Skocz do zawartości

Kupię teleskop Tał 150/ Tał 2


Astroigi

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze niby nie tak dużo (w sensie lat) . Poznaje po naklejce że to mój egzemplarz (tylko ten taką ma bo ja ją wydrukowałem i przykleiłem). Cena cóż... mocno różni się od tej mojej sprzed 15 lat, widać czasem optyka jest jak wino :)

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, shiryu napisał:

@Miszamożesz napisać coś więcej o tamtym teleskopie, i o teleskopach TAL w ogólności, na podstawie własnych doświadczeń? szczerze - polecasz?

 

Samą tubę Tala200k jeśli jest max w cenie używanego SCT8 to ewentualnie tak. Montaz tala w dzisiejszych czasach to absurd.

 

Nigdy nie porównywałem go pod względem obrazów z SCT8 bo takiego nie miałem ale w czasach popularności klevzova można było znaleźć sporo pochlebnych opinii w sieci wskazujących na jego przewagę nad SCT8. Jest tez trochę zdjęć planet z Tala200 + współczesnych kamer planetarnych i jak na 8” są niezłe. 

Z zalet można tez wskazać estetykę „pancernego” wykonania.

 

Wady. Masa 12kg (to tyle ile wazy moj SCT11 i 2x więcej względem SCT8). Nie wiem czy ktoś kiedyś wyprodukował cięższego 8-calowego katadioptryka.

Nie można go ot tak bez kombinowania powiesic na montażu typu EQ, nie posiada odpowiedniej szyny, został zaprojektowany z myślą o współpracy wyłącznie z montażem Tala.

Do SCT możemy dodać zewnętrzny wyciąg który będzie zdecydowanie lepszy od niewymienialnego wyciągu Tala.

 

Oceniam wyłącznie tubę, montaz jak pisałem wyżej , jest jak na dzisiejsze standardy poza oceną.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Misza napisał:

Na astromaniaku przed sekunda ktoś wystawił Tala 150 :)

Kocham naszą społeczność, jesteś trzecią osobą, która mnie o tym informuje, a minęło zaledwie 20 minut :laugh:, still dziękuję za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.