Skocz do zawartości
  • 0

Skąd czerpiecie wiedzę??


Mnich85

Pytanie

Wchodzę na różne fora i często informacje się wymijają często są pisane głupoty wyssane z palca ale wymiana info jest. Jakieś doświadczenie, każdy kreuje sobie własny tok rozumowania, pojmowania całego ogromu kosmosu. Ale pytanie, czy jest szansa to ogarnąć?

 

 

Jak to z Wami jest??? 

Śkad wiece  że kamera, np. Asi będzie lepsza od atik. Albo skąd wiadomo że flattener będzie potrzebny do danego sprzętu. 

 

Zaczynając Astro w 1997roku niby wiedziałem dużo, dziś mama 2021 i nie wiem nic. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli chodzi o sprzęt to w pierwszej kolejności weryfikuję czyjeś zdjęcia, gównie na astrobinie. Prawie nigdy nie słucham użytkownika danego sprzętu, a tym bardziej na youtube (zasada "każda liszka swój ogon chwali" nie zna granic). Nie spotkałem nikogo kto by marudził na Esprita na Youtube więc o czymś to świadczy. Na naszym forum też jest dużo wiedzy. Często rozbitej i nieprecyzyjnej ale da się zaczepić o tematykę.

Bazuję na sprawdzonych produktach bo z racji jeszcze małej wiedzy nieraz nie potrafię czegoś zauważyć (chroma, ASI2600 itp).

 

Jeśli chodzi o wiedzę z obróbki to głównie YOUTUBE, www.lightvortexastronomy.com oraz to forum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, Mnich85 napisał:

Wchodzę na różne fora i często informacje się wymijają często są pisane głupoty wyssane z palca ale wymiana info jest. Jakieś doświadczenie, każdy kreuje sobie własny tok rozumowania, pojmowania całego ogromu kosmosu. Ale pytanie, czy jest szansa to ogarnąć?

 

 

Jak to z Wami jest??? 

Śkad wiece  że kamera, np. Asi będzie lepsza od atik. Albo skąd wiadomo że flattener będzie potrzebny do danego sprzętu. 

 

Zaczynając Astro w 1997roku niby wiedziałem dużo, dziś mama 2021 i nie wiem nic. 

 

Po pierwsze:

#ODEMNIE = #WYMYŚLAMSAM.

 

XD

 

Po drugie taki mamy model. W szkole: na pamięc. Muzyka? Wypracowanie o Bachu. Plastyka: wszystko to sztuka. WF: zwolnienie? Polski: napisz czemu Robak był dynamiczny. Matematyka: zapamiętaj "tabelkę z sinusami". Uniwerek: są dwa! Pierwszy: zamknięty w twierdzy. Drugi: pseudo-, za kasę uczą MS Excell.

 

Ponadto jak ktokolwiek chciałby cos jednak solidnie przemyśleć to też kończy się to tak: 

- taki mądry a zdjeć nie robi

- to jest takie TERORETYCZNE GADANIE, ja to JESTEM PRAKTYKIEM

- to "tylko teoria" a praktyka to juz inna

 

Słowem, myślenie boli, matematyka boli, praca nad sobą boli. I właśnie w tej kwestii należy przede wszystkim zaczynac u podstaw. U siebie, w najprostszych pojeciach. Pozbyć się lęków i traum dzieciństwa. Internet jest pełen śmieciowych wypowiedzi. Nikt tego nie kontroluje, a jak próbuje to:

 

ban-banned.gif.de76865f9df497263191368605fd30af.gif

 

POLECAM:

 

Nie mylić krzywizny pola z profilem iluminacji: flat field vs flat frame.

 

Nie mowić, że "wszystko to koma".

 

Nie mówić, że dark to szum i odejmuje szum.

 

Używać w miarę pełnych pojęć, a nie np. "blue-shift" bo fajnie sie z kosmologią kojarzy.

 

Zrozumiec chociaż podstawy optyki geometrycznej.

 

Napisać i sprawdzić COKOLWIEK samemu.

 

Nie mowić, że f/4 to szybciej niż w f/5 w oderwaniu od wszystkiego.

 

Przypomnieć sobie po co jest apertura.

 

i wiele, wiele innych...

