Skocz do zawartości

Dylematy mobilności


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

temat jest nierozwiązywalny i pewnie tyle opinii ilu ludzi, ale postanowiłem go rzucić pod dyskusję, bo mam tzw myślenice.

Mam kopułę w której mam montaż niosący do 52kg, na którym wieszam wszystko.

Przed domem w zasadzie stacjonarnie od ponad roku mam drugi montaż z direct drive na którym też mogę powiesić wszystkie moje zestawy.

Oba rozwiązania są jednak bardzo mało mobilne, same teleskopy zajmują niemal cały bagażnik i nie ma mowy by zabrać to na wyjazd rodzinny.

 

Latem kupiłem z drugiej ręki RASA8 i pozbyłem się Esprita 80, bo bardzo w mojej miejscówce słabo mi się pracowało z APO. To pewnie kwestia LP ale wyniki były zdecydowanie poniżej moich oczekiwań.

Myślałem, że będzie to mój telep mobilny, ale jak go załadowałem pakując się w Bieszczady, to nawet nie próbowałem załadować montażu ASA i skończyło się na lornetce.

 

Mieszkam pod Krakowem i 100% moich zdjęć jest z podwórka. Chciałbym jednak coś sklorzystać z lepszego nieba i jadsąc gdzieś  z rodziną (to warunek) móc posiedzieć w nocy i pofocić.

I teraz mam dwa takie kierunki rozwoju.

 

Drogo i fajnie ale mało mobilnie,

Rasa 8 plus

Montaż harmoniczny crux 140 (jest w miarę dogodna opcja kupna) lub nowy sharpstar mark 3.

Crux ultra lekki, ale tylko do rasa8 sharpstar to kawał sprzętu (prawie 9 kg), ale za to uniesie dowolny telep z mojej stajni i mogę nim focić też pod domem.

 

Druga opcja

to uznać szczerze, że to wszystko i tak jest bardzo mało poręczne i do bagażnika wyładowanego na wakacje się nie zmieści i pójść w ultra lekkie rozwiązanie typu malutkie APO (myślę o sharpstar FRA 230) i jakiś skyguider czy coś.

Wiem, że koledzy na forum i na astrobinie robią cuda ze 135mm i 200mm więc tu spoko, ale nie wiem na ile taki star tracker jest rozwiązaniem poważnym i używalnym. Na pewno taka wersja jest dwa razy tańsza i pięć razy bardziej mobilna.

 

co myślicie?

 

;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej będzie tak- hak i przyczepka.

 

Oczywiście do auta wkładasz teleskopy i montaże.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki dylemat ale dałem sobie spokój i zostałem na podwórku. Bortle 3-4 jest ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wyjazdy rodzinne/służbowe idealnie wystarczy zestaw do bagażu - SWSA + statyw Benro, a na to Canon 800D mod. + 50 mm lub 135 mm (ew. 14 mm na całkiem szerokie kadry). Jak mam laptopa to biorę w teren, a jak nie to zwykły interwałometr wystarczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

U mnie na wyjazdy rodzinne/służbowe idealnie wystarczy zestaw do bagażu - SWSA + statyw Benro, a na to Canon 800D mod. + 50 mm lub 135 mm (ew. 14 mm na całkiem szerokie kadry). Jak mam laptopa to biorę w teren, a jak nie to zwykły interwałometr wystarczy.

a ustawianie ma polarną i kadrowanie da się jakoś przeżyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał:

to uznać szczerze, że to wszystko i tak jest bardzo mało poręczne i do bagażnika wyładowanego na wakacje się nie zmieści i pójść w ultra lekkie rozwiązanie typu malutkie APO (myślę o sharpstar FRA 230) i jakiś skyguider czy coś.

Wiem, że koledzy na forum i na astrobinie robią cuda ze 135mm i 200mm więc tu spoko, ale nie wiem na ile taki star tracker jest rozwiązaniem poważnym i używalnym. Na pewno taka wersja jest dwa razy tańsza i pięć razy bardziej mobilna.

A czemu nie niezbyt duża tubka, jak moja, czyli 70/420, czy jak wolisz bez flattenera np. Askar FRA400.

