Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Krzysztof z Bagien W redakcji encyklopedii PWN pracują ludzie, którzy (z całym szacunkiem) niekoniecznie muszą znać historię astronomii. "Kasjopea" to dość powszechnie spotykana forma, a język polski należy do grupy języków (jeszcze) żywych, co nie zmienia faktu, że w odniesieniu do łacińskiego źródłosłowu Cassiopeia (oraz jego anglojęzycznego odpowiednika) poprawną postacią zapisu jest jednak Kasjopeja :)

 

@Maro21 @Darek_B @_Spirit_ Z przyjemnością! Może nie będzie to test sensu stricto, raczej zbiór wrażeń z dotychczasowej praktyki, ale ponieważ mam już paręnaście sesji i trochę doświadczeń z tym montażem, to chętnie się podzielę - także kilkoma przykładami. Proszę Was o troszkę cierpliwości, bo "zarobiony jestem" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszą znać historii astronomii, wystarczy, że kojarzą grecką mitologię. W oryginale jest Κασσιόπη (Kassiope) albo Κασσιέπεια (Kassiepeia), więc "Kasjopeja" też średnio tenże oryginał oddaje; tak naprawdę to kwestia konwencji przyjętej przy konwersji nazwy greckiej na polską - więc kategoryczne twierdzenie, że jedna wersja jest tą jedynie słuszną jest raczej naciągane.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof z Bagien Zgadzam się, że "Kasjopeja" nie jest "jedynie słuszną" wersją, ale z pewnością poprawną, i - w moim przekonaniu - poprawniejszą niż "Kasjopea". Na mój upór wpływa zarówno PESEL, jak i "zboczenie zawodowe", ale mam świadomość, że świat się zmienia, a wraz z nim polszczyzna, więc nie będę się upierał w nieskończoność ;) Wolę jednak klasyczne nazewnictwo i wierność regułom języka ojczystego - zwłaszcza w czasach kiedy obce naleciałości zachwaszczają go ponad miarę...

 

@Kapitan Cook Nikona D700 nie da się zmodyfikować, niestety; jego konstrukcja sprawia, że takie działanie przyniosłoby skutki odwrotne od zamierzonych. A co do Nikkora 85 f/1.8D - nawet bez moda ma skłonności do zauważalnej aberracji (rzadko który obiektyw jej nie ma). Nauczyłem się z nią żyć, a i obróbka trochę pomaga z nią powalczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, radio-teleskop.pl napisał:

Nikona D700 nie da się zmodyfikować, niestety; jego konstrukcja sprawia, że takie działanie przyniosłoby skutki odwrotne od zamierzonych. A co do Nikkora 85 f/1.8D - nawet bez moda ma skłonności do zauważalnej aberracji (rzadko który obiektyw jej nie ma). Nauczyłem się z nią żyć, a i obróbka trochę pomaga z nią powalczyć

 

To pozwolę sobie zauważyć że bardzo ładnie wyciągnąłeś wodór. Samo robiłem ostatnio dokładnie ten sam kadr tyle że d610 niemodowanym i właśnie 85 D i nie wyciągałem tyle czerwieni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

To pozwolę sobie zauważyć że bardzo ładnie wyciągnąłeś wodór. Samo robiłem ostatnio dokładnie ten sam kadr tyle że d610 niemodowanym i właśnie 85 D i nie wyciągałem tyle czerwieni.

 

Bardzo dziękuję! To kwestia obróbki. D700 nie jest dedykowany astrofotografii, ale ma trzy podstawowe zalety pod jej kątem: duży piksel, rozsądna jego liczba dla pełnoklatkowej matrycy i (w konsekwencji) doskonały stosunek sygnału do szumu przy doprawdy niskim poziomie tego drugiego. Przy tym nie jest całkowicie "ślepy" na wodór, więc przy zebraniu odpowiednio dużej ilości materiału można z niego co nieco wyciągnąć ;) Oczywiście nie umywa się do D810a, ale zaspokaja moje potrzeby. Serdeczności! :)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.