Skocz do zawartości

Stellarium błędnie pokazuje pozycję (1) Ceres - dlaczego / co z tym zrobić?


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Panie, Panowie

Dziś z balkonu postanowiłem powrócić do (1)Ceres i ku mojemu zdziwieniu, Stellarium źle pokazuje mi jej położenie. Planetoidę bez trudu odnalazłem tam (była dość jasna "gwiazda" gdzie nic nie powinno być) a miejsce po Ceres puste. Dlaczego Stellarium nie ma aktualnej orbity? Jak ją uzupełnić?

Dla orientacji printscreen sprzed chwili - porównajcie u siebie....

image.thumb.png.090964883d3853af11097c44363216c7.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. skysafari RA 4h39m19s DEC +16d23m45s, na godz. ósmej w odległości 4m38s powinna być TYC2 1266-0469-1. I z tego, co widzę to jest, wspomniana gwiazda tylko w innym miejscu:

frame_tycho2cat.png.7a0b9783bc8672970bfdf6de9c6250e7.png

 

i tu w skali 0.2, gwiazdeczka w środku

raw_1635632213.5001829_tycho2.thumb.jpg.efc8bb149432595e3ff0663cf1ec0cbf.jpg

 

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Darek_B napisał:

A robisz aktualizacje orbit / konfiguracja>edytor US> zaimportuj elementy orbitalne .../ ?

Nie sądziłem, że dla tak dobrze poznanego obiektu jak Ceres konieczna będzie aktualizacja....

Z której dokładnie listy trzeba ściągnąć aktualne elementy orbitalne dla Ceres i innych jasnych planetoid?

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karp_killer napisał:

Ja wczoraj szukałem na podstawie Skysafari i też nie znalazłem Ceres, ale mój montaż ma luzy i często się gubię na niebie przy dużym powiększeniu. 

Porównanie mapy Hiad z widokiem w lornetce pozwala wychwycić (1)Ceres niemal natychmiast.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2021 o 01:02, Darek_B napisał:

A robisz aktualizacje orbit / konfiguracja>edytor US> zaimportuj elementy orbitalne .../ ?

 

... to chyba jeśli chcemy dodać jakiś nowy obiekt US nie istniejący w bazie programu (Stellarium będzie wtedy szukać danych orbitalnych w necie, np. nowa kometa). Ceres jest w bazie Stellarium domyślnie i jej dane orbitalne powinny być aktualizowane automatycznie przy uruchamianiu programu, tylko musi być w:

 

  Konfguracja (F2) / Wtyczki / Edytor Układu Słonecznego

 

... na dole w Opcje, zaznaczony kwadracik: Załaduj przy uruchamianiu programu.

 

[edit]

Wygląda na to, że jest tak jak pisze Darek. Jednak trzeba dodatkowo aktualizować dane orbitalne z neta:

 

U mnie przed aktualizacją (pozycja Ceres tak jak w pierwszym poście wątku):

Ceres_przed.jpg.8527e23024376c6ffd74c81606953daf.jpg

 

 

... pozycja Ceres po aktualizacji (znacznik pokazuje starą pozycję):

Ceres_po-stare-wsp.jpg.0820bd7ab6df033bb26e2f829cd9c6b3.jpg

 

 

... pozycja Ceres po aktualizacji (znacznik pokazuje aktualną pozycję):

Ceres_po-nowe-wsp.jpg.67778555b2bf6669229321e58be3d058.jpg

... najlepiej prześledzić zmianę pozycji przewijając powyższe zrzuty strzałkami w lewo/prawo.

 

Czy ta nowa (zaktualizowana) pozycja Ceres na wizualizacji ze Stellarium zgadza się z obserwacjami??

 

Pozdrawiam: Jurek

PS Na wizualizacjach macie podane stare i nowe współrzędne liczbowe Ceres.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2021 o 09:15, Marcin_G napisał:

Nie sądziłem, że dla tak dobrze poznanego obiektu jak Ceres konieczna będzie aktualizacja....

Z której dokładnie listy trzeba ściągnąć aktualne elementy orbitalne dla Ceres i innych jasnych planetoid?

 

Dla danych jak podałem wyżej robiłem to z pierwszej zakładki (jest tam Ceres).

 

 Cała procedura aktualizacji (dla zainteresowanych):

 

Okno konfiguracji (F2) / Wtyczki / Edytor Układu Słonecznego / Konfiguruj / Układ Słoneczny / Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC...  i:

 

wybieramy Asteroidy (można dodawać Komety),

zaznaczamy: Pobierz listę obiektów z Internetu,

i wybieramy zakładkę (ja wybrałem pierwszą),

i naciskamy: Pobierz elementy orbitalne.

