Skocz do zawartości

Askar Fra 600 czy jakas inna alternatywa


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

24 minutes ago, Rosso said:

@tomekL wygląda na to, że 94EDPH współpracowały dobrze z APS-C. Długo go testowałeś? Możesz coś więcej o nim powiedzieć?

Miałem go z tydzień. Moje opinie  są następujące:

1. flattener jest konieczny, bez niego nie ma co startować

2. wykonanie bardzo ładne, nie ma się do czego przyczepić

3. wyciąg i focuser działają idealnie

4. nie podobał mi się rotator w flattenerze. Chodził ciężko więc go ciut poluzowałem i wtedy zaczął się "bujać". Może da się to dobrze wyregulować, ja nie poświęciłem na to zbytnio czasu. Rotator jest wbudowany w wyciąg i z niego można korzystać

5. na moje na aps-c będzie to jak najbardziej ok, oczywiście z tym firmowym falttenerem

 

Podsumowując to generalnie bardzo przyjemny teleskop, fajna apertura, wykonanie pierwsza klasa. Pytanie czy w tej cenie nie znajdziemy czegoś podobnego albo lepszego. Jeśli zaakceptujesz gwiazdki jakie daje ten SharpStar, to reszta, moim zdaniem nie powinna Cię zawieźć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maetrik napisał:

Tak jest, i masz wtedy ogniskową 420 ze światłem F/3,9!

Super sprawa bo mamy tak naprawdę do wyboru dwie ogniskowe: 600mm f/5,6 lub 420 f/3,9 :)

 

Ale to chyba wtedy nie jest już flattener, tylko po prostu reduktor ogniskowej?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zakupiłem w @teleskopy.pl teleskopy.pl i tam sugeruję uderzyć, bo jak na razie chyba co jakiś czas mieli dostawy tego Askara. Po moim zakupie widziałem, że pojawił się kolejny w miarę szybko. Jak widać, pomimo że do tanich nie należy, to jednak szybko schodzą. Ja swój odebrałem jeszcze nie rozpakowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 17:10, tomekL napisał:

Ja też zakupiłem w @teleskopy.pl teleskopy.pl i tam sugeruję uderzyć, bo jak na razie chyba co jakiś czas mieli dostawy tego Askara. Po moim zakupie widziałem, że pojawił się kolejny w miarę szybko. Jak widać, pomimo że do tanich nie należy, to jednak szybko schodzą. Ja swój odebrałem jeszcze nie rozpakowany :)

Pozwoliłem sobie odświeżyć stary temat. Jak Ci się sprawuje ? Zastanawiam się nad zakupem FRA 600 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to raczej świeży niż stary :)

A teleskop mam z 2 miesiące i wiele więcej nie napisze niż to co napisałem wyżej w tym wątku. Gwiazdki ładnie wychodzą na full frame, do tego jeszcze opcja reduktora do ogniskowej 420mm. Moim zdaniem to bardzo dobry sprzęt i nie będziesz żałował zakupu. Wykonanie pierwsza klasa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jest. Teleskop przybył do mnie 2 dni po zamówieniu, co jest dla mnie ekspresowym tempem, bo wysyłka dzła z Włoch do Niemiec :o.  

Paczka była solidnie zapakowana, wiadomo podwójny karton, no i zarabista skrzynka. Z całości skrzynek jakie do mnie ze sprzętem przyjechały ta jest najsolidniejsza.  

 

Sama tuba robi wrażenie i rozmiar i waga.  

Fokuser działa płynnie, jaką on ma średnice, pierwszy raz widze, żeby tak gruba armata sie wysuwała. 

 

Bardzo fajnie jest tutaj rozwiazany rotator, można obracać kamerę i gałka focusera jest nadal w tym samym miejscu.  

 

Całość mechaniki sprawia solidnie i dobrze spasowane. 

 

Poniżej fotki z unboxingu. 

 

 

IMG_20211119_180800.jpg

IMG_20211119_180834.jpg

IMG_20211119_180955.jpg

IMG_20211119_181010.jpg

IMG_20211119_181226.jpg

IMG_20211119_181239.jpg

  • Lubię 5
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie do teleskopu posiadam też maske Bahtinova, którą "zautomatyzowałem".

 

Poniżej można zobaczyć filmik jak to działa. 

 

Rozwiązanie jest dosyć proste.  Do sterowania położeniem maski wykorzystałem standartowe serwo modelarskie. 

 

Serwem steruje Arduino.  Można nim sterować zdalnie.  Ja to rozwiązałem tak, że skoro mam Jolofocusera i w nim 3 sterowane wyjścia, które można załączać z komputera, to pod jedno wpiąłem jedno z wejść w arduino.  Jak na wejściu pojawi się napięcie to maska jest kładzona, jeśli napięcie zniknie, maska wraca na swoje miejsce.   

 

Jest to bardzo fajne i przydatne rozwiązanie w zdalnym sterowaniu obserwatorium.  

 

Oczywiście program w arduino można tak zmodyfikować, by np. sterować maska bezpośrednio z poziomu PCta, ale wtedy trzeba jeszcze napisać prosty programik pod Winde, lub wysyłać jakieś z góry ustalone komendy na port COM.

 

Załączam rownież zdjęcie uchwytów na serwo i telep, które sobie wykonałem, zrobie jeszcze kilka sztuk i na święta jak będę w Polsce to mogę chetnym do testów podesłać gratis jedynie przesyłę trzeba będzie opłacić (paczkomat czy coś).

 

Może ktoś będzie chciał moje rozwiązanie potestować ze swoim teleskopem.  

U mnie się jak na razie dobrze sprawuje z moim TSAPO81Q

 

Ps. plik wideo trzeba pobrać i najlepiej odtworzyć w VLC Playerze, bo nagrywałęm go smartfonem i chyba potrzeba jakieś kodeki HS265 ?

 

 

 

 

IMG_20211119_183511.jpg

IMG_20211119_183719.jpg

Edytowane przez Marcin Ksiazek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tex88 napisał:

@Marcin Ksiazek  nie rozważałeś automatycznego ostrzenia ? jeśli tak to po co ci maska ? :) Chyba że będzie i to i to

 

Ależ oczywiście focusowanie bezie z pomocą EAfa... Jakbym miał to robić nie siedząć w obsie :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!

Też byłem pod ogromnym wrażeniem rozpakowując to cudo :)

widzę, że pełna profeska się szykuje - super sprawa :)

Koniecznie pokaż pierwsze światło jak wszystko ogarniesz, ciekaw jestem jak Twój egzemplarz, choć patrząc na jakość wykonania raczej byłbym o to spokojny. 

teraz tylko ta pogoda...

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop był sprawdzony na moją prośbę w sklepie przed wysłaniem (kolimacja itd.), dostałem potwierdzenie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. 

 

 

Z ciekawostek fajny jest ten stożek, który z średnicy 90 zwęża sie do M48 z męskim gwintem, a od środka ma jeszcze gwint żeński M48, więc można np. na stałe zamontować tam jakiś filtr CLS czy IDAS.

 

Sama rura wyciągu ma 10 cm średnicy, tak ogromnego focusera to jeszcze nie widziałem.   

 

Stozek.jpg

Edytowane przez Marcin Ksiazek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.