Skocz do zawartości

Dylematy mobilności


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, kubaman napisał:

a ustawianie ma polarną i kadrowanie da się jakoś przeżyć?

Jako użytkownik Makowca 180/2700 pod łódzkim, miejskim miałem podobne rozterki.

Wyjściem z sytuacji jest Star Adventurer + DOBRY statyw (albo drewniak geodezyjny albo coś karbonowego) i Omegon 72/400 Apo u mnie.

Szersze kadry robię bezlusterkowcem Fuji (APS-C) z optyką od 12mm (Samyang) do 180mm (Nikkor 180/2,8 IF-ED).

Wizualnie przy dużych powiększeniach jest trochę drgań/bujania się z powodu nie-do-końca-odpowiednio sztywnego klina Sky-Watchera, ale z Naglerem 5mm lub Delite 4mm/3mm widoki planet są - jak na zestaw mobilny - świetne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, kubaman said:

mam skodę kodiaq, co proponujesz większego?

Oczywisty wybór: Star.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

tylko czy tracker to jest to?

brak możliwości kadrowania w zasadzie wymusza jednorazowe sesje 

Kuba, jeśli podobają Ci się szersze kadry to mały tracker i sensowny obiektyw + DSLR będzie dla Ciebie idealny. Będę się upierać przy swojej propozycji sprzętowej. Wyjazd z rodziną to jednak czas kiedy tej rodzinie chciałoby się poświęcić trochę czasu. Przy dobrze wybranej lokalizacji, ustawiasz takiego szkraba w 20 min. gdzieś przy hotelu/agroturystyce i wracasz na piwko czy winko do żony :) U mnie wypady są tylko w teren (z Ruczaju mogę najwyżej palić wodór lub robić planety, a drugi setup na wsi jest używany raz na 2-3 tygodnie) i SWSA mam zawsze. Czasem jest to drugi setup, równolegle z głównym, a jeśli warunki są niepewne to tylko ten uruchamiam. Z Lanzarote udało mi się ustrzelić tą zabawką taką DM:

887060060_DMLanzarote.png.054bee759d38e5964fb1ef7ac2a5e4e8.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Marcin_G napisał:

....Adventurer, oczywiście!

 

Nieee:no:

Taki:

https://www.otomoto.pl/oferta/star-266-m-man-modernizacja-podwozie-pod-zabudowe-hds-hmf-hiab-podnosnik-koszowy-dzwig-ID6Cbe1M.html?

I wjedziesz tam, gdzie inni nie wjadą:movingtongue:

Ponadto jest jeszcze taka opcja:

https://www.trailerdomes.com/

Pisałem do nich. Cena 70k-80k USD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem mobilnego montażu i stanęło na AZ-GTi (w trybie EQ) + Samyang 135 + ASI183MM. Robilem tylko krótkie testy póki co i gwiazdy na klatkach 120s bez guidingu  były punktowe.  Sterowanie za pomocą Astroberry, pełne GOTO. Może kiedyś dokupię AsiAir i będzie pełnia szczęścia, bo ustawianie na polarna w EKOS to jednak kiepskie jest w porównaniu do AsiAir (a AZ-GTi nie ma żadnej lunetki!).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, karolbe napisał:

Szukałem mobilnego montażu i stanęło na AZ-GTi (w trybie EQ) + Samyang 135 + ASI183MM. Robilem tylko krótkie testy póki co i gwiazdy na klatkach 120s bez guidingu  były punktowe.  Sterowanie za pomocą Astroberry, pełne GOTO. Może kiedyś dokupię AsiAir i będzie pełnia szczęścia, bo ustawianie na polarna w EKOS to jednak kiepskie jest w porównaniu do AsiAir (a AZ-GTi nie ma żadnej lunetki!).