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Siedzę na forum od ponad 10 lat i mam z tyłu głowy kompilację problemów i sukcesów wielu ludzi, o których tutaj czytałem. Moja wiedza to taka wypadkowa tego wszystkiego :)

Ale i tak w razie czego wolę zapytać ludzi jeszcze raz nawet o proste rzeczy, jeśli się na czymś nie znam (np. na zasilaniu czy obudowach do elektroniki ;) )

 

Z drugiej strony później jak weźmiesz sprzęt do ręki, zrobisz przykładowe klatki, spędzisz noc w mrozie ze sprzętem itp. to wiedzę masz natychmiast, bardzo konkretną :)

 

Bezpośrednio na Twoje pytanie - to mniej prowokujące:

Skąd wiadomo, że będzie trzeba flattener?

Są dwie możliwości:

1. Już widziałem tą konfigurację u kogoś / u siebie i wiem, że pole jest nieakceptowalnie krzywe

2. Sprawdzasz parametry podane przez producenta na średnicę skorygowanego pola i porównujesz to z przekątną swojej matrycy. Jeśli skorygowane pole jest mniejsze lub podobnej wielkości, co przekątna sensora, to najprawdopodobniej będzie potrzebny korektor - ale to też na zasadzie: "bo w większości przypadków które widziałem tak się właśnie okazało".

 

Tak czy inaczej, wraz z czasem obrastasz w doświadczenie i wiedzę teoretyczną. Tworząc forum wymieniasz to z innymi i tworzy się kolektywna wiedza, poparta statystyką wielu przypadków, kontrowana wynikami realnych doświadczeń poszczególnych osób. Czytając forum, poznając wypowiedzi wielu osób ta wiedza wydaje się być "mocniejsza" niż pojedyncze doświadczenia i przewidywania. Jesteśmy pojedynczymi komórkami w sieci neuronowej :)

 

@Przemek Majewski widzę, że na polskim wolałeś białe wiersze, niż wypracowania ;) 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

@Przemek Majewski widzę, że na polskim wolałeś białe wiersze, niż wypracowania ;) 

 

eeee. na polskim lubiłem WSZYSKO. ;) nawet na wf chodziłem. miałem "raczej dobre" oceny.

 

zwracałem uwagę na bezmyślność pamięciowo-kopiowawczej natury współczesności. ale myślę, że zrozumiałeś, choć nie mogę mieć pewności, czy rozumujesz tak, jak ja myślę, że rozumujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Przemek Majewski napisał:

zwracałem uwagę na bezmyślność pamięciowo-kopiowawczej natury współczesności..

 

Niestety, taka kolej rzeczy. Nie zmienimy tego, choćbyśmy chcieli. Kiedyś, zgaduję, co czwarty młody człowiek szedł do szkoły średniej, by zdobyć maturę. Statystycznie byli to ci najlepsi. Potem pewnie nie więcej niż co trzeci z tych najlepszych szedł na studia. Jaki był efekt? Tacy ludzie mogli się kształcić na zasadzie rozumowania.

Teraz niemal wszyscy idą do szkół średnich oraz na studia, przez co mamy tysiące "inżynierów in spe" o inteligencji minus sigma. Tacy przyszli inżynierowie muszą przejść m.in. przez kurs matematyki, uczą się rachunku różniczkowego i całkowego jednocześnie mając problem z policzeniem 15% z 15. Oczekujesz, że będą się uczyć poprzez zrozumienie pochodnych i całek? Nie, będą się ich uczyć na pamięć, bo to jedyny możliwy dla nich sposób. Można wręcz powiedzieć, że to jak najbardziej racjonalna, mądra postawa :)

Z drugiej strony nauczyciele będą dawać studentom jedynie takie zadania, których da się nauczyć na pamięć, bo przecież nie można stracić studentów. Nie ma studentów - nie ma pensum - nie ma pracy. W szkołach średnich działa oczywiście ten sam mechanizm.

 

Przemku, zamiast marudzić, że jest jak jest, lepiej się cieszyć z pozytywów takiej sytuacji. Na pewno je też dostrzegasz :)

 

 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Mnich85 napisał:

Ale pytanie, czy jest szansa to ogarnąć?

 

 

Jak to z Wami jest??? 

Śkad wiece  że kamera, np. Asi będzie lepsza od atik. Albo skąd wiadomo że flattener będzie potrzebny do danego sprzętu.

