Skocz do zawartości

ASIAIR PRO VS PLUS - porównanie


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

ASIAIR PRO's USB power supply is not enough for ASI6200/ASI2600/ASI533//ASI071MC cameras to work normally, so please use an external 12V power supply, which can be connected to the ASIAIR PRO's power management as well.

 

Chodzi o to że samo USB nie wystarcza a trzeba podłączyć po 12V, może być przez ASIAir. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AA ma dostarczać do 5A do 4 gniazd 12V sumarycznie.

 

2600 ma pobór do 2A max podczas chłodzenia na 100%.  W normalnej pracy poniżej 1A.

 

W teorii nie ma problemu z zasilaniem tych kamer.  Praktyka może być inna, niektrórzy podłączają do nich odrębne zasilanie, podejrzewam że lubią je mrozić na -20.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to raczej czytam, jako ostrzeżenie przed zbyt małą mocą zasilacza a nie samego AsiAir. Teoretycznie, jak user odpali jednocześnie monta, chłodzenie na 100%, sensory i EAF(5V) przez USB i dwie grzały na maxa, to może dojść do chwilowego przeciążenia?

 

Przy okazji, widzę kolejną partię AA+, dostępną od wczoraj w TPL ;)

 

Edytowane przez chavez1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie mam sesję pod Księżycem... AsiAir+ sprawuje się bardzo dobrze. Odczyt z panelu Asi to 2 Ampery, przy pełnym grzaniu 2 grzałek 10 i 12 Watt, kamera z chłodzeniem do -10*C, zasilanie repeater'a WiFi. Montaż podpięty oddzielnie do zasilacza od X-Box'a. I jeszcze uwaga odnośnie zasilania grzałek. Otóż w wersji Plus, nie występuje już zjawisko piszczenia podczas zmniejszania grzania.

 

20211220_214942.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasilam z AA+ 2 grzałki i kamerę (zwykle chłodzę do 0° w lecie i -10° w zimę). Gdy zasilałem jeszcze HEQ5 to sygnalizował mi zbyt niskie napięcie (czerwona dioda na montażu migała). Dla spokoju zasilam montaż oddzielnym zasilaczem, a cała reszta bez zmian. Działa bez problemu i wszystko gra. @kiniu-13całe szczęście że nie piszczy, to był dość specyficzny problem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
3 minuty temu, kiniu-13 napisał:

Jest już oficjalna wersja nowego oprogramowania 1.8.2

asiari.jpg

Wczoraj pierwsza sesja z tym softem, miałem jeden duży problem - w trakcie sesji, zrobił klatkę nr. 34 i nagle exposure fail, montaż zaparkował w home position i asiair się wyłączyło. Niestety nie było mnie przy tym, więc nie wiem czemu tak się stało. Rano, po tej nocy sprzęt działał prawidłowo bo robiłem flaty. 

Jeśli obiekt, który fotografowałem zaszedł za np budynek, to teleskop powinien stracić gwiazdę guidujacą, ale ekspozycja powinna mimo wszystko być udana. Problem byłby potem, bo AA nie chciałby robić klatek bez działającego guidingu, prawda?

Szkoda że logi nie są szczegółowe. Te od PHD2 nie wskazują, że zgubił gwiazdę. Ciekawe o co chodzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2021 o 16:19, Detroh napisał:

Tylko jak coś, antena musi być skierowana ,,ostrzem,, w stronę w której mamy router/telefon/tablet. 

Właśnie nie. Antena powinna "celować" prostopadle do kierunku, w którym chcemy mieć zasięg. Wzdłuż anteny jest najgorszy zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę pokombinowałem, aby uzyskać zdalny dostęp do ASIAIR i móc kontrolować sesję z każdego miejsca poprzez VPN.

Czego potrzebowałem?

-Router 4G

-karta SIM z pakietem internetu (w moim przypadku Orange)

-Uruchomienie w Orange usługi publicznego adresu IP (publiczny≠stały)

-Zarejestrowanie DDNS (NO-IP)

-Urządzenie z którego będę się łączyć.

 

Jak wygląda schemat?

563972283_UntitledDiagram.drawio(2).png.0a0e42ce0ad444f1f8745756baa96c1f.png

Jak to działa?

 

Po pierwsze, należy standardowo skonfigurować router tak, by działał w trybie 4G. Tworzymy sieć LAN z adresacją wedle uznania. Na tym etapie można zamówić usługę Publicznego adresu IP karty której używamy. Mi to zajęło 5min poprzez czat z konsultantem. Następnie, trzeba skonfigurować DDNS (dotyczy to osób bez stałego adresu IP). Ja to zrobiłem poprzez serwis NO-IP. DDNS polega na tym, że przypisujemy nazwę hosta do routera, nie do adresu IP. Gdy zmienia się adres routera, wysyła on informację o tym do usługi, która dynamicznie przypisuje go do nazwy hosta, którą określamy przy konfiguracji. Nie musimy zatem znać adresu IP routera, wystarczy sam hostname. W konfiguracji routera odszukujemy zakładkę DDNS, zaznaczamy dostawcę usługi, i konfigurujemy podając dane do logowania (username, password) i nazwę hosta. Teraz VPN - ja skonfigurowałem go protokołem PPTP. Wybieramy tam jedynie zakres adresów VPN (musi być inna podsieć niż LAN), nazwę użytkownika, i hasło. Aby połączyć się VPN do naszego routera w windowsie, trzeba znaleźć w ustawieniach zakładkę VPN, i dodać połączenie podając nazwę połączenia (cokolwiek), nazwę serwera lub IP, protokół PPTP, nazwę i hasło podane wcześniej. Łączymy się i jesteśmy w naszej sieci. Teraz zajmiemy się ASIAIR - tutaj musimy jedynie ustawić tryb Station mode i podłączyć się pod WIFI routera, lub podpiąć się bezpośrednio kablem ethernetowym. Co do adresów uwaga - adres poprzez VPN jest z innej puli niż sieć LAN ale tutaj router robi robotę i wszystko odpowiednio przekieruje. Będąc w sieci mamy dostęp do ASIAIR. Tutaj kolejna uwaga - warto w ustawieniach DHCP przypisać stały adres LAN dla naszego ASIAIR.

Przechwytywanie.PNG.4c20b5fbfc4b00abd481e032ec706454.PNG

Wszystko działa bardzo dobrze, łączę się zarówno poprzez VPN w telefonie i aplikację ASIAIR, jak i z VPN komputera (Windows) i emulator Bluestacks z zainstalowaną apką ASIAIR. Speedtest pokazuje 60mbps downloadu i 40mbps uploadu, zdjęcia ładują się szybko, aplikacja działa płynnie.

Mam nadzieję że komuś to pomoże :)

4.thumb.PNG.e70f15c3e92c8670fdfa37de23e5c9fd.PNG

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Pytanie z innej beczki - ktoś próbował już all star Polar Aligment? 

Ja mam cały czas pierwszą wersję Asi i ostatnio aktualizowałem a tam taka funkcjonalność się właśnie pojawiła 

 

Edytowane przez Borucza
Pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Borucza napisał:

Sprawdzałem. Działa. Balkon z widokiem tylko na S i W. Dokładność jaką uzyskałem to 0,5”

Jaki montaż? Dużo kręcenia? Zaczyna się z montażem wycelowanym po prostu w południowe niebo a nie w tzw zero position? Możesz opisać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż Celestron CGEM, teleskop ogniskowa 550 mm. U mnie na początek gwiazda wysoko prawie na południu, platesolve i synchronizacja z montażem. Potem nowa procedura All-Star. Pierwszy raz to ok 15 min. Kolejne to kilka minut. Sprawdzałem powtarzalność jest ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

Pytanie z innej beczki - ktoś próbował już all star Polar Aligment? 

Ja mam cały czas pierwszą wersję Asi i ostatnio aktualizowałem a tam taka funkcjonalność się właśnie pojawiła 

 

Tutaj zrobiłem swoją pierwszą fotkę za pomocą All-Sky Polar Align.

https://astropolis.pl/topic/82532-messier-42-orion-nebula/

Całość ustawienia zajęło mi może ok 4-5 min (montaż heq5). Procedura wygląda tak, że ustawiasz montaż/teleskop na niebo najlepiej południowo wschodnie. Potem Asi Air robi jedną fotkę przesuwa montaż/teleskop na zachód strzela drugą fotkę potem przesuwa kolejny raz z w stronę zachodnią i pokazuje wynik ustawienia montażu na polarną. Dalsza procedura to jest już tak jak przy normalnej metodzie z widocznościa polarnej. Korygujesz montaż -> dajesz refresh -> AsiAir strzela fotkę i tak do skutku.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Borucza napisał:

Montaż Celestron CGEM, teleskop ogniskowa 550 mm. U mnie na początek gwiazda wysoko prawie na południu, platesolve i synchronizacja z montażem. Potem nowa procedura All-Star. Pierwszy raz to ok 15 min. Kolejne to kilka minut. Sprawdzałem powtarzalność jest ok.

 

No to fajnie.

Spytam z ciekawości - za każdym razem ustawiasz? Nie korci Cię żeby jakimiś kropkami na podłożu zaznaczyć precyzyjnie gdzie stoją nogi i mieć ustawianie z głowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można mam pytanko :)

 

Czy AsiAir obsługuje montaże DIY oparte na np. AstroEQ?

I konkurencja dodatkowa: czy obsłuży do Polarnej i guidingu kamerkę T7 czyli niby zgodną z ASI120 kolor?

 

Zastanawiam się czy nie lepiej zamiast stawiać PC z różnymi programami i się tego

uczyć marnując czas ;) nie wydać kilka stówek więcej i mieć wszystko gotowe z pudełka...

 

M. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy z wersji pierwszej nie przejść na tego plusa.

Fajnie żeby Asi zasilało montaż (cem 25p), grzałki i kamerę 071 mc pro. Większy porządek w kablach będzie.

 

Nie mogę się doszukać informacji, czy da radę z tym modelem kamery, w sensie zasilania chłodzenia. Gdzieś widziałem info, że nie z każdą kamerą to działa poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.