To maleństwo waży niecałe 3kg. Do tego jakiś drobny guider, np. od zwo i pojedzie to na każdym, niedużym montażu. Ja swój mam na HEQ5, ale spokojnie możesz na jakimś CEM25 to dać.

Uważam, że waga całości w okolicach 15kg, to jest bardzo mało i spokojnie zmieści się z innymi bagażami do auta.

Ja jak jechałem na zlot, to 95% miejca w aucie zajmował 16" newton a moja mała tuba i heq5 zmieściły się w jakimś kącie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kubaman napisał:

a ustawianie ma polarną i kadrowanie da się jakoś przeżyć?

To pierwsze jest banalne - w SWSA jest bardzo przyzwoita lunetka biegunowa i do tego nakładka z czerwoną diodą. Do ustawienia wystarczy apka typu Synscan Init na telefon. Pokaże Ci dokładnie gdzie masz mieć polarną danej nocy na kole lunetki. Oczywiście im ogniskowa obiektywu większa oraz czasy dłuższe tym bardziej trzeba się postarać.

 

Co jeszcze - wyważenie. Analogicznie jak powyżej. Do Samyanga trzeba już trochę się przyłożyć, poza tym tam stosuję już pręt i przeciwwagę. Do Sigmy 50 mm i Samiego 16 mm nie potrzeba i tam już wystarczy tylko wkręcić na głowicy kulowej.

 

Kadrowanie to już trochę inna sprawa - tu trzeba sobie przypomnieć co, gdzie i jak na niebie (co jest dla mnie zabawą samą w sobie, mimo, że jestem leniem wiernym plate solvingowi), ale po kilku próbach wszystko zaczyna się robić stosunkowo proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

Da się tym sterować z kompa jako goto?

 

w swsa jest tylko silnik w jednej osi, więc wydaje mi się że goto nie będzie.

 

Guiding też jest tylko w jednej osi:

Cytat

Star Adventurer also contains auto-guiding interface to accept single axis (RA)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

MIrek ale rozumiem, że takie kadrowanie to tylko jakieś jasne obiekty. Pyły w Cefeuszu to na ślepo?

Da się tym sterować z kompa jako goto?

 

No niestety nie. Chociaż powiem Ci, że ze Sky Safari w ręce, szukając charakterystycznych układów gwiazd czy asyteryzmów można wstrzelić się naprawdę dokładnie. Potem kilka testów na nieco dłuższych ekspozycjach, dojechanie do żądanego kadru ręcznie i jazda. Komputer może pomóc w inny sposób - odpalasz np. APT, ustawiasz kadr i robisz plate solve'a.  Dalej będzie trzeba ustawiać ręcznie, ale można sobie dojeżdżać tak do przygotowanych wcześniej współrzędnych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, TheShackMeister napisał:

@kubaman

Co powiesz na taki zestaw który zabieram na każde foty z bloku?

 

EQM 35 Pro + Redcat 51 + ASI 533 + guidining ZWO (30/120 + 120MC-S) -> całość sterowana z ASI AIR PRO.

 

Da się zabrać na wyjazd, ma go to, sterujesz z telefonu.

kombinuję coś podobnego, choć nie dokładnie.

Z dotychczasowych wpisów wychodzi, że opcja nr 1 jest raczej mało praktyczna..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia opcja: zakup większego auta :P Albo bagażnik dachowy, jeśli się da zamontować.

Do RASA 8" bez problemu da radę EQ6, w końcu to tylko 400 mm ogniskowej. Może nawet HEQ5 wystarczy. Oczywiście te graty wciąż zajmują sporo miejsca, sam wiesz czy się zmieszczą czy nie. Piszę to bardziej w kontekście tego, że do takiej ogniskowej uważam montaże harmoniczne itp wyrzucaniem pieniędzy (chyba że płacisz za nieco mniejszy rozmiar montażu).

Problem sprowadza się do tego - jaki największy sprzęt zmieścisz do auta :) 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

coś w ten deseń

tylko bez red cata, celuję w askara

no i montaż - tu jest wielkie pytanie czy cem 26 jest wart dopłaty ponad trackera?

Może być Askar

No jak dołożysz AsiAir to masz zestaw z goto, guidingiem i całą resztą. Zestaw pełną gębą :)

A tracker tylko się kręci :) 

pk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.