Skocz do zawartości

2 maja 2005 - Silos


Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga !

 

Masz dziś wolny wieczór. Porzebujesz trochę świata astronomii. Ja i Tedi zapraszamy pomiędzy 21.00 a 23.00 na "Silos"

 

SILOS

Naszym miejscem obserwacyjnym jest naturalne wzniesienie w Strzyżowicach koło Wojkowic przy drodze numer 913. Góra wznosi się prawie 100 metrów powyżej poziomu okręgu katowickiego, a jej najwyższy punkt jest położony na wysokości 377 metrów nad poziomem morza. Widok z najwyższego miejsca jest bardzo dobry i w zasadzie z żadnej strony nie ma jakichkolwiek przeszkód terenowych. Widoczność w pogodny dzień sięga 100 km - widać Beskid Śląski!

Dla osób posiadających GPS przydatne będą współrzędne geograficzne góry, które w systemie WSG-84 wynoszą: 50°23’38” N oraz 19°04’15” E.

Jak dojechać?

dojazd od strony Sosnowca lub Katowic

- drogą na Warszawę [1], za centrum handlowym M1 w Czeladzi po dokładnie 4,0 km skręca się w lewo (jest lewy pas) na drogę [913] na Pyrzowice (lotnisko). Drogą tą jedzie się cały czas prosto (jest prawie idealnie prosta) do samych Strzyżowic.

Na końcu Strzyżowic droga skręca w lewo i objeżdża górę w lewej strony. W połowie drogi po prawej stronie jest cmentarz, a przed cmentarzem wjazd polną już drogą pod górę. Na górę można wjechać całkiem do końca! (to jest ważne dla osób ze sprzętem!)

dojazd od strony Chorzowa

- Chorzów, Siemianowice, Dąbrówka Wlk., Wojkowice, Strzyżowice

dojazd od strony Bytomia

- Piekary Śląskie, Bobrowniki, Wojkowice, ew. Rogoźnik, Strzyżowice

 

Jeżeli więc chcesz dziś jechać skontaktuj się z nami w dowolny sposób (forum, GG, telefon, e-mail)

 

Dzisiejszy temat: Niebo przez lornetkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te jestem chętny na dzisiejsze  obserwacje, jednak patrząc na mapki ICM nie wiem czy uda nam się to dziś  :unsure:

 

Mapki ICM są niestety do bani. Przerabialismy to 2 dni temu. Niebo bechmurne, a na ICM 100% zachmurzenia. Jedyne co jest warte to zdjęcia satelitarne, które przy odrobinie chęcie można przerobić w animacje zachmurzenia.

 

W załączniku animacja z Meteosata obejmująca okres od godziny 8.00 do 13.30

meteosat_movie.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakąś godzinę temu Marek dał mi znać że jest bezchmurnie :)

Jest już tam około 5 osób i serdecznie zapraszają więcej :P

Więc jak ktoś ma okazję niech jedzie, pewnie prędko nie wrócą :D

Chciałem dać znać troszkę wcześniej ale neta nie miałem :unsure:

Życzę udanych obserwacji, ja niestety dziś nie mogę uczestniczyć :(

Ale jak macie czym się zabrać to niema co się zastanawiać jazda na Silos ;)

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Silosie zjawili się: Ja, Tedi, A-Men + 2 osoby towarzyszące. Były 2 teleskopy i 2 lornetki, dodatkowo posiadalismy duży zapał do obserwacji czegokolwiek. Oczywiście na pierwszy ogień szło to co było widoczne czyli Jowisz oraz Saturn. Potem kilka innych obiektów w tym standardowo M1 (ale nie ten w Byku, bo był już pod horyzontem), ale centrum handlowe M1 w Czeladzi :-)

 

Pogoda jednak nie była tak dla nas łaskawa, jakby sie to wydawało na początku. Teoretycznie niebo było bezchmurne, a z każdą godziną delikatnie jakby ich przybywało. Co gorsza, rozpływały się one nad nami robiąc coraz większą krzywdę dla astronomii.

 

Obserwacje musiliśmy nieco wcześniej zakończyć i wrócić do domów. Kto nie przyjechał nie był tym razem stratny. B)

 

Do kolejnego razu...

 

Pamiętajcie

4 czerwca 2005 i/lub 11 czerwca 2005

 

Ja niestety wcześniej raczej nie będe mógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.