 

Też teraz przymierzam się do zastosowania mojego AZ-Gti w trybie EQ i w sumie doszedłem do wniosku, że na samo ustawienie polarnej można podłączyć laptopa lub tablet z Win i ustawić Sharpcapem, a potem włączyć Astroberry i jechać z foto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ-GTI ustawia się dobrze z NINA 3-point, chociaż precyzja śrub klina SWSA powoduje że poniżej 5 minut jest trudne do osiągnięcia.  Ale z ogniskowymi 100-300 nie ma to znaczenia (herezja! ależ wiem że na forach błąd polarnej powyżej 1 sekundy kątowej uniemożliwia robienia zdjęciufff!).

 

Lepsze kliny są oczywiście dostępne i myślę że byłby warte wydatku dla wytrawnych astrofotografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kapitan Cook napisał:

AZ-GTI - skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle ? Czemu nie widać na forum żadnych fajnych zdjęć z tego sprzętu ? Jeszcze lepiej aby to nie było 35mm a taki co najmniej Redcat.

 

Nie wiem czy jest źle, myślę że większość ludzi nie wstawia tu czy gdzie indziej zdjęć z różnych powodów i nie ma na to wpływu montaż na którym robią.

 

Można sprawdzić za Astrobinie jak wychodzą.

Edytowane przez licho52
Link
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, licho52 napisał:

chociaż precyzja śrub klina SWSA powoduje że poniżej 5 minut

 

Błagam Cię , rozumiem że wiesz to bo ustawiasz sharpcapem ? Z mojego doświadczenia zejście poniżej 1 min w stanie trzeźwym jest do osiągnięcia w 2 min. Co innego jak tak jak ja mierzysz w jak najlepszy wynik czyli zejście do 0 co jest niemożliwe. Czemu ? W praktyce niezależnie od ogniskowej bład skacze o 10-15 sek, więc ustawiasz na 0 a błąd lata do 10-15 w obie strony.

 

A teraz najważniejsze abym i ja dostał pstryczka w nos. Jakie to ma znaczenie przy guidingu ? Nie mam pojęcia zawsze biję się z klinem aż uzyskam okolice zera. Wtedy mam ostre zdjęcia przy 300mm i canon 1200d. Z tego co widziałem od posiadaczy SWSA jest to raczej bardzo dobry wynik. Z własnego doświadczenia zgadzam się z @Tuvoc że jeżeli ma to być wyjazd rodzinny to lepiej dać sobie spokój z dłuższymi ogniskowymi i zostać na max 85 mm. Choćby z powodu tego że na kadrowanie zleci w przypadku trudniejszych obiektów i godziny czasu plus w przypadku standardowych obiektywów ostrzenie co godzina  to standard aby mieć naprawdę ostre zdjęcia.

Edytowane przez Kapitan Cook
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

 

Błagam Cię , rozumiem że wiesz to bo ustawiasz sharpcapem ? Z mojego doświadczenia zejście poniżej 1 min w stanie trzeźwym jest do osiągnięcia w 2 min. Co innego jak tak jak ja mierzysz w jak najlepszy wynik czyli zejście do 0 co jest niemożliwe. Czemu ? W praktyce niezależnie od ogniskowej bład skacze o 10-15 sek, więc ustawiasz na 0 a błąd lata do 10-15 w obie strony.

 

Mnie trudno z tym klinem SWSA osiągnąć taką dokładność w regulacji.  Nie ma znaczenia jakiej aplikacji używasz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kapitan Cook napisał:

AZ-GTI - skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle

Czemu uważasz, że jest źle? Jest kilka powodów, dla których ten montaż jest mało popularny. M. inn., że tak naprawdę jest pomyślany jako montaż azymutalny i już to zniechęca część ludzi, którzy nie chcą/nie lubią kombinować. Poza tym nie każdy od razu wrzuca swoje fotki na forum.

A propo RedCata, to ostatnio szukałem na CN sposobu montowania EAF do RedCat i większość zdjęć jakie mi się tam wyświetlały, to RedCaty wiszące na AzGti.

