Skocz do zawartości

M31 z SCT 8"


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że robiłem M42 SCTkiem na 20 sek klatkach i jako takie wyszło, więc chciałem spróbowac to samo z M31. Chyba ostatni raz fotografuje tym zestawem obiekt tak wysoko w zenicie. Na maksymalnie rozstawionych nogach nie dam rady zawiesić SCT, więc był tylko lekki rozstaw, nogi i szyja bolały od zerkania w aparat, a długo męczyłem się żeby ustawić galaktykę na środku kadru. I tak pod koniec sesji galaktyka już zawędrowała spory kawałek od centrum kadru (napęd tylko w 1 osi) . Jak skończyłem focić M31 okazało się, że korektor zaparował mimo odrośnika i grzałki (to dziwne, bo w Zatomiu na zlocie całą noc było ok, poprzedniej nocy też ok, może źle grzałkę założyłem ?). 

Parametry: SCT 8" z redugktorem 0,63x +Canon50D mod na EQ3-2, 70% ze 147 klatek po 20sek. ISO 1600, crop.

 

Uporzedząc komentarze - materiału mogło być więcej, szum widoczny, kolorystyka mam nadzieję, że neutralna, aparat mógłby być lepszy, montaż mółgby być lepszy, mógłby być guiding... ale chociaż fajne pasy pyłowe wychodzą z 8" ;) . 

 

 

607618191_M31final.png.c96892a518fb1026340747c2cd36aa8c.png

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia obrobki - ja odpuściłem ten obiekt na swoim c6 bo to nie ta ogniskowa I to moim zdaniem nie miało sensu chociaz można to skalibrować, wyprowadzić jakas paletę kolorów, gwiazdki tez pokazać oraz cale foto jako nie - sepią, ale mnie denerwowało ze obiekt jest za duży pod takie ogniskowe i pod andromede planuje w przyszłości zakup apochromatu o ogniskowej około 400, po prostu obecnym wiaderkiem nawet jej nie foce bo to zwyczajowo zle wygląda według mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzędziel napisał:

Patrząc w stopce, jakim dysponujesz sprzętem myślę, że SCT akurat najmniej nadaje się do takiej astrofotografii. To zdjęcie zrobione przez ED 102 wyszło by zapewne znacznie lepiej.

 

Też fociłem nieraz tym ED, kombinuję różne zestawy, aby zobaczyć  co i jak wyjdzie (M42 robiłem i tym i tym). Taka trochę kontynualcja wizuala, i nowy cel wyjazdów pod ciemne niebo. Tylko teraz mozna przywieźć jakieś "trofeum" w postaci materiału. Przy okazji wziać chociaż lornetkę, aby sobie poobserwować w międzyczasie jak się foci. 

 

Aha, stopkę zaktualizowałem, bo kiedyś był z tym problem i dawno nie zmieniałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.