawsze odbieram osobiście. Jakbym miał kupić APMkę za 10-20 tysi, to kurde wybrałbym się do tego Ludesa osobiście :icon_rambo:

 

Apropos apertury, to szedłbym albo w ~70mm albo w 150mm. Pomiędzy wybrałbym … ED150 z nasadką.

i słusznie, podróże kształcą.

A dlaczego wykluczasz przedział 80-120mm? Ja po przygodach z Omegonem 100mm (masa, wielkość, mobilność, obsługa) z premedytacją wybrałem teraz 82mm i  okularami z przedziału 32mm - 9mm mam wszzystko, co chcę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

i słusznie, podróże kształcą.

A dlaczego wykluczasz przedział 80-120mm? Ja po przygodach z Omegonem 100mm (masa, wielkość, mobilność, obsługa) z premedytacją wybrałem teraz 82mm i  okularami z przedziału 32mm - 9mm mam wszzystko, co chcę!

Było kupić apm 100 to byś z nią został do dzisiaj:laugh:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, peter5 napisał:

Było kupić apm 100 to byś z nią został do dzisiaj:laugh:.

Wiesz, długo się wahałem. Uznałem, że ważniesze są duże pola i duża źrenica wyjściowa, więc 82mm pasuje mi bardziej. Z Morfeuszami 9mm mam bardzo komfortowe pole do Słońca i Księzyca. Do planet - mak 180/2700 + nasadka bino robią robotę

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_G napisał:

Wiesz, długo się wahałem. Uznałem, że ważniesze są duże pola i duża źrenica wyjściowa, więc 82mm pasuje mi bardziej. Z Morfeuszami 9mm mam bardzo komfortowe pole do Słońca i Księzyca. Do planet - mak 180/2700 + nasadka bino robią robotę

Zaraz to szerokie pola czy księżyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter5 napisał:

Zaraz to szerokie pola czy księżyc?

mam parki:

Polssl 32mm, największa źrenica, duże pole

ES 24/68o, to samo pole większe powiększenie, mniejsza źrenica

Morfeusze 17,5 / 12,5 / 9mm - ta ostania parka daje mi pole 1,45przy pow. 52,2x - idealne do całej tarczy Księzyca i Słońca

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Marcin_G napisał:

i słusznie, podróże kształcą.

A dlaczego wykluczasz przedział 80-120mm? Ja po przygodach z Omegonem 100mm (masa, wielkość, mobilność, obsługa) z premedytacją wybrałem teraz 82mm i  okularami z przedziału 32mm - 9mm mam wszzystko, co chcę!

Zależałoby mi na jak najszerszym polu widzenia. 100mm ED to już duży sprzęcik, duże powery - więc solidny statyw i montaż. No i cena. Jak dla mnie wejście w rewiry 6 calowego edka z nasadką, który potrafi więcej na US.

Ale wiadomo: de gustibus… :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Zależy jakie okulary i jaka lorneta, bo np. APM 28x110 daje dla mnie o wiele lepsze jakościowo obrazu niż kątową TS 100 z okularami zoom baadera :D

No cóż Pawle, jeśli w tej TS 100/45 chcę powiększenia rzędu 30, to nie używam zoom-ów Baadera, tylko osiemnastek TS-a:innocent:, które były w zestawie z lornetą. Przy tej ogniskowej dają szersze pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piotrfie napisał:

No cóż Pawle, jeśli w tej TS 100/45 chcę powiększenia rzędu 30, to nie używam zoom-ów Baadera, tylko osiemnastek TS-a:innocent:, które były w zestawie z lornetą. Przy tej ogniskowej dają szersze pole.

Oczywiście każdy ma swoje predyspozycje. Dla mnie widoki z lornety prostej są jakby to powiedzieć - bardziej czyste, krystaliczne i po prostu lepiej mi się spogląda. Nie wiem z czego to wynika :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bartolini napisał:

Jak czytam dyskusje i pojawia się teza , że prosta lorneta (a zwłaszcza duża)  „nie nadaje się do astro”, to zawsze przypomina mi się to zdjęcie :)

post-1167-0-44585700-1412010728.jpg.71b2

Ta TSka to kloc. Nowa APM to przy niej młodszy brat :D Poza tym do takich pozycji (pomijająć żuraw) lepiej sprawdzi się wysoki statyw i już nie trzeba klękać :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bartolini napisał:

Zależałoby mi na jak najszerszym polu widzenia. 100mm ED to już duży sprzęcik,

....i dla mnie lornetka 100 mm ma sens w zasadzie TYLKO z okularami 2", czyli w praktyce jakiś SWAN 40mm / 72o. Te okulary są na tyle szczupłe, że da się między nie wsunąć nos.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyberboss jeszcze raz sorry za zaśmiecanie wątku :) To ostatni raz (przynajmniej tak mi się wydaje).

