Skocz do zawartości

Radiowe obserwacje meteorów


sn-rf

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Rurykow napisał:

To ciekawe,  poproszę o powiadamianie. 

Masz przykład nagrania z przelotem meteoru jak to brzmi i wyglada?

 

Przewiń transmisję od początku live. Przelot meteoru to charakterystyczne plumknięcia. Ich widmo uwidocznione jest po prawej stronie. Jak prześledzisz podgląd, to było tego już dziś trochę. Nie wszystkie plumknięcia to meteory. Rejestrowane są również odbicia od samolotów i satelitów. Kilka dni temu zarejestrowałem przelot ISS. Widać czasami też wyraźny ślad o zmieniającej się (rosnącej ewentualnie malejącej) częstotliwości - w zależności czy obiekt zbliża się czy oddala - na wykreśie po prawej widoczny jako ukośna linia od lewej do prawej (ewentualnie od prawej do lewej) - są to zazwyczaj odbicia od samolotu. Zmieniająca się częstotliwość to efekt Dopplera.

 

Na pierwszym zrzucie widać najprawdopodobniej meteory, druga natomiast wygląda na oddalający się samolot. Najpierw rejestrowana jest (bardzo delikatnie) wysoka częstotliwość, która systematycznie maleje. W pewnym momencie samolot "puszcza radiowego zajączka" i dalej się oddala. Piękne zobrazowanie efktu Dopplera. Coś podobnego można zauważyć przy flarach Iridium. Coś się pojawia, jaśnieje, puszcza zajączka i zaczyna ciemnieć.

 

P.

meteor-scatter.png

samolot.png

Edytowane przez sn-rf
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakie masz ustawienia w programie na radar Graves - możesz podać ? Ja mam dolną wstęgę , szerokość pasma 1300 Hz i używam programu do wizualizacji Hrofft. Niestety nie mam anteny kierunkowej na to pasmo ale będę kombinował jak zbiorę trochę "aluminium" - plany mam :)  . Teraz używam Diamonda X50 i do południa dziś średnio 5-7 wpadało na 10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

0.8k LSB w gqrx. Do aktualnego streamu dojdzie jeszcze wyjście z echoes z https://sourceforge.net/projects/echoes/

Hrofft niespecjalnie chce działać u mnie na wine. Nad czym muszę powalczyć jeszcze, to delikatne przycinki audio. Nie wiem skąd to wynika.

Przed przedwzmacniacz doszedł jeszcze notch filter wycinający pasmo FM - jakieś ~20km ode mnie mam wieżę RTCN i tam ładnych paręset kilowatów. Dopiero to co wyjdzie z notcha idzie do przedwzmacniacza i na końcu do filtra pasmowego na 2m. Stosunek sygnał/szum poprawił się. To już chyba docelowa konfiguracja (no może jeszcze filtry i przedwzmacniacz pójdą na maszt, ale to już pewnie wiosną/latem dopiero).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jako ,że szczyt Geminidów już za nami to zrobiłem małe podsumowanie. Sorki sn-rf ,że w Twoim wątku ale to między innymi " przez Ciebie" założyłem i 96 godzin słuchałem meteorów. Niestety nie mogę zbudować (na razie) stałej stacji do nasłuchu, ale na Kwadrantydy się jeszcze pokuszę chyba zrobić prowizorkę jak teraz :).

 

Jak widać na poniższym zrzucie z programu Colorgramme od soboty 11 grudnia 8:00 do środy 15 grudnia 9:00 był prowadzony stały nasłuch meteorów. Maksimum wystąpiło pomiędzy 13 grudnia godz 20:00 do 14 grudnia godz 10:00 z mniejszą aktywnością w godz 4 - 6 nad ranem a największy pik po 2:00 nad ranem - 282 meteory.

capture_001_15122021_092047.jpg.ed0832f56ca3bd422f20eb5c951b258a.jpg

 

Na uwagę zasługuje meteor z godz 7:28 - to chyba jakiś niezły bolid musiał być :

PB2112140720.png.0a03f80021e8c28a12ac59ba32416e1a.png

 

Oczywiście przy obserwacji radiowej należy wziąść poprawkę na położenie radiantu nad ranem w kierunku zachodnim tak jak pisał sn-rf w poście wyżej, w tamtym kierunku jest ustawiona antena odbiorcza na radar Graves.

Pozdrawiam Paweł.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu miał bym się obrażać :).

Ja muszę od strony softwarowej przysiąść nad echoes, oraz poczytać w jakichś pracach. Gdzieś widziałem stronę, gdzie dokładnie jest pokazane, że nawet różnego rodzaju samoloty dają różne odbicia i można je rozróżniać. Nie wszystko to, co się rejestruje to meteory. W echoes jest możliwość filtrowania tego.

A i taka ciekawostka, nie wiem czy celowo czy przez przypadek - ten screenshot, który podesłałeś dotyczy dokładnie tego samego okresu, który ja post wcześniej wkleiłem. U mnie na dole ekranu jest aktualny czas w UTC - mamy obaj ten sam meteor zarejestrowany między 6:28-6:29 UTC

 

P.

Edytowane przez sn-rf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.12.2021 o 20:00, Paweł 1 napisał:

Ups faktycznie teraz zauważyłem  , że to ten sam meteor. Ja przeglądałem pliki .png z programu Hrofft i ten meteor rzucił mi się od razu w oczy - to musiała być mega peterda :new_shocked:. To teraz czas na kwadrantydy ?!