 

Dane pochodzą z bazy:

Minor Planet and Comet Ephemeris Service (MPES).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ajot napisał:

Mi po tej zmianie konfiguracji Stellarium wskazał Ceres w nowym miejscu. Niestety jej tam też nie ma.

 

Mało precyzyjny opis. Masz zainstalowaną aktualną wersję Stellarium 0.21.2? Bo u mnie po zainstalowaniu (TUTAJ do pobrania) tej wersji (dotychczas używałem poprzednią: 0.21.1) tak pokazuje pozycję Ceres na chwilę obecną (ok. 11 minut kątowych nad Aldebaranem, lekko na lewo) - poniżej widok w typowej lornetce (mniej więcej ;) ) u mnie w warunkach miejskich (ilość gwiazd na wizualizacji ze Stellarium ograniczyłem do 9 mag):

 

Ceres-Aldebaran_11-minut_07-11-2021.jpg.79a27c7cf826c7af3c108528a015af86.jpg

 

 

 

Zrobiłem dodatkowo "cofnięcie" w Stellarium pozycji Ceres od tej dzisiejszej nad Aldebaranem (jw.) do 30-10-2021 (tak jak w mojej poprzedniej wizualizacji: TUTAJ) i wszystko się zgadza na wizualizacjach (jak w poprzedniej wersji Stellarium po aktualizacji on-line pozycji Ceres). W ciągu tygodnia Ceres "przesunęła" się w kierunku Aldebarana o ponad 1° kątowy:

 

Ceres-cofnieta-do-30-10-2021.jpg.d36982bb94553cf1e2bc5320073f517a.jpg

 

 

 

... no to w końcu jest Ceres faktycznie nad Aldebaranem, czy jej tam nie ma?  Ja nic nie sprawdzę bo u mnie dzisiaj zachmurzone niebo (może później się przetrze? :icon_rolleyes: )!

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Jest dokładnie, tak jak pisze polaris. Żeby mieć w Stellarium poprawne pozycje jasnych planetoid tak jak w realu trzeba robić aktualizacje (opisałem powyżej) z tym, że trzeba wybrać inne źródło z listy, niż to, które podałem wcześniej. Właściwe  źródło to:

 

MPCAT: Numbered objects (1-9999) - siedemnasta pozycja na liście

 

Na dowód wizualizacja ze Stellarium - pozycja Ceres jest identyczna jak na foto:

 

Ceres_wsp-OK.jpg.a8470ad54c68317949879618c0a05319.jpg

 

... fota jest trochę obrócona w lewo, porównując do wizualizacji ze Stellarium.

 

Jak widać wystarczy poprawnie aktualizować pozycje planetoid i Stellarium nie będzie nikogo "urabiać". ;) Nie miałem pojęcia, że tak trzeba robić, dopóki Darek o tym nie wspomniał, ale też nie prowadzę ostatnio żadnych obserwacji, poza sztucznymi satelitami Ziemi, a tu już aktualizacje orbitalne na podstawie świeżych  TLEs trzeba robić często i gęsto żeby poprawnie zrobić identyfikacje satelitów (patrz moje tematy satelitarne - trochę tego jest na Astropolis: od identyfikacji po opisy z fotami, z przelotów ciekawych obiektów).

 

 

Podrawiam: Jurek.

PS Dark_24_d, dzięki za foto, które nam wiele wyjaśniło.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, polaris napisał:

WCP była widoczna tylko przez pierwszą godzinę tranzytu. Może miałeś jeszcze zbyt niski kontrast, a może po prostu jej nie dostrzegłeś, bo WCP nie jest już taka W jak kiedyś? :)

Chyba aż tak nie zbladła żeby nie wyjść na stacku z 5000 klatek;)

image.png.fc10c0bbe69a1c9c623ce4bb4da7f0e9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2021 o 09:26, Wojsa napisał:

Chyba aż tak nie zbladła żeby nie wyjść na stacku z 5000 klatek;)

image.png.fc10c0bbe69a1c9c623ce4bb4da7f0e9.png

 

Myślę, że to się już nadaje na inny wątek.