 

Masz tu przykładowe moje/brata zdjęcie M101 SharpStar 61mm z guiderem, Az-GTi i Asi178 z kołem filtrowym 2-minutowe o ile pamiętam ekspozycje sprzed 2 lat chyba. Oczywiście nie patrzcie na kolory gwiazd itd., teraz obrobiłbym to inaczej ale mi się nie chce:

m101.jpg

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, kubaman said:

A jak łączycie montaż az gti z asi air? Kablem czy po wifi?

Ja testowalem z kablem USB EQ-Mod z wtyczka RJ12 (czyli taka telefoniczna, mala). Dziala elegancko, ale trzeba najpierw ustawic domyslny tryb montazu na EQ w aplikacji SkyWatcher laczac sie po WiFi, w przeciwnym razie montaz nie zaakceptuje polaczenia (bo bedzie czekal na wybor czy AZ czy EQ).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/14/2021 at 5:48 PM, karolbe said:

Szukałem mobilnego montażu i stanęło na AZ-GTi (w trybie EQ) + Samyang 135 + ASI183MM. Robilem tylko krótkie testy póki co i gwiazdy na klatkach 120s bez guidingu  były punktowe.  Sterowanie za pomocą Astroberry, pełne GOTO. Może kiedyś dokupię AsiAir i będzie pełnia szczęścia, bo ustawianie na polarna w EKOS to jednak kiepskie jest w porównaniu do AsiAir (a AZ-GTi nie ma żadnej lunetki!).

 

Nie wiem ja to wygląda w asiair ale w astroberry działa bez zarzutu, szybko i dokładnie. Po ustawieniu zrobiłem kilka testowych fotek do 7 minut na 600mm ogniskowej i nie miałem rozjazdu. W porównaniu do Sharpcapa astroberry polar alignment bardziej mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomekL napisał:

W porównaniu do Sharpcapa astroberry polar alignment bardziej mi odpowiada.

No cóż, co osoba, to inna opinia. Ja po robieniu PA w AsiAir kompletnie nie byłem w stanie się przyzwyczaić do robienia tego w astroberry. Dla mnie interfejs bardzo słaby, kij wie, w którą stronę przemieszczać montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, tomekL said:

Nie wiem ja to wygląda w asiair ale w astroberry działa bez zarzutu, szybko i dokładnie. Po ustawieniu zrobiłem kilka testowych fotek do 7 minut na 600mm ogniskowej i nie miałem rozjazdu. W porównaniu do Sharpcapa astroberry polar alignment bardziej mi odpowiada.

 

Procedure ustawiania PA z pomoca EKOS robilem tylko pare razy, ale jesli chodzi o przyjaznosc do uzytkownika to jest ona lata swietlne za AsiAir. Juz pomijam takie detale jak wielkosc czcionki ktora sa opisane informacje o np. bledzie (na ekranie 11" prawie ich nie widac), albo o tym, ze ten trojkat na obrazie z kamery, ktory sluzy do ustawienia czasami sie pojawia, czasami znika, czasami widac tylko jeden czy dwa jego wierzcholki. Krotko mowiac, to jest kompletnie do dupy :-) Z AsiAir moge ustawiac PA patrzac jednym okiem na tablet lezacy na ziemi...

 

No ale to co mnie najbardziej zmylilo podczas ustawiania PA w EKOS to to, ze obliczany na " biezaco" blad ustawienia PA pojawa sie dopiero jak jestesmy dosc blisko ustawienia PA. Chyba to jest 0.5-1 stopnia max (ale nie pamietam juz dokladnie). A zanim sie pojawi wartosci bledu w DEC i RA to, szczegolnie jak ten trojkat gdzies tam sie schowa, to mozna krecic i krecic galkami, a i tak nie wiadomo czy to jest w dobra strone czy nie. Wtedy pomaga zrobienie paru plate solve zeby sie zorientowac gdