Skocz do zawartości

Sh2-173 Upiór w operze HaRGB


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnością powinieneś się zastanowić, czy tak tak silne odszumianie jest właściwe. Wychodzi kisiel, czy jak kto woli mydło. Nie gniewaj się, ale zrobię pewne porównanie Twojego zdjęcia z moim, żeby to zilustrować.

 

Ponieważ moja fotka jest jeszcze nie skończona (też robię HaRGB i brakuje mi jeszcze koloru) pozwoliłem sobie Twoją zamienić na mono. Pozostałe parametry są nieco inne, ale nie odbiegają drastycznie. Ja naświetlałem 100x 10 min.  Ty 180x5 min. Ja robiłem APO 102, Ty APO 81. Użyliśmy innych kamer. Moja to ccd i może to jest odpowiedzią skąd różnica. Zaznaczam, że nie stosowałem żadnej wyższej szkoły obróbki. W zasadzie tylko krzywe, poziomy i bardzo delikatne odszumienie, no i pełna kalibracja.

 

image.png.30fd00c01dca9ce426c803f3589ac34d.png

 

image.png.e9ae3404f4280e6fb9625a62e1c3fee2.png

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak pisze :) jeszcze będę nad tym pracował dlatego takie rady są dla mnie cenne. Porównanie dobrze ilustruje różnice. Sam też uważam ze coś jest nie tak. Obecnie jestem na etapie z upiorem ze nie jestem w stanie ani go odszumic jakbym chciał, ani wyostrzyć jednocześnie żeby nie zaginął w gąszczu gwiazd.
 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fota jest bardzo fajna, ale tam gdzie gazu jest mało zrobiła się nieprzyjemna papka w tle. Potraktował bym to dużo delikatniej. No i chyba jednak przesadzona redukcja gwiazd.

Edytowane przez kubaman
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zakonotowane. Pewnie za kilka dni go poprawie i wrzucę tutaj w wątek. Na razie muszę ochłonąć i się zresetować :) 

 

tak swoją droga chyba nie potrzebnie robie MLT a później TGV i MMT. Później jeszcze w PS na masce odszumianie. Za dużo grzybów w barszcz. Te MLT tak mi chyba „spłaszcza” to tło. Z chęcią następnym razem pominę ten krok i zobaczę jak wyjdzie. 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maetrik napisał:

jak dla mnie kolorki super ale też popieram kolegów wyżej, mniej odszumiania (nawet kosztem sygnału - będzie mniej ale naturalniej ) no i czemu gwiazdki nie świecą, zniknęły gdzieś.

Dzięki za inspiracje, dopisuje do zrobienia :)

 

Tam jest więcej gwiazd niż we lwie więc wolałem je dodać osobno nieco przygaszone / nie wszystkie wyciągnięte, aniżeli próbować zmniejszać te co powstaną przy wyciąganiu Ha bo to karkołomne zadanie. Zmniejszone z Ha i tak są wyraźne i nie idzie się skupić wtedy na obiekcie, ale może rzeczywiście za bardzo je przygasiłem.
ok - 1. odszumianie, 2 gwiazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dodaje Ha do RGB w pixelmath na zasadzie:
R/K: max($T[0], 1.4*Ha)
G: $T[1]
B: iif($T[0]<Ha, $T[2] + 0.06*Ha, $T[2])
Gdzie manewruje ilością wodoru miedzy 1.0 a 1.8 w pozycji R. Tu chyba zastosowałem 1.0 w przypadku wersji 1.
Po uzyskaniu odpowiednich rezultatów nałożyłem (o ile dobrze pamiętam) jeszcze raz Ha jako L do tego. Z tym że robiłem to wszystko bez gwiazd bo je dodałem w późniejszym etapie. Może to też nie do końca dobrze że tak zrobiłem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, podszedłem jeszcze raz, nie odszumiając tak bardzo, gwiazdy już chyba świecą, kolor delikatniejszy. Nieco wyśrodkowałem, ale za to rozdzielczość większa. 2625x1950.

@Grzędziel, @kubaman, @diver, @Maetrik - czy ta wersja jest lepsza?

 

 

 

sh2-=172_hargb_png_podpis2.png

Edytowane przez wismat
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc też mnie to dziwi. Robiłem w tym samym czasie kalifornię, kliknąłem STF i mam gotowe zdjęcie... Bez porównania. Gładkie i wyraźne. A tu szumi na dzień dobry jakbym ustawił na temperaturę +20 zamiast -20.

 

kurde chyba wiem. Mogłem nie mieć najlepszych warunków jednej nocy jak robiłem ha. Smog+mgła. Za mało klatek wyrzuciłem przy selekcji. 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.