Skocz do zawartości
  • 0

Problem z ostrością


Pancor

Pytanie

Wydaje mi się, że mam problem z ostrością spowodowaną łapaniem zbyt dużego zakresu długości fal w podczerwieni. Fotony łapię Canonem 1100D przerobionym przeze mnie na pełne spektrum z dodanym filtrem Astronomika UV+IR Block L2 i Samyangiem 135mm otwartym na f2.0. Gwiazdy dostają czerwony pierścień tak jak to tutaj widać na zestackowanym materiale:

 

integrated_zoom.JPG.1ab1a1089c33f903df64bfff3f2c6308.JPG

 

Pojedynczy light łapany przez 60s z separacją na kanały kolejno R, G i B wygląda tak:

 

separated_channels.thumb.jpg.51e0970fac11a4551248f849dcd33389.jpg

 

W przypadku kanału czerwonego widać też że samo tło jest znacznie jaśniejsze, znormalizowana wartość tła dla R, G i B wynosi mniej więcej: 0.0156, 0.0067, 0.0025.

Samą ostrość ustawiam przy pomocy maski Bahtinova, uzyskany wzór wygląda tak:

 

focus.jpg.555320145d8fe8bec3589a2f114a0b12.jpg

 

Pytanie teraz czy mój tok rozumowania zmierza w dobrą stronę. Czy faktycznie Canon łapie za dużo podczerwieni i trzeba by było użyć innego filtra, który by bardziej skrupulatnie wycinał wyższe długości fal czy możliwe, że przeoczyłem inny problem?

A może po prostu zbyt dużo wymagam od tak leciwego sprzętu i żeby powalczyć z tymi czerwonymi obwódkami to wystarczyłoby np. rozbić zdjęcie na osobne kanały, zredukować wielkość gwiazd w kanale czerwonym i połączyć ponownie je ze sobą. Gwiazdy by to pewnie uratowało do pewnego stopnia, ale jeżeli faktycznie nie mam najlepszej ostrości dla R to gdy będę łapał mgławice wodorowe to detal strasznie ucierpi na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.