Skocz do zawartości

NGC 1624, Sh2-212 oraz Sh2-211


Gość na chwilę

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa niepozorne kłaczki z katalogu Sharpless o numerach 2-212 ( po lewej na dole) i 2-211 ( po prawej na górze) ładnie zmieściły się w kadrze mojego setupu. Są na tyle jasne, że dodatek Ha nie jest tu specjalnie potrzeby, dodaje tylko szczegóły na mgławicy.
W sumie nic specjalnego, ale to zdjęcie ma ciekawą historię.

Otóż przeglądając zarejestrowany materiał Ha w ramach "czesania" nieba znalazłem w prawym górnym rogu nieopisany obiekt na pozycji  RA 04 35 53 DEC +51 04 07. Simbad i inne dostępne bazy danych nie pokazały tam nic. Jak zwykle w takiej sytuacji konsultowałem się z Marcelem Drechslerem i wyglądało to bardzo obiecująco . No ale potem na zdjęciach w podczerwieni okazało się, że jest tam kłębowisko  pasm pyłowo-gazowych wprawdzie nieopisane, ale też nie pokazujące żadnych  wyróżniających się obiektów. No cóż, szukamy dalej :)
Setup: Officina Stellare Veloce RH200, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.
Ha:30x900 sekund, L:70x300, RGB 24x300 sekund na kanał. Z Warszawy.

Sh2-212_211.thumb.png.6145dd86a91f483e856ae446908e559c.png

 

Opis

 

590089493_Opisim.thumb.jpg.7efd75757e31c548d8d347849e6e8375.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Otóż przeglądając zarejestrowany materiał Ha w ramach "czesania" nieba znalazłem w prawym górnym rogu nieopisany obiekt na pozycji  RA 04 35 53 DEC +51 04 07. Simbad i inne dostępne bazy danych nie pokazały tam nic. Jak zwykle w takiej sytuacji konsultowałem się z Marcelem Drechslerem i wyglądało to bardzo obiecująco . No ale potem na zdjęciach w podczerwieni okazało się, że jest tam kłębowisko  pasm pyłowo-gazowych wprawdzie nieopisane, ale też nie pokazujące żadnych  wyróżniających się obiektów. No cóż, szukamy dalej :)

 

To bardzo ciekawy wątek.

 

Czy to Ty robiłeś wspomniane zdjęcie w IR? Jeśli tak to pokaz proszę, ewentualnie podlinkuj, jeśli coś w necie wyszperałeś.

Na zdjęciu z przeglądu 2MASS (2 Microns All Sky Survey) coś tam ciekawego siedzi:

image.png.b1c3d44638a04cfa018b038ebb5e8f50.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, w podczerwieni i to całkiem bliskiej (pasmo Z, czyli powyżej 900nm) da się tam zobaczyć dosyć niewielki region HII otaczający młodą gwiazdę IRAS 04324+5106.

Rozumiem, że to o ten obszar chodziło? 

 

Sporo popularnych katalogów było robionych w paśmie wizualnym, stąd przeoczone w nich obiekty świecące nieco "dalej" najczęściej nie mają zbyt wyróżniających się "numerków".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

To bardzo ciekawy wątek.

 

Czy to Ty robiłeś wspomniane zdjęcie w IR? Jeśli tak to pokaz proszę, ewentualnie podlinkuj, jeśli coś w necie wyszperałeś.

Na zdjęciu z przeglądu 2MASS (2 Microns All Sky Survey) coś tam ciekawego siedzi:

image.png.b1c3d44638a04cfa018b038ebb5e8f50.png

 

Nie, zdjęcie gdzieś wygrzebał Drechsler albo ktoś mu je podesłał. Wiesz Piotr, trafienie świeżynki z Warszawy to byłoby równoznaczne z wygraną w Eurolotku i to przy dużej kumulacji :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.