Ale mam pytanie totalnego amatora w tej kwestii.

Co będzie lepsze 120 ED + nasadka bino czy 100 ED bino?

Nie ma znaczenie mobilność, statyw etc... Liczą się dawane obrazy.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2021 o 21:07, cyberboss napisał:

Wobec Waszych powyższych opinii chyba wrócę myślami do prostej lornetki. Może coś z serii BA8.

W zasadzie zachęcałbym Cię żebyś wrócił do pomysłu lornety kątowej od apm. Czy wydasz 4000 na omegona czy 5000 na apm nie będzie różnicy w dłuższej perspektywie czasu.  


Z drugiej strony możesz przejść ścieżkę zaczynajac od tańszej lornety prostej. Ja wybrałbym coś klasy 15x70 ew 10x50 (miałem obie z tym ze 16x70). To duże i ciężkie lornetki..Dają satysfakcjonujące obrazy ale znowu ergonomia kiepska.
 

Dokupisz statyw albo żuraw sprawdzisz czy ci to odpowiada. Jeśli tak ->zostaniesz. Jeśli nie sprzedasz i kupisz kątowa jak ja. Przeszedłem w pełni świadomie drogę od prostych do kątowych ale żeby uzasadnić koszt trzeba ta drogę przejść samemu ( po drodze stwierdzisz czy wogole chcesz iść z lornetkami przez życie). Czy 70 to nie zamało i potrzebuje 100 albo 120? Może lubię jak najszersze pole widzenia i kupie nikona 8x30?

A moze chce ultra dobra jakość  obrazu bez cienia chromatyzmu?
A może zapragniesz bino na EMS matsumoto i zapodasz Masuyamy 32? 

Zawsze będzie jakiś kompromis i naogol niestety cena jest generatorem kompromisów..
 

Jedno jest pewne kup lornetkę i bądź szczęśliwy.

 


 

Edytowane przez jerzej
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bas.sic napisał:

Cyberboss jeszcze raz sorry za zaśmiecanie wątku :) To ostatni raz (przynajmniej tak mi się wydaje).

Ale mam pytanie totalnego amatora w tej kwestii.

Co będzie lepsze 120 ED + nasadka bino czy 100 ED bino?

Nie ma znaczenie mobilność, statyw etc... Liczą się dawane obrazy.

pk

Jasne że 100 ed, o klasę lepsze obrazy niż przez jakąś tam ciemną nasadkę:grin:.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bas.sic napisał:

Co będzie lepsze 120 ED + nasadka bino czy 100 ED bino?

100ED bino bez dwóch zdań. O ile kolimacja będzie perfekcyjna i użyjesz okulary z najwyższej półki.

Zaletą 120 ED w trybie "mono" będzie możliwość uzyskania większych pól widzenia z okularami 2"

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin_G napisał:

100ED bino bez dwóch zdań. O ile kolimacja będzie perfekcyjna i użyjesz okulary z najwyższej półki.

Zaletą 120 ED w trybie "mono" będzie możliwość uzyskania większych pól widzenia z okularami 2"

Z apm 18 mm obraz już będzie o klasę lepszy, nie mówiąc o morpheusach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, peter5 napisał:

Jasne że 100 ed, o klasę lepsze obrazy niż przez jakąś tam ciemną nasadkę:grin:.

 

7 minut temu, Marcin_G napisał:

100ED bino bez dwóch zdań. O ile kolimacja będzie perfekcyjna i użyjesz okulary z najwyższej półki.

Zaletą 120 ED w trybie "mono" będzie możliwość uzyskania większych pól widzenia z okularami 2"

 

Przekonaliście mnie.

Mam na co zbierać :)

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bas.sic napisał:

Cyberboss jeszcze raz sorry za zaśmiecanie wątku :) To ostatni raz (przynajmniej tak mi się wydaje).

Ale mam pytanie totalnego amatora w tej kwestii.

Co będzie lepsze 120 ED + nasadka bino czy 100 ED bino?

Nie ma znaczenie mobilność, statyw etc... Liczą się dawane obrazy.

pk


120ED spokojnie popędzisz 200-250x na Księżycu. Wieszasz na montażu z prowadzeniem, krzesełko, pilot w łapce i surfujesz po powierzchni. Z 120ED, lustrzanką cykniesz jakąś koniunkcję czy zaćmienie. Od biedy możesz 120ED poavikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.