 

Wracając do tematu, dzisiaj widziałem Ceres (na granicy dostrzegalności, ale bez "zerkania") w trudnych warunkach miejskiego LP, przez lornetkę 12x50 i wszystko się zgadza z tym co pokazuje Stellarium po aktualizacji, opisanej przeze mnie wyżej. Ceres wędruje teraz przez Hiady. Na wizualizacji ze Stellarium ograniczyłem gwiazdy do 8 mag, bo takie tylko mogłem wyhaczyć wizualnie (fatalnego stanu wzrokiem) lornetką z mojego balkonu pod miejskim niebem:

 

 

66174608_CeresHiady_09-11-2021.jpg.f1c06d4e256d4a666623da1c0716dd24.jpg

 

Jeśli jutro dopisze pogoda, to spróbuję jeszcze raz zobaczyć Ceres i oszacować zmianę jej pozycji na nieboskłonie w porównaniu do tego co pokaże Stellarium.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania wskazań ze Stellarium pozycji Ceres, wczoraj i dzisiaj cyknąłem fotki planetoidy w realu moim amatorskim sprzętem foto, zamocowanym na sztywno do balustrady balkonu (TUTAJ opisałem mocowanie, używane zamiast niewygodnego na balkonie statywu). Foty są jakie są, robione pod fatalnym miejskim niebem - pojedyncze strzały (50mm, F2.5, eksp.: 6 sek. ISO: 640(1)/1000(2)). Ceres to jasny obiekt i jej ruch dobowy widać bez problemu nawet w szerszym kadrze, mimo tragicznych jakościowo zdjęć. Zrobiłem również zbliżenia z obu fotek, żeby wyraźniej zobaczyć przemieszczanie się Ceres na nieboskłonie, a dla porównania zamieszczam analogiczne zrzuty ze Stellarium.

 

 

10-11-2021:

_B100301.jpg.487d006f010fea5e2b6d9399b87d88e9.jpg

 

 

11-11-2021:

_B110430.jpg.f71986824342033df9387507ee760047.jpg

 

 

Zbliżenia z kadrów 10 i 11 listopada - wyraźnie widać dobowy ruch Ceres:

 

1183253119_CeresHiady_10-11-2021_zoom.jpg.4741c3578bb24b7c115cae9c973d5250.jpg

 

1625429575_CeresHiady_11-11-2021_zoom.jpg.697223c134348e0bbfeb695bc1a1c97b.jpg

 

 

 

... i analogiczne czasowo zrzuty ze Stellarium:

 

1929459791_CeresHiady_10-11-2021_Stell.jpg.41279b702ce86cd448307a45cc09e5e0.jpg

 

395349059_CeresHiady_11-11-2021_Stell.jpg.4d9cd440eccdbe6983f950de64139686.jpg

 

 

Jak widać, realne pozycje Ceres na nieboskłonie zgadzają się z symulacjami ze Stellarium. Gdyby Ktoś jeszcze miał problem ze złymi wskazaniami pozycji planetoid w tym programie, to przypominam jak aktualizujemy dane orbitalne planet karłowatych / asteroid w Stellarium (cała procedura jest prosta):

 

Okno konfiguracji (F2) / Wtyczki / Edytor Układu Słonecznego / Konfiguruj / Układ Słoneczny / Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC...  i:

 

wybieramy Asteroidy,

zaznaczamy: Pobierz listę obiektów z Internetu,

i wybieramy zakładkę: MPCAT: Numbered objects (1-9999) - siedemnasta pozycja na liście,

i naciskamy: Pobierz elementy orbitalne (czekamy aż pojawi się okienko z obiektami),

sprawdzamy, czy zaznaczone są:

Add new and update existing objects i Aktualizuj tylko elementy orbitalne,

... następnie zaznaczamy konkretne obiekty, których nazwy widać w okienku, ewentualnie klikamy na button Zaznacz wszystkie (jeśli chcemy mieć w Stellarium z tej listy wszystkie 10 tyś planetek/asteroid),

... i ostatecznie naciskamy: Dodaj obiekty

 

U mnie, aktualizacja/dodanie 10 tyś planetoid/asteroid trwała/o ok 2 min. (mimo, że łącze internetowe mam szybkie przez światłowód), więc trzeba się uzbroić w cierpliwość.

 

 

 

Myślę, że teraz, odpowiedź została wyczerpana na pytanie postawione w tytule wątku.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
żeby nie tworzyć nowego tematu, pozwolę się podpiąć ze swoim pytaniem pod ten już istniejący. W programie Stellarium pobrałem wszystkie możliwe katalogi gwiazd, i o ile faktycznie pokazuje mi gwiazdy do wartości wybranej przeze mnie jako minimalna (13 mag), to dla gwiazd słabszych niż ~+9 mag, opis wybranego obiektu jest mocno okrojony z informacji, a przede wszystkim nie zawiera tego na czym najbardziej mi zależy, numeru katalogowego danej gwiazdy, np. HIP, HD, etc. Podobny, acz nieco odmienny problem mam w programie CdC, gdzie pokazuje mi nr katalogowe wszystkich wyświetlanych gwiazd, natomiast najsłabsze z nich mają jasność ~+9 mag. Czy któryś z kolegów bardziej doświadczonych w obsłudze tych programów ma pomysł co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i jak ewentualnie temu zaradzić? Za wszelkie podpowiedzi i wskazówki będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam,

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.