 

Gdy wracałem do astronomii praktycznej w 2011, zacząłem od kilku tygodni czytania forum (paru) i oglądania fotek. Dopiero po tym czasie jako tako wiedziałem, od czego można zacząć sprzętowo i byłem w stanie zadać jakieś pytania uściślające.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najwięcej nauczyłem się kupując zupełnie nieprzydatne rzeczy, które w momencie zakupu wydawały się przemyślanym zakupem. Te setki złotych na wieki zaklęte w aluminiowe złączki walające się po szafie. Ok, niektóre z nich rzeczywiście były nieprzemyślane, ale były też takie, gdzie wiedziałem, że muszę je kupić, żeby samemu sprawdzić. Bo na forach mogłem przeczytać, np. "ten teleskop ma gigantyczną komę", albo "aberracja chromatyczna mnie przygniecie". Te określenie wbrew pozorom oznaczają wszystko. I dopiero po kupieniu takiego teleskopu zrozumiałem jak duże problemy przy obróbce robi duża aberracja chromatyczna oraz ile można poprawić stosując filtry (kolejny zakup). A potem co filtry mogą zrobić z kształtem gwiazd. I tak dalej. Ale też przy okazji dowiedziałem się, że taka ogniskowa i takie pole widzenia jak w tym teleskopie, to coś co mi odpowiada a o co wcześniej bym się nie podejrzewał.

 

Krótko mówiąc, w moim przypadku musiałem nauczyć się robić trzy herbaty z jednej torebki, żeby oszczędzać na niepotrzebny sprzęt astro :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, dobrychemik napisał:

Przemku, zamiast marudzić, że jest jak jest, lepiej się cieszyć z pozytywów takiej sytuacji. Na pewno je też dostrzegasz :)

Nie, Oskarze. Nie dostrzegam żadnych. Jeśli cynicznie sugerujesz, że "da się na tym zarobić" -- to nie, nie cieszy mnie to. Także nie marudzę, wkładam swoje wysiłki w jakieś posty edukacyjne. Ufam, że choc kilku osobom się podobają.

 

Jeszcze musze dokładać własnych starań, bo bez "egzaminu ze mną" na rozmowie, CV niczego nie mówi o rekrutowanyn. Ten stan rzeczy, dokłada tez traumy wielu porzadnym absolwentom, którzy naglr dowiadują sie, ze w sumie nie wiedzą po co liczą te pierwiastki wielomianu charakterystycznego... albo są "programistami", a mieli pakiet MS Office i intalowanie Windowsa na studiach, i system dwójkowy to dla nich ciekawostka.

 

Wielokrotnie także ciśnie się na usta pytanie "jaki proces myślowy doprowadził Pana/Pania do zajmowania się astrofotografią".

 

Także kategorycznie, NIE. Nie korzystam, ewentualnie korzystan, kiedy się cieszę, że zamiast cos przed kimś zataić i wyciągnać od niego pieniadze bo "niemądry", to go czegoś nauczyłem prostego. Marna to jednak. Pewnie i ameryki nie odkryłem, ale mark my words, Wy też nie.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Mnich85 napisał:

 Albo skąd wiadomo że flattener będzie potrzebny do danego sprzętu. 

 

To czy flattener będzie potrzebny to tez jest bardzo subiektywne.

Niektórym  przeszkadza kilka „krzywych” gwiazdek w jednym miejscu zdjęcia  a inni nawet nie pomyślą żeby takich rzeczy szukać.

 

Najważniejsze  jest to żeby każdy miał frajdę z tego co robi i co daje mu to piękne hobby. 

Ja np ciągle lubię używać telrada do celowania teleskopem w dany obszar nieba … bo daje mi to frajdę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Nie, Oskarze. Nie dostrzegam żadnych. Jeśli cynicznie sugerujesz, że "da się na tym zarobić" -- to nie, nie cieszy mnie to. Także nie marudzę, wkładam swoje wysiłki w jakieś posty edukacyjne. Ufam, że choc kilku osobom się podobają.

 

Cyniczne zakończenie mojego poprzedniego wpisu miało głównie służyć temu, by nie wyjść na starego piernika, który tylko narzeka, jak to kiedyś było dobrze, a teraz jest źle.

 

Mój cynizm bierze się innego źródła: nie z opcji wykorzystywania słabszych, ale z wieloletniej obserwacji do jakich patologii dochodzi w imię edukacji społeczeństwa. To jednak nie miejsce i czas na takie rozmowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, dobrychemik napisał:

 

Cyniczne zakończenie mojego poprzedniego wpisu miało głównie służyć temu, by nie wyjść na starego piernika, który tylko narzeka, jak to kiedyś było dobrze, a teraz jest źle.

 

Mój cynizm bierze się innego źródła: nie z opcji wykorzystywania słabszych, ale z wieloletniej obserwacji do jakich patologii dochodzi w imię edukacji społeczeństwa. To jednak nie miejsce i czas na takie rozmowy

Proszę Państwa ale temat byl  zupełnie o czymś innym. Jeśli jest problem to do poradni psychologicznej. 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.