Skocz do zawartości

Askar Fra 600 czy jakas inna alternatywa


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

PIerwsze swiatlo. Z racji, ze bezchmurnosc byla bardzo krotka wybralem latwy obiekt do przetestowania.  

 

Chyba jest ok, chociaz zastanawia mnie to dziwne halo wokol malych gwiazd, czyzby powodowal je filtr Astronomik Ha 12nm, czy cos mi zarosilo, czy jest jakis inny powod ??

 

W zalaczeniu do podgladu pojedyncza klatka, stack i po obrobce..

NGC2244-009Ha.fit Rozeta.tif NGC-2244-stack.fit

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcin Ksiazek napisał:

PIerwsze swiatlo. Z racji, ze bezchmurnosc byla bardzo krotka wybralem latwy obiekt do przetestowania.  

 

Chyba jest ok, chociaz zastanawia mnie to dziwne halo wokol malych gwiazd, czyzby powodowal je filtr Astronomik Ha 12nm, czy cos mi zarosilo, czy jest jakis inny powod ??

 

W zalaczeniu do podgladu pojedyncza klatka, stack i po obrobce..

NGC2244-009Ha.fit 49.77 MB · 4 pobrania Rozeta.tif 74.67 MB · 2 pobrania NGC-2244-stack.fit 49.77 MB · 0 pobrań

Będziesz do niego podpinal ff? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

PIerwsze swiatlo. Z racji, ze bezchmurnosc byla bardzo krotka wybralem latwy obiekt do przetestowania.  

Marcin, te zdjęcia nie wróżą dobrze. Miejmy nadzieję, ze to filtr, albo coś zaparowało.

 

Nie testuj go z filtrem Ha, tylko na luminancji. Zrób próby z ustawiona ostrością "na żyletę" a potem stopniowo lekko rozogniskowując w jedna i drugą stronę. Wystarczą klatki po 30 sekund. Ważne, żeby nie były pojechane, tak jak te, które załączyłeś. Musisz zebrać dobry materiał dokumentacyjny do ewentualnej reklamacji.

Prócz tego załóż okular i oceń obrazy w wizualu.

 

Jeśli coś nie tak to natychmiast zgłaszaj reklamacje dobrze ją dokumentując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kreseczki to może być wina tego odchylenia podczas guidingu.  Rozogniskowanie i krążki dyfrakcyjne sprawdzę jak będzie bezchmurna noc.  Wczoraj testowałem focusmaxa i podczas jego pracy widziałem krążki i były ok tak na pierwszy rzut okiem.. 

589432112_Guidingbladokresowy.jpg.daaf5d4b9ab596b14cd8aa3988cd01b5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, naswietlalem filtrem Ha, przed nie mam zadnego innego filtra zamontowanego, jak bedzie pogoda to sprawdze co wychodzi na innych filtrach.  

Być moze cos zarosciło, bo telep siedzi caly czas w obserwatorium, a wiadomo jak teraz wilgotno jest.  Całkiem możliwe też, że opaska grzejna na telepie nie wyrabia,, lub gdzies w srodku w kole filtrowym cos sie poci, lub na szkle z kamery (chociaż tu nie powinno do grałke mam załaczona w kamerze).

 

No nic trzeba czekac na pogode, by to wszystko posprawdzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, count.neverest napisał:

Wiem, że to Ha. Chodzi mi o to, ze wygląda jak stack z klatkami poza ostrością. Na testowe klatki wystarczy krótki materiał, żebyś gwiazdy zarejestrował i sprawdził jak one wygladają. Obiekt jest nieważny na takie eksperymenty. 

 

Ok bede probowal, moze faktycznie zle wyostrzylem, pierwszy raz probowalem ostrzenia z testowa wersja FocusMaxa, jeszcze go nie ogarniam, myslalem, ze to bedzie prostsze w ustawienu. Dotychczas ostrzylem maska Bahtinova..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo sie przez chmury zrobic zdjecie rozogniskowanej gwiazdy polarnej, jedno z focuserm wsunietym do srodka i jedno na zewnatrz.

 

Aaa gwiazda nie byla w centrum kadru

 

 

Gwiazda In.tiff Gwiazda Out.tiff

Gwiazda In.jpg

Gwiazda Out.jpg

Edytowane przez Marcin Ksiazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać na pewno aberrację sferyczną  - rzecz niestety częsta przy tej konstrukcji teleskopu ( chociaż np FSQ 106 jej nie ma :)  - ale to raczej wyjątek )

Po drugie widać na pierwszym zdjęciu jakieś kłopoty z kolimacją  - okręgi dyfrakcyjne nie są idealnie koncentryczne

Czy to ma wielki wpływ na kształt gwiazd?

Kolimacja - na pewno trochę tak.

Aberracja sferyczna  - raczej nie .

Co do "halo " z poprzednich zdjęć  - a nie wisiał tam gdzieś jakiś cirrus ?  Albo czy nie zaparował lekko obiektyw?  Bo nie chce mi sie wierzyć , że tak kiepsko ten refraktor rysuje . To raczej niemożliwe .

 

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo nie bylo idealne, na kamerze podgladowej widzialem jakies lekkie chmurki (focilem zdalnie 1000km od domu).  

Wiecej testow przeprowadze jak nadarzy sie kolejna pogodna noc, jesli rzeczywiscie bedzie cos nie tak z kolimacja to wysle teleskop z reklamacja.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te rozogniskowane obrazy może nie są idealne, ale mieszczą się w akceptowalnych granicach. Z tymi otoczkami problem jest inny, ale nie jestem w stanie go zdiagnozować. Przez 50 lat zabawy przeróżnymi teleskopami nigdy z czymś podobnym się nie zetknąłem. Być może jest to suma kilku niekorzystnych czynników np. zaparowana optyka, wadliwy filtr, do tego cirrus i aberracja sferyczna. Tylko kompleksowe testy pozwolą problem rozpoznać.

Pokaż klatki 30 sek. luminancji z dobrym guidingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo dzil pol godziny okienko na niebie to na szybko wykonalem pare fotek testowych 60 sek. Astronomik Ha, Alstronomik CLS oraz Optolong L,

dodatkowo gwiazda rozogniskowana w srodku kadru (Capella, seeing dzis do bani). Moze to powie cos wiecej o tym egzemplarzu.

 

1.fit 2.fit 3.fit 4.fit CLS.fit Ha.fit L1.fit

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez Marcin Ksiazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim te zdjecia sa nieostre. Eccentricity w Ha troche leci w prawym dolnym rogu i to widac na gwiazdach, ale gdyby byla ostrosc dobrze ustawiona, to mozliwe, ze to nie byloby tak zauwazalne. Roznica w eccentricity miedzy najlepszym i najgorszym miejscem to jakies 0.38/0.44 = 15% - nie ma dramatu. Ale ustaw ostrosc nastepnym razem idealnie i powtorz zdjecia, zrob np. 30 sekundowe klatki z guidingiem.

fra600.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Nikt nic nie podpowie, czy wygląda to teraz lepiej, czy jednak reklamować ten egzemplarz? 

Nie mam w pracy softu do otwarcia fitsów, w domu chętnie spojrzę. Ale z fotki powyżej widać, że chyba jest dobrze.

Bardzo interesuje mnie kwestia Twojego teleskopu, sam analizuję czy go nie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Grzędziel said:

Nie mam w pracy softu do otwarcia fitsów, w domu chętnie spojrzę. Ale z fotki powyżej widać, że chyba jest dobrze.

Bardzo interesuje mnie kwestia Twojego teleskopu, sam analizuję czy go nie kupić.

Zamowilem ten teleskop, ale mam watpliwosci czy moze nie lepszy bylby taki jak ma @Tayson czyli TS 100Q.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, karolbe napisał:

Zamowilem ten teleskop, ale mam watpliwosci czy moze nie lepszy bylby taki jak ma @Tayson czyli TS 100Q.

Dokładnie tak samo myślę. TS 100 jest odrobinkę ciemniejszy, ale z tego co słyszałem wielu użytkowników go chwali.

Potrzebuję sprzęt pod FF wiec zależy mi na dobrze skorygowanym kwadruplecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się też czas jakiś nad 100Q. Też spodobał mi się jak pooglądałem u Tomka :)

 

Teraz po krótkim czasie użytkowania FRA600 nie żałuje ani troche!

Jestem bardzo zadowolony z 600 (optycznie i mechanicznie) jak i z reduktora, z którym właśnie zbieram materiał.

420mm z F3,9 - świetny na szersze kadry :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.