Skocz do zawartości

IC1848 Soul nebula - mój pierwszy narrowband SHO


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Część III moich pierwszych doświadczeń z kamerą mono i testów nowego stupu. W tym "odcinku" narrowband w palecie SHO. Obiekt ten sam co przy próbach HOO - IC1848.

 

Podkreślam, że to co tutaj prezentuję jest w istocie materiałem testowym nowego setupu, a w szczególności filtrów Optolonga. No i moich pierwszych prób składania takiego materiału. Materiału jest niezbyt dużo, ale moim zdaniem wystarczająco dużo, żeby przetestować setup i spróbować obróbki. Materiału jest jednak za mało, żeby poszaleć z mocnym wyciąganiem. Choć i tak wyciągałem dość mocno.

 

Cała obróbka wyłącznie w PIX, kolejny raz zrezygnowałem ze stackowania w DSS. Nieco inaczej niż w większości tutoriali przeprowadziłem obróbkę na poziomie linearnym, mam więc jakiś swój własny workflow.
Proste złożenie SHO nie jest zbyt efektowne - w sumie zieleń z wodoru zamiast czerwieni, więc przy składaniu kolorów stosowałem kombinację kolorów z dwóch różnych złożeń. Starałem się pokazać w miarę pełną paletę barw, szczególnie chodziło mi o pokazanie siarki i oddzielenie jej w kolorystyce od wodoru. Gwiazdki tak jak przy HOO pochodzą z materiału RGB.

Główne problemy które napotkałem to dość mocno spuchnięte gwiazdki w kanale OIII i nieprzyjemny gradient w kanale SII. Trzeba było sobie jakoś poradzić.

 

Po tych pierwszych doświadczeniach trudno mi wyrobić sobie jakieś zdecydowane zdanie na temat filtrów Optolong. Mam dwie główne refleksje.
1. Przesunięte (według pomiarów Oskara @dobrychemik) pasmo filtra SII nie daje się jakoś specjalnie we znaki. Wydaje mi się że IC1848 nie jest obiektem specjalnie bogatym w pasmo SII, a jednak sporo się go w materiale zarejestrowało.
2. Zdecydowanie większe niż w Ha i SII gwiazdki w kanale OIII. Nie mam pojęcia czy uznać to za rzecz normalną, czy może to niedoskonałość mojego filtra. Ktoś może coś w tym temacie?

 

Po ostatnich doświadczeniach z wersją HOO, pokazuję dwie wersje: spokojniejszą i bardziej agresywną kolorystycznie. ;)

 

Setup: iOptron CEM70G, TS76EDPH, ZWO1600MM Pro, filtry Optolong RGBSHO
Zbieranie: APT, gain 139, temp. -15; SQM 19,58
H 45 x 240 s
O 60 x 240 s
S 60 x 240 s
Na potrzeby gwiazdek
R 30 x 60 s
G 30 x 60 s
B 30 x 60 s
Obróbka: PIX, crop 4580 x 3435 , resize 2000 x 1500

 

Wersja spokojniejsza

SHO_my_f_resize_2000_1500.thumb.jpg.c6852d56a1bbaeda26cc6944fbbc086e.jpg

 

Wersja mocniej saturowana

SHO_my_f_v2_resize_2000_1500.thumb.jpg.dc5c3a6a852494837b736819937831d5.jpg

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Sławek, bardziej lubię Twoje fotki z kolorowej kamerki. Tutaj czuję, że czopki w oczach mi się zagotowują

 

Cześć Oskar, czy mógłbyś jakoś sprecyzować ten "ból czopków"? To moje pierwsze obróbki narrowband i szczerze mówiąc zupełnie nie wiem, w czym problem. :g:Czegoś za dużo albo za mało, coś "krzywo"?

A może to filtry Optolong są do d..y? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _Spirit_ napisał:

@diver gwiazdki i RGB masz opanowane - to widać na zdjęciu.

Sama mgławica wygląda płasko a z kolorem stało się coś niedobrego. Wyraźna posteryzacja w przejściach.

 

Dzięki Romek za konstruktywne uwagi. Czekam na więcej od pozostałych członków społeczności. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

 

Cześć Oskar, czy mógłbyś jakoś sprecyzować ten "ból czopków"? To moje pierwsze obróbki narrowband i szczerze mówiąc zupełnie nie wiem, w czym problem. :g:Czegoś za dużo albo za mało, coś "krzywo"?

A może to filtry Optolong są do d..y? ;)

 

Jak na mój gust za duże nasycenie kolorów - tylko to :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz zdecydowanie za mało materiału na takie ciągnięcie...niestety widać (w moim odczuciu) że materiał jest zbyt wyciągnięty na swoje możliwości. Troszkę przez to wydaję mi się estetyka, naturalność ucierpiała. Wyciągałbym o połowę mniej tego co jest. Kolorystyka rzecz, gustu - dla mnie zbyt pstrokate, agresywne. Wole bardziej stonowane, delikatniejsze. Tło jest ok, gwiazdki też, mam tylko wciąż wątpliwości apropo samej mgławicy. Przez zbyt agresywne wyciąganie ta naturalność gdzieś uciekła, przejścia między kolorami nie wyglądają dobrze. Nie wiem jak składasz ha z tlenem ale mam też wrażenie, że artefakty po usuwaniu gwiazd z tlenu zostały (gwiazdki jakby gorsze kolorystycznie w rejonach tlenu) Spróbuj wywalić je (gwiazdki) do składania ha-tlen na wczesnym etapie zanim spuchną. Zobacz (może Ci akurat podejdzie) też zamiast hoo (nie lubię tej metody osobiście) z ciekawości jak wyjdzie Ci składanie: R-ha, G-ha+oiii, B-oiii. Czasem fajne kolorki wychodzą. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.