Skocz do zawartości

Messier 42


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, że widzimy, i to świetliście uchwycony, rejon obiektów NGC 1975 i NGC 1973.

Jestem zachwycony pyłami ujawnionymi.

Zaprezentowałeś obiekt tak trochę nietypowo jak na Polskę w tych dniach.

Jakbyś go złapał jeszcze przed jego wschodem nad horyzont ale mi to nie przeszkadza. W wizualu przez lustra też nie widujemy jak gołym okiem.

 

Siema

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ekolog napisał:

Fajnie, że widzimy, i to świetliście uchwycony, rejon obiektów NGC 1975 i NGC 1973.

Jestem zachwycony pyłami ujawnionymi.

Zaprezentowałeś obiekt tak trochę nietypowo jak na Polskę w tych dniach.

Jakbyś go złapał jeszcze przed jego wschodem nad horyzont ale mi to nie przeszkadza. W wizualu przez lustra też nie widujemy jak gołym okiem.

 

Siema

 

Ha, jeszcze nie zdążyłem  opisac tych obiektów, ale na pewno postaram się :D 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie wyszły ciemne pyły dookoła, które nie są tu wyciągnięte za uszy ale mimo to doskonale widać gdzie się znajdują.

Jak to ktoś skomentował przy innym zdjęciu "mam wrażenie jakbym faktycznie obserwował obiekt w kosmosie a nie kolorową grafikę".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Astrobonq napisał:

Bardzo ciekawie wyszły ciemne pyły dookoła, które nie są tu wyciągnięte za uszy ale mimo to doskonale widać gdzie się znajdują.

Jak to ktoś skomentował przy innym zdjęciu "mam wrażenie jakbym faktycznie obserwował obiekt w kosmosie a nie kolorową grafikę".

Dzięki :D

 

6 godzin temu, .zombi. napisał:

Mi trochę przeszkadza efekt odszumiania - wydaje mi się że maska miała zbyt duży kontrast. 

Hm, nie za bardzo wiem o co chodzi z tym kontrastem masek :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JaLe napisał:

Hm, nie za bardzo wiem o co chodzi z tym kontrastem masek :/

 

Chodzi o to ze jak odszumiasz używając maski dla ukrycia jasnych partii ( a robi się tak bo jasne partie niekiedy wcale odszumiania nie potrzebują) to jeżeli taka maska ma duży kontrast to ciemne partie są odszumiane za bardzo a jasne wcale. Powyżej kolega tex pokazał jak to wizualnie wygląda.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, .zombi. napisał:

 

Chodzi o to ze jak odszumiasz używając maski dla ukrycia jasnych partii ( a robi się tak bo jasne partie niekiedy wcale odszumiania nie potrzebują) to jeżeli taka maska ma duży kontrast to ciemne partie są odszumiane za bardzo a jasne wcale. Powyżej kolega tex pokazał jak to wizualnie wygląda.

Nie znam, tej metody :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, .zombi. napisał:

image.png.b71a098b00f31dff15a7af4379636005.png

Może mi się zdaje ale tu w ciemnej partii masz gładziutko a w jasnej szumi :) No ale jak nie używasz masek to mi się musi zdawać.

A o to chodzi. Chyba za bardzo podbiłem kanał R i  stąd takie niechciane efekty :D 

Jak zwykle jest z czym popracować, a może dozbierać materiału.

 

ps. na maskach pracuję, ale nie jakoś tak dziwnie jak pokazujecie :(

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, JaLe napisał:

A o to chodzi. Chyba za bardzo podbiłem kanał R i  stąd takie niechciane efekty :D 

Jak zwykle jest z czym popracować, a może dozbierać materiału.

Zapewne i dozbierać i popracować. U mnie jest taka zależność, że im mam więcej materiału tym łatwiej jest mi uzyskać dobry efekt przy moich słabych umiejętnościach w postprocessingu. Natomiast niektórzy magicy na forum osiągnęliby lepszy efekt od mojego z 50% zebranego materiału czy nawet mniejszej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kolory mi się nie zgadzały no ale to kwestia trochę gustu więc nic nie pisałem - jak chcesz koniecznie podciągnąć czerwień to wyciągnij kanał czerwony, mocno go od szum, mocno skontrastuj i wstaw jako screen pokolorowany na czerwono tak od 5% przenikania do smaku ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, .zombi. napisał:

No tak, kolory mi się nie zgadzały no ale to kwestia trochę gustu więc nic nie pisałem - jak chcesz koniecznie podciągnąć czerwień to wyciągnij kanał czerwony, mocno go od szum, mocno skontrastuj i wstaw jako screen pokolorowany na czerwono tak od 5% przenikania do smaku ;)

Kolory, a co jest nie tak.

Dzisiaj NA FB wyskoczyło mi takie zdjęcie i chyba nie za bardzo odbiega od moich kolorów.

Powiedziałbym, że znacznie bardziej odszumione od mojego, ale kolory?

 

 

obraz.thumb.png.ec0c2b478c9fab05bc3afa2da9524bec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, .zombi. napisał:

 

To co napisałeś "Chyba za bardzo podbiłem kanał R" A jeżeli już miałbym się do czegoś odnieść to ta fotka wydaje się całkiem realistyczna:

https://www.astrobin.com/n4tldm/0/

Dobra :D

  To chyba nie mamy o czym dyskutować , bo to jakaś tragedia :D bohomaz nie wart uwagi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.