Jump to content

IC1848 Soul nebula - mój pierwszy narrowband SHO


diver
 Share

Recommended Posts

Część III moich pierwszych doświadczeń z kamerą mono i testów nowego stupu. W tym "odcinku" narrowband w palecie SHO. Obiekt ten sam co przy próbach HOO - IC1848.

 

Podkreślam, że to co tutaj prezentuję jest w istocie materiałem testowym nowego setupu, a w szczególności filtrów Optolonga. No i moich pierwszych prób składania takiego materiału. Materiału jest niezbyt dużo, ale moim zdaniem wystarczająco dużo, żeby przetestować setup i spróbować obróbki. Materiału jest jednak za mało, żeby poszaleć z mocnym wyciąganiem. Choć i tak wyciągałem dość mocno.

 

Cała obróbka wyłącznie w PIX, kolejny raz zrezygnowałem ze stackowania w DSS. Nieco inaczej niż w większości tutoriali przeprowadziłem obróbkę na poziomie linearnym, mam więc jakiś swój własny workflow.
Proste złożenie SHO nie jest zbyt efektowne - w sumie zieleń z wodoru zamiast czerwieni, więc przy składaniu kolorów stosowałem kombinację kolorów z dwóch różnych złożeń. Starałem się pokazać w miarę pełną paletę barw, szczególnie chodziło mi o pokazanie siarki i oddzielenie jej w kolorystyce od wodoru. Gwiazdki tak jak przy HOO pochodzą z materiału RGB.

Główne problemy które napotkałem to dość mocno spuchnięte gwiazdki w kanale OIII i nieprzyjemny gradient w kanale SII. Trzeba było sobie jakoś poradzić.

 

Po tych pierwszych doświadczeniach trudno mi wyrobić sobie jakieś zdecydowane zdanie na temat filtrów Optolong. Mam dwie główne refleksje.
1. Przesunięte (według pomiarów Oskara @dobrychemik) pasmo filtra SII nie daje się jakoś specjalnie we znaki. Wydaje mi się że IC1848 nie jest obiektem specjalnie bogatym w pasmo SII, a jednak sporo się go w materiale zarejestrowało.
2. Zdecydowanie większe niż w Ha i SII gwiazdki w kanale OIII. Nie mam pojęcia czy uznać to za rzecz normalną, czy może to niedoskonałość mojego filtra. Ktoś może coś w tym temacie?

 

Po ostatnich doświadczeniach z wersją HOO, pokazuję dwie wersje: spokojniejszą i bardziej agresywną kolorystycznie. ;)

 

Setup: iOptron CEM70G, TS76EDPH, ZWO1600MM Pro, filtry Optolong RGBSHO
Zbieranie: APT, gain 139, temp. -15; SQM 19,58
H 45 x 240 s
O 60 x 240 s
S 60 x 240 s
Na potrzeby gwiazdek
R 30 x 60 s
G 30 x 60 s
B 30 x 60 s
Obróbka: PIX, crop 4580 x 3435 , resize 2000 x 1500

 

Wersja spokojniejsza

SHO_my_f_resize_2000_1500.thumb.jpg.c6852d56a1bbaeda26cc6944fbbc086e.jpg

 

Wersja mocniej saturowana

SHO_my_f_v2_resize_2000_1500.thumb.jpg.dc5c3a6a852494837b736819937831d5.jpg

 

 

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Sławek, bardziej lubię Twoje fotki z kolorowej kamerki. Tutaj czuję, że czopki w oczach mi się zagotowują

 

Cześć Oskar, czy mógłbyś jakoś sprecyzować ten "ból czopków"? To moje pierwsze obróbki narrowband i szczerze mówiąc zupełnie nie wiem, w czym problem. :g:Czegoś za dużo albo za mało, coś "krzywo"?

A może to filtry Optolong są do d..y? ;)

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, _Spirit_ napisał:

@diver gwiazdki i RGB masz opanowane - to widać na zdjęciu.

Sama mgławica wygląda płasko a z kolorem stało się coś niedobrego. Wyraźna posteryzacja w przejściach.

 

Dzięki Romek za konstruktywne uwagi. Czekam na więcej od pozostałych członków społeczności. :)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, diver napisał:

 

Cześć Oskar, czy mógłbyś jakoś sprecyzować ten "ból czopków"? To moje pierwsze obróbki narrowband i szczerze mówiąc zupełnie nie wiem, w czym problem. :g:Czegoś za dużo albo za mało, coś "krzywo"?

A może to filtry Optolong są do d..y? ;)

 

Jak na mój gust za duże nasycenie kolorów - tylko to :)

 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie masz zdecydowanie za mało materiału na takie ciągnięcie...niestety widać (w moim odczuciu) że materiał jest zbyt wyciągnięty na swoje możliwości. Troszkę przez to wydaję mi się estetyka, naturalność ucierpiała. Wyciągałbym o połowę mniej tego co jest. Kolorystyka rzecz, gustu - dla mnie zbyt pstrokate, agresywne. Wole bardziej stonowane, delikatniejsze. Tło jest ok, gwiazdki też, mam tylko wciąż wątpliwości apropo samej mgławicy. Przez zbyt agresywne wyciąganie ta naturalność gdzieś uciekła, przejścia między kolorami nie wyglądają dobrze. Nie wiem jak składasz ha z tlenem ale mam też wrażenie, że artefakty po usuwaniu gwiazd z tlenu zostały (gwiazdki jakby gorsze kolorystycznie w rejonach tlenu) Spróbuj wywalić je (gwiazdki) do składania ha-tlen na wczesnym etapie zanim spuchną. Zobacz (może Ci akurat podejdzie) też zamiast hoo (nie lubię tej metody osobiście) z ciekawości jak wyjdzie Ci składanie: R-ha, G-ha+oiii, B-oiii. Czasem fajne kolorki wychodzą. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.