Skocz do zawartości

DreamFocuser-N.I.N.A-ja-czy jeszcze coś ?


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

żaden dział jakoś mi całkowicie nie pasuje, więc tutaj opiszę o co biega

kolejna sesja poszła do kosza z powodu rozjazdu ostrości i nie wiem czy ja coś kopie, DreamFocuser ma focha, NINA robi kuku czy jeszcze coś,

zaczynam po ustawieniu ostrości i wygląda to całkiem przyzwoicie:

 

2021-10-31_23-51-58__-10.00_150.00s_0010_wynik.thumb.jpg.508c0e6cef47b9ae71b02826ae7b205f.jpg

 

po 20-stu klatkach coś zaczyna się dziać:2021-11-01_00-21-05__-9.40_150.00s_0021_wynik.thumb.jpg.cc2e4b9fb532ae895c95fb097a3c1cb8.jpg

 

tutaj wg. NINY jest ustawiona ostrość i tak ponad 50 klatek:

 

2021-11-01_01-51-20__-10.00_150.00s_0056_wynik.thumb.jpg.a3589823e737e71e5890078cc88aa7a2.jpg

 

w końcu program opamiętał się trochę i niby ustawił ostrość, tyle że wygląda to o wiele gorzej niż pierwsze ostrzenie:

 

 

2021-11-01_03-01-32__-10.00_150.00s_0079_wynik.thumb.jpg.34013a21ac88ee5ccf24325bbfffde61.jpg

 

tak wygląda ustawienie sekwencji w NINA:

 

 

NINA.jpg.890158e2dda352b967087790d3ccb4f7.jpg

 

ktoś coś podpowie gdzie daję ciała ?

pozdrawiam.

 

p.s.

może powinienem to w temacie NINA wrzucić

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałeś? 
https://youtu.be/-sHzbz3OcSo

https://youtu.be/XsjT-We9Wn0

 

https://youtu.be/lHrfaR7A0L0

U mnie hula wszystko bez problemu, a dreamfocuser mam na dwóch tubach :)

Pokaż co masz w oknie Opcje -> AF, bo ustawienia sekwencji nic nie mają do poprawnej pracy AF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Program rysuje krzywą, łapie najlepszy punkt ostrości i przy powrocie do tego punktu jest ślizg. 

uraz mechaniczny-ślizg-raczej wykluczam, licznik kroków stałby wtedy na pozycji najlepszej ostrości, a to się zmienia, wygląda jakby dreamfocuser upodobał sobie pozycję 8175 kroków, a pierwszy punkt ostrości wypadł na pozycji 9602 i tak utrzymał przez 20 klatek, później jakby zaczął żyć po swojemu.

 

57 minut temu, tex88 napisał:

Pokaż wyciąg to raz i czy miałeś wcześniej takie problemy ?

problemy zaczęły się kilka tyg temu jak wymyśliłem sobie ostrzenie w auto, wcześniej ustawiałem ostrość na masce Bahtinowa i zbierałem materiał w APT, ale że teraz różnice temp. są dość duże i pod koniec sesji zdjęcia były rozjechane, przeszedłem na NINA która ma lepszy moduł focusera (ponoć :) ), ostatnio ustawiłem ostrość maską, wyłączyłem dreamfocuser, odpaliłem sesję w APT, a że miałem 300 sek. czas ustawiony, po dwóch poprawnych klatkach poszedłem lulu, a rano zonk, 4 klatki ok, reszta w kosz, pozycja kroków 8175 ( dreamfocuser odłączony ) a mimo to pojechał na swoją ulubioną pozycję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, esiulek napisał:

przeszedłem na NINA która ma lepszy moduł focusera (ponoć :) ),

 

Bo ma :) To był mój główny powód przesiadki z APT na NINA, gdzie brakowało mi automatycznego ostrzenia na podstawie HFR zdjęcia, które właśnie zeszło. Chociaż do wersji BETA co chwilę chłopaki coś dorzucają.
A ustawione wszystko poprawnie działa u mnie zawsze tak jak trzeba. Schodzi zdjęcie, NINA analizuje i jak trzeba, to ostrzy jeszcze raz, jak nie to leci z następną ramką.

 

10 godzin temu, esiulek napisał:

konfigurację programu robiłem na podstawie tutoriali tego gościa:

 https://www.youtube.com/watch?v=hUCf3frKrBc

 

Backlash Compensation - u mnie zdecydowanie lepiej sprawdza się Overshoot. Do Abslute potrzebujesz mieć dokładnie zmierzony backlash in i out.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, monter napisał:

Backlash Compensation - u mnie zdecydowanie lepiej sprawdza się Overshoot. Do Abslute potrzebujesz mieć dokładnie zmierzony backlash in i out.

ok. przestawiłem na Overshoot, jeszcze coś trzeba poprzestawiać ? test widzę nie wcześniej jak w weekend 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Overshoot backlash musi być tylko w jedną stronę - zwykle lepiej na OUT i powinien być większy niż zmierzony. Na OUT dlatego, że AF najpierw jedzie wartość zadaną + 100 kroków na out i dopiero potem "dociąga" do zadanej wartości (teleskop zawsze patrzy coś tam w górę więc "dociągając" kamera zawsze wisi na jednej stronie wyciągu). Pytanie już padło - jaki masz wyciąg bo jeśli to Crayford z gładkim wałkiem to może być źle wyregulowany - za mało dociśnięty - i się ślizga. Crayford w zasadzie nie ma backslashu. 

 

Nie ma potrzeby używania jednocześnie zmiany temp i zmiany HFR - ja ustawiam tylko "przy starcie" i przy zmianie HFR o 8 do 10%. Zmianę filtra załatwia offset dla poszczególnych filtrów. 

 

Dream Focuser u mnie z NINA działa na kilku zestawach bezbłędnie. 

 

 

EDIT: Włącz sobie w Image->Image options->Annotate image (w NINA) i obserwuj co się dzieje bo to powinno pokazywać nawet najdrobniejsze zmiany ostrości i po zmianie o 10% powinien się uruchamiać autofocus.

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

Pytanie już padło - jaki masz wyciąg bo jeśli to Crayford z gładkim wałkiem to może być źle wyregulowany - za mało dociśnięty - i się ślizga.

wyciąg Crayford z mikroregulacją 1/10 SW

 

W dniu 2.11.2021 o 07:32, esiulek napisał:

uraz mechaniczny-ślizg-raczej wykluczam, licznik kroków stałby wtedy na pozycji najlepszej ostrości, a to się zmienia, wygląda jakby dreamfocuser upodobał sobie pozycję 8175 kroków, a pierwszy punkt ostrości wypadł na pozycji 9602 i tak utrzymał przez 20 klatek, później jakby zaczął żyć po swojemu.

dlatego wykluczam ślizg wyciągu

 

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

Nie ma potrzeby używania jednocześnie zmiany temp i zmiany HFR

zostawiłem tylko zmianę HFR,

tak wygląda wykres focusera:

nina2.jpg

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, esiulek napisał:

dlatego wykluczam ślizg wyciągu

 

 

 

 

Czy załącza Ci się AF w NINA? bo po odjechaniu ostrości o tylko trochę to te 10% jest przekroczone i powinien z automatu wejść autofocus z NINA. Więc (nawet jeśli FreamFocuser coś mąci) to powinieneś mieć co chwilę uruchamianą procedurę autofokus a nie tak mocno nieostre zdjęcia. 

 

DreamFocuser sam z siebie nie powinien nic kręcić silnikiem - to może być tylko w momencie sygnału z NINA "move to xxxx" albo jak sam wciśniesz guzik na pilocie.  Weź pilota od DreamFocusera, zresetuj do ustawień fabrycznych i sprawdź czy masz najnowszy firmware. 

 

EDIT: Możesz to sprawdzić bez gwiazd. Ustaw ręcznie jakieś coś i puść sekwencera w NINA bez AF i zobacz czy Ci DF coś rusza.

 

EDIT: Jeśli ta zmiana na 8175 jest w wyniku działania Autofocusa (co podejrzewam) to byłby to jednak uślizg. Przy tak dużym odjechaniu od ostrości NINA MUSI uruchomić procedurę AF.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.