Skocz do zawartości

Askar Fra 600 czy jakas inna alternatywa


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

 

Przymierzam sie powoli do zakupienia teleskopu o nieco wiekszej ogniskowej od tej, ktora aktualnie posiadam (352mm). 

Nowy telekop ma dac mi wieksze powiekszenie (dla fotografowania mniejszych mglawic, ew. galaktyk) oraz ma miec pokrycie w plaskim polem dla martycy z kamery ASI2600

 

Czytajac recenzje w necie na temat nowego wynalazku jakim sa teleskopy ASKAR, zastanawiam, sie czy model 600 bylby dobrym wyborem, no chyba, ze jest cos rownie dobregoz np., wieksza apertura itd. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marcin Ksiazek napisał:

hyba, ze jest cos rownie dobregoz np., wieksza apertura itd.

zawsze jest coś równie dobrego albo lepszego, pytanie za ile :D
innego przyzwoitej jakości kwintupletu z tą ogniskową za podobne pieniądze to raczej nie ma. 
Pytanie czy nie zadowoli cię triplet z flattenerem, wtedy jest w czym wybierać

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Czesc

 

Przymierzam sie powoli do zakupienia teleskopu o nieco wiekszej ogniskowej od tej, ktora aktualnie posiadam (352mm). 

Nowy telekop ma dac mi wieksze powiekszenie (dla fotografowania mniejszych mglawic, ew. galaktyk) oraz ma miec pokrycie w plaskim polem dla martycy z kamery ASI2600

 

Czytajac recenzje w necie na temat nowego wynalazku jakim sa teleskopy ASKAR, zastanawiam, sie czy model 600 bylby dobrym wyborem, no chyba, ze jest cos rownie dobregoz np., wieksza apertura itd. 

najlepsze apo108 w tej cenie. nie z topowym szklem, ale z asi2600 to nawet z redukcją 0.7 polecałbym.

 

ta redukcja to dokladnie skala fullFrame/APS-C, czyli fra600+ff = fra600+redukcja+aps-c.

 

Taki sam FOV i tym samym tyle samo światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cloudynights jest dosyć długi wątek poświęcony fra600: https://www.cloudynights.com/topic/753694-askar-fra600-quintuplet-astrograph-initial-impressions-unboxing/ . jak widać na FF daje sobie doskonale radę. Jest tam zdjęcie z założonym reduktorem 0,7 dla którego mamy wypadkową ogniskową 420 i f3.9! na FF i wygląda to naprawdę dobrze. Teoretycznie do tanich nie należy ale podobny parametrycznie FSQ 106 kosztuje 2 razy tyle. Na moje wybór jest jak najbardziej dobry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Myslalem, ze cos o srednicy 130mm da rade znalezc z dobrej cenie

 

 

No można :) ale wiadomo że to nie jest ta sama jakość. Ja właśnie kupiłem 115/800 i do tego flattener pod pełną klatkę. czekam niecierpliwie na dostawę i mogę się podzielić wrażeniami jak się trafi bezchmurne niebo znowu. 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-FPL-53-Triplet-APO-Refraktor.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Ksiazek napisał:

Myslalem, ze cos o srednicy 130mm da rade znalezc z dobrej cenie

 

 

Poczekaj na Askara Fra700. Jak utrzymają schemat, to za jakiś czas będzie taki model o średnicy 126mm i cenie pod 20 kzł. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał:

Poczekaj na Askara Fra700. Jak utrzymają schemat, to za jakiś czas będzie taki model o średnicy 126mm i cenie pod 20 kzł. :)

 

Nie no to juz troche wybiega poza moj cel wydatkow na to hobby.  Zeby jeszcze z tego jakies profity byly, ale to dla mnie po prostu super zabawa i satysfakcja..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dobrychemik napisał:

Ciężko znaleźć jakiekolwiek negatywne opinie o tym refraktorze. Pytaj kolegę @Przemek Majewski, bo testował Askary Fra600 i Fra400.

 

Wystarczy dobrze poszukać.  Zasada "You get what you pay for" funkcjonuje także, a nawet szczególnie, w teleskopach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy problem wystapil z focuserem, luzy i "slizganie" sie przekladni przy operowaniu pokretlem (mikroruchy). 

W poprzednim telepie Astrotech 72ED focuset dzialal perfekcyjnie, wiec to byl pierwszy cios. 

Kolejny problem, ktory odkrylem dosc pozno, to problem z ustaleniem odpowiedniej odleglosci kamery od flattenera. Fabryczna odleglosc, jest bledna, a na forach zagranicznych zalazlem mase wpisow uzytkownikow tego modelu, ktorzy rowniez nie mogli znalezc odpowiedniej odleglosci kameta-flattener. Gwiazdy w rogach to straszne placki... 

Edytowane przez Marcin Ksiazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marcin Ksiazek napisał:

Zapytam jeszcze inaczej, czy jest tu na forum ktoś, kto ma Askara 600 i może coś powiedzieć o wyciągu

Kupiłem niedawno 600, miałem coś napisać o nim tylko czekałem by dokończyć chociaż jedną fotkę by coś pokazać ale skoro pytasz...

Tuba jest świetna! Od razu czuć i widać, że to kawał porządnie wykonanego sprzętu. Wyciąg czuły ale pracuje bardzo precyzyjnie (pewnie niebawem zamontuje EAF - chwilowo ręcznie. Żadnych problemów, luzów czy ślizgania nie zauważyłem) 

Rotator działa z właściwym oporem, trzyma sztywno. Żadnych ugięc i innych przygód. Wykonanie rewelacja. 

Optycznie pięknie. Działam Atikiem 383L bez flattenera. Pole perfekt. Gwiazdki bardzo ładne w całym polu po same rogi.

Pewnie dokupie w przyszłości flattener do szerszych kadrów ale głównie ze względu na ogniskową planuje działać bez.

Tuba wyjęta z pudełka - 0 problemów! Co w dzisiejszych czasach nie jest takie pewne.

Od siebie zdecydowanie polecam!

Napiszę coś więcej pewnie niebawem i dorzucę jakieś pierwsze światło :)

 

 

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz surową klatkę z FF z tego askara (canon 6d, iso 800, 120s, bortle 5). Wyciąg i focuser chodzą idealnie. Generalnie całość wykonana pierwsza klasa. Nie jestem jakimś specem, ale na moje obrazy gwiazd daje bardzo ładne praktycznie w całym kadrze. Jedyna rzecz jaka mi się nie podoba to ta wysuwana część tuby (odrośnik). Ciężko jest go zablokować śrubą, która jest. Jak się ustawi w pionie z założoną osłoną obiektywu to potrafi sam zjechać na dół.

P.S. Podpisuję się pod tym co napisał @Maetrikw poście wyżej
2021-10-31_21-13_25_6D_800_120_.thumb.jpg.5716db3fb00160caeeee9f5efcdcc34d.jpg

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że robiłem testowe zdjęcia SharpStar 94EDPH i ten Askar na FF wypada dużo lepiej od swojego mniejszego barta. Winieta jest ok, ale gwiazdy już sporo słabiej. To jest teleskop jednak na mniejszą matrycę. Poniżej surowa klatka z tego 94 + flattener, Canon 6d, ido 800, 120s.

 

2021-09-26_21-07_16_6D_800_120_94EDPH.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.