Skocz do zawartości

Swiatłosiła dla laików


Ori2711

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

 

Jestem tu od niedawna i potrzebuję pomocy w sprawach ...powiedzmy bardzo podstawowych..

 

Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi tak na chłopski rozum (nie encyklopedycznie) co to jest światłosiła teleskopu.

Wiem co to światło, wiem co to siła, ale razem nic nie kumam (na razie) :D

 

Przepraszam jeżeli ten post jest w złym miejscu. Nie chcę tu zaśmiecać. Jeżeli popełniam jakąś gafę powiedzcie gdzie mam pisać tego typu pytania?

A może co powinnam kupić do czytania (dla początkujących B) )

 

Jeśli chodzi o teleskop to za kilkanaście dni pojawi się u mnie prawdopodobnie Taurus270.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi :Salut::Salut:

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła to stosunek ogniskowej obiektywu (lustra) do jego średnicy.

Przykładowy teleskop: średnica 200mm, ogniskowa 1000mm, to światłosiła = 1000/200 =5

Im wartość dzielenia mniejsza, tym mówi się ze światłosiła takiego teleskopu jest większa.

Np. wspomniany teleskop o światłosile 5 jest mniej światłosilny od teleskopu o średnicy lusta 250 i ogniskowej 1000, którego to światłosiła wynosi 4 (wynik dzielenia 1000/250).

Prościej już chyba nie da rady :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła to stosunek ogniskowej obiektywu (lustra) do jego średnicy.

Przykładowy teleskop: średnica 200mm, ogniskowa 1000mm, to światłosiła = 1000/200 =5

Im wartość dzielenia mniejsza, tym mówi się ze światłosiła takiego teleskopu jest większa.

Np. wspomniany teleskop o światłosile 5 jest mniej światłosilny od teleskopu o średnicy lusta 250 i ogniskowej 1000, którego to światłosiła wynosi 4 (wynik dzielenia 1000/250).

Prościej już chyba nie da rady  :D

 

No niecałkiem tak, liczba 5 to jest przysłona a światłosiła to jej odwrotność czyli 1/5.

Czyli tak naprawdę światłosiła to stosunek średnicy obiektywu lub lustra do ich ogniskowej :rolleyes:

Światłosiła jest odwrotnością wartości przysłony fotograficznej B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to światło, wiem co to siła, ale razem nic nie kumam (na razie) :D

Jeśłi wiesz co to jest siła i potrafisz to zgrabnie wyrazić, w dodatku nieencyklpoedycznie - tylko pozazdrościć głębokiego rozumienia fizyki. Podobnie o świetle! :Salut:

 

Wracając do światłosiły:

A wiesz co to tzw. otwór względny obiektywu fotograficznego? Albo liczba przysłony? Występuje tu pełna analogia.

Im większa średnica (przy takiej samej ogniskowej) tym obiektyw (teleskop) jaśniejszy. Przeważnie światłosiłe oznaczamy formalnym zapisem f:wartość np. mój SkyLux ma światłosiłę f:10, jako że średnica obiektywu 70 mm i ogniskowa 700 mm dają właśnie 70/700 = 1:10. Newton zaś ma światłosiłę f:8, bo f=900 mm, D=114 mm.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cygnus
jasność obrazu zależy od światłosiły tylko gdy używamy tego samego okularu.

Obraz 100/500(F/5) i 10mm okular jest tak samo jasny jak 102/1000(F/10) i 20mm okular.

Tak jest, czyli jasność przy danym powiększeniu nie zależy od tego, czy zastosowano "dłuższy" okular z soczewką Barlowa czy też "krótszy" okular bez soczewkli. Nie da się żadną czarodziejską sztuczką oszukać praw fizyki. Tyle że z soczewką LER będzie większe (bo właściwe dłuższemu okularowi)!

Jeśli oba porównywane okulary będą tego samego typu to obraz z Barlowem będzie nieco ciemniejszy i nieco mniej kontrastowy (dodatkowe granice szkło-powietrze, a więc odblaski, gorsza korekcja układu soczewka + okular niż sam okular).

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiatłosilny teleskop daje tej samej wielkości i jasności obraz danego obiektu co inny np F10 teleskop przy tym samym powiększeniu . Światłosilny ma teoretycznie "tylko" większe pole obserwacji . Gra jest warta świeczki przy DS nawet gdy dochodzą znieksztalcenia np. koma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.