Skocz do zawartości

Mars nad ranem 18.06.03.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rano oglądałem Marsa między 2.20, a 3.10, a to co zaobserwowałem, narysowałem. Użyłem pow. 333x, więcej nie było sensu, ale w miarę upływu czasu obraz się uspokoił. Teleskop S/C 10" całą noc studził się na balkonie. W czasie oglądania planety niebo już było jasne, też dzięki sąsiedniemu Księżycowi. Tej samej nocy, ale wcześniej wieczorem, oglądałem gwiazdę podwójną - Ksi Skorpiona, o separacji składników = 0,6" kątowej i jasności 4,9/4,9 mag. Przy pow. 333x dostrzegłem je jako stykające się, ale wyraźne oddzielne punkty, usytuowane następująco: składnik górny na godz. 1, drugi na 7.

W dół na prawo w odl. ok. 50 sek. świeciła słaba gwiazdka.

http://www.pbase.com/image/17973175

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czekam na przystawkę repro do CP-4500 to szybko wskanuję swoje wartościowe zbiory slide +neg z pominięciem masy wypełniaczy(zdjęć takich sobie powiedzmy, technicznie udanych ale bez tego czegoś ekstra w kadrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz naprawde mnie nie rozśmieszaj, z Twoimi umiejętnościami zrobisz coś takiego przypuszczam w godzine !

 

to jest zabawka, nic poważnego. Na Twoim miejscu bym wydał kase na wężyk lub zbierał na skaner negatywowy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze że jakiś czas temu pisałeś:

 

Wszystkie moje slajdy i negatywy skanuje na skanerze negatywowym...

Niedługo potem:

Nie mogę przesłać żadnych zdjęć bo są w wydawnictwie (chodziło o Przemka)

 

oj Janusz, Janusz..... ja nie wiem jaki filtr na Ciebie można założyć, choć gdyby był robiony przez Ciebie miałby na pewno dobraną kolorystyke spektralną dopasowaną specjalnie do Ciebie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do tej pory kożystałem z usług profesjonalnego skanera z zakładzie usługowym.

U Przemasa w knidze wylądowało tylko jedno z nich z zaćmieniem Księżyca też wskanowanym w zakładzie usługowym.

No tak, ja wyluzowałem jak sugerowałeś a tobie znów co odbilo że kąsasz jak jadowita szczypawka (czytaj Skorpion ;) )

Wyyyyyyyyyyluzuj Papatek ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kąsam tylko dopytuje !

 

a dopytuje bom ciekaw....

 

i prosze nie traktuj moich wypowiedzi jako ataki personalne, ja wyłącznie jestem bardzo ciekawską osobą !

 

pzdr 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Znaczy sie wyluzowałeś, to witaj w klubie luzaków Papatek ;D ;D ;D

Ciekowość to pierwszy stopień do piekła, ale to hasło z czasów Inkwizycji i trochę już zalatuje myszką co nie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, He, wstałem Ci ja o drugiej nad ranem w czwartek, ale z balkonu dostrzeglem tylko pół Ksieżyca wygladającego przez chmury, więc stwierdziłem, że pośpię jeszcze godzinkę [wg. ICM miało sie rozpogadzać do rana] , ino budzika nie przestawiłem... A teraz pogodę diabli wzięli... Ale to nic, będzie jescze lepiej widać, no nie? ;) Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka ciekawostka z yahoo digital astro: dla wszystkich urzytkowników cyferek i MTO/Rubinar

 

Well, I have no way of tracking, but with Mars being so bright, I

figured I'd give it a shot.

 

This was taken with a Rubinar 1000mm f10 lens, 2X Meade "APO" barlow,

35mm Siebert eyepiece and a CP5000 camera. I shot at 1280x960 since

this allowed the camera to take about 3 frames per second as Mars

moved across the screen. I focused using a makeshift Hartmann mask

using my making covering most of the clear filter that came with the

Rubinar with masking tape and allowing two square holes to shine

through. Shot with full camera zoom and 1/60 of a second, wide open

at ISO 100.

 

I don't know how to rate the seeing, but many of the Mars images were

distorted so I assume it wasn't great. Frankly, I'm just happy that

the polar cap is visible.

 

This image is five shots combined in Photoshop and tweaked there as

well. I guess I really need to investigate some of the stacking software.

 

Taken in Fountain Hills, AZ around 3AM.

 

http://www.jayandwanda.com/astro/mars/7_19Mars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani troche się z Tobą nie zgadzam.

To świetny przykład na to, że nawet MTO czy Rubinarem można zrobić fajnego Marsa.

 

Jesteś Januszu wiecznym malkontentem, zamiast pobudzać ludzi do działania Ty ich poporstu zrażasz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No dobra Papatek Marsidło jest kultowe ale dalej nie wiem ile tam artefaktów z niumiejętnego użycia ADOBE do obrobki tych fotek a ile szczegolow to rzeczywiste utwoty powierzchni Czerwonej Planety???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj nie zerkało się najwyraźniej ostatnio na Marsa co ?

 

Jeżeli już nie ma czasu żeby zerkać w okular to wystarczy w sposób naprostszy na świecie porównać do zdjęć innych ludzi z ostatnich dni, lub nie opowiadać pierdół.... !

to o którym mówimy

7_19Mars.jpg

 

inne z ostatniego okresu:

mars13.jpg

mars61503comp.jpg

MarsJun-07-17-OMC14mm.jpg

 

MR Artefakt, przypominam zasadę, że jak nie wiemy co mówić to nie mówimy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No coż na wszystkich pozostałych Mars jest spoko i widać mniej więcej tyle co wizualnie przez MTO przy 150x a na tym pierwszym jakiś taki ziarnisty czy ospowaty, krótko mówiac felerny jakowyś lub przeprocesingowany ale nie wiem jak go spipcono więc nie zabieram zdania :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Januszu !

 

Próbuje Ci w sposób prosty wytłumaczyć iż nawet z Rubinara można zrobić zdjęcie Marsa, które jest spokojnie moim zdaniem do zaakceptowania.

Jeżeli Twój mały rozumek nie potrafi tego przyjąć napiszę wprost:

Można, nie będzie Mars tak piękny jak z Newtona 20" i jak z 14" SC, nia nawet jak z 5" Maka, ale sprawa jest prosta: MOŻNA. Nie chodzi mi o Twoją opinię czy jest on syfny czy nie. Wielu ludzi będzie się cieszyć nawet z takiego. To czy widać coś naprawdę fajnego na nim czy nie, czy zdjęcie ma wartość naukową, czy jakąkolwiek inną nie ma znaczenia, dlatego że każdy z nas kiedyś zaczynał a to zdjęcie pokazuje, że wcale nie musimy mieć idealnego teleskopu na perfekcyjnym montażu żeby sfotografować Marsa.

Jest dla mnie bardzo dziwne i zupełnie niezrozumiałe, że zamiast zachęcać ludzi i propagować astronomie i astrofotografie, Ty robisz coś zupełnie odwrotnego, co jako u osoby zawodowo zainteresowanej faktem rozwijania tego zainteresowania u jak największej rzeszy ludzi jest niewytłumaczalne.

Jakiś czas temu (niedawno) pisałeś mi, że nie rozumiem zasad działania rynku, może tak a może nie, jedno jest pewne ty ich również nie rozumiesz....

 

ps. czekam na zdjęcia Marsa z MTO lub Rubinara w Twoim wykonaniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panie Januszu... nie rozumie jednej rzeczy: Ma Pan firme, sprzedaje Pan m.in. MTO i mowi ze ten mars jest "cienki bolek". Doprowadza mnie (i nie tylko mnie) do ciekawego spostrzezenia:

Czy Pan sie na tym zna czy tylko pisze takie pierdoly zeby podkrecic sobie liczbe postow?

 

Wiekszosc z posiadaczy MTO chcialaby zrobic takie fotki. Wiele sie mowi o Pana zdjeciach i slajdach (nawet o tych ktorzy je widzieli ;) - moze Pan pokazac chocby 1% swojej kolekcji - czy znowu bedziemy czekac caly 1 rok zeby uszlyszec ze co prawda odebral je Pan z zakladu foto ale niestety musial przekazac je do wydawnictwa itd itp.

 

Sorki - musialem to napisac! Mam MTO, lubie je, choc wolalbym miec meade'a 10 cali - cenie i umiem doceniac to co mam. Panu tej cechy brakuje :(

 

BTW - ciekawe czy zobaczymy szybciej Pan zdjecia czy moja replike Shelby Cobra ktorej jeszcze nie zaczalem - wlasnie buduje garaz dla niej!!

 

Pozdrawiam i namawiam do focenia planet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haaaaa!

 

Więc jednak Rubinar nie taki straszny jak go malują.

 

Papatki podniosłeś mnie na duchu i tchnełeś nową nadzieję na obserwacje moim Rubim 100.

Ja to po nocach nie śpię, bo marzę o przynajmniej takim obrazie jak na tym zdjęciu z Rubinara. Co prawda Marsa jeszcze nie obserwowałem tym sprzętem, ale trzeba będzie spróbować przy najbliższych pogodnych nocach. Napiszę jakie były wrażenia.

Wczoraj widziałem Jowisza. Musiał być dobry seeing i mało smogu nad miastem (dlatego że wiało mocno), bo wkońcu pokazały się ładnie pasy. Jestem pewien, że jakby poszło się z nim w góry, to bym zobaczył jeszcze ten umiarkowany pas.

Ja to się cieszę z każdego zdjęcia wykonanego moją Vestą. Mój Saturn choć rozmazany to i tak ładnie wyszedł jak na pierwsze zdjęcie planety.

 

Niech żyje Rubinar i MTO !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.