 

Od 1go mam uruchomiony stream i na razie jest spokojnie. Zobaczymy jak będzie dzisiaj :)

 

Już po maksimum. Było krótkie i dość intensywne. Faktycznie wyglądało to, jakby Ziemia wleciała w pole gruzu, aniżeli w obszar z "rozwleczonymi" śmieciami na dużej powierzchni. Niecałą dobę po maksimum - zupełnie bez planowania udało się zarejestrować "pociąg Starlink" :)

 

 

 

P.

Edytowane przez sn-rf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panie i Panowie jako , że szczyt Perseidów przed nami to odpalam tymczasowo swój sprzęt na 72 godziny (swój to za dużo powiedziane ? - mam pozwolenie od żony na laptop i może wspólnie wyciągniemy jakieś wnioski z obserwacji). Sprzęt to SDR + antena 9 elementowa 2m/70cm w azymucie 262 st i w  pionie ok. 30st , program HROFFT Ver. 1.0.0f . Pozdrawiam Paweł.   ( SQ9PBR)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I jak efekty? U mnie ostatnio z czasem słabo i nie miałem czasu na MS. Jeśli chodzi o LNA - na alle kupiłem kiedyś demobilowe chyba LNA (dwa stopnie, filtry pasmowe, dodatkowo zasilanie stabilizowane a z zewnątrz podawane przez kondensatory przepustowe a całość w aluminiowej frezowanej obudowie - także całkiem przyzwoicie). Kiedyś przy czasie wrzucę jego fotkę. Dokładniejszych parametrów nie znam.

 

pozdrawiam,

Piotrek SO8OO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Wooo mega temat!
Ciekawe czy mając więcej stacji na terenie polski dałby się triangulować trajektorie gruzu i potem robić z tego na google earth mapki 3D z trajektoriami.
Jakby to tak działało to dałoby się i prędkość wyznaczać, może wielkość po intensywności sygnału? I na pewno kierunek więc pewnie dałoby się całkiem sprawie klasyfikować skąd się ten kamlot mógł przylecieć.

*EDIT
tak sobie szybko policzyłem olewając krzywiznę ziemi na przykładowym scenariuszu to wychodzi 0,0000433047819 sekundy (43.3048 µs) opóźnienia w sygnale między stacją A a stacją B. Nie znam się na radio ale coś mi mówi że dałoby się to zarejestrować
image.png.a462c0fae5a74769f0aba2d6cd753592.png

Edytowane przez Za(KS)t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie naukowe projkety. W skrócie polega to na tym, że jest stacja nadająca prosto w górę falę ciągłą o dokładnej częstotliwości stabilizowaną GPS. Stacje odbiorcze (wiele stacji rozmieszczonych na terenie UK czy NL - wiem o tych właśnie dwóch projektach) rejestrują te odbicia i później wchodzi matematyka. Znając dokładną lokalizację stacji odbiorczej, nadawczej oraz zmianę częstotliwości wynikającą z efektu dopplera wylicza się trajektorię meteoru :)

Radar GRAVES jest stosunkowo prosty do odebrania, bo tam Francuzi w anteny (cały zestaw sfazowanych anten) pakują kilowaty. Jest to na tyle silny sygnał, że da się zarejestrować jego odbicie od Księżyca :) (przy tej częstotliwości krzywizna Ziemi uniemożliwia bezpośredni odbiór). GRAVES działa w paśmie 2m (143,05 MHz). Te naukowe projekty to pasmo 6m - okolice 50 MHz i używają mocy w okolicach 100W. Także tutaj może być sporo trudniej, by to odebrać u nas. Spotkałem się jednak z informacją, że powinno dać się je odebrać w promieniu około 1200 km, także kto wie. Najlepsza częstotliwość do łączności przez MS (meteor scatter) to właśnie okolice 6m, także może te 100W będzie wystarczające przy odpowiednim systemie odbiorczym. Znajdę chwilę czasu, to sprawdzę :)

Na https://radiometeory.pl jest parę graficzek jak to wygląda w praktyce w przypadku łączności krótkofalarskich. Jakby ktoś chciał poczytać o MS i nie tylko, to polecam poszukać pdf książki Poradnik Ultrakrótkofalowca. Jest tam sporo na ten temat.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

I kolejny rok minął i odpalam kolejny stream na YT :)
W tym roku dodatkowo uruchomiłem nasłuch częstotliwości, na której robią łączności krótkofalowcy.

Łączności MS (meteor scatter) są o tyle fajne, że można robić dalekie - jak na to pasmo - łączności.

Problem z wyższymi pasmami jest taki, że pomijając anomalie (odbicia, dukty troposferyczne itp) zasięg łączności limitowany jest krzywizną Ziemi - anteny muszą się "widzieć". Chcąc robić "typowe" łączności musimy mieć dobrą lokalizację i wysokie maszty. W przypadku łączności MS (czy też z odbicia od zorzy polarnej) nie ma już takiej potrzeby, bo antenę kierujemy nad horyzont (w niebo) :).

 

 

O i znowu przypadkiem udało się zarejestrować przelot ISS :)

 

iss.png

Edytowane przez sn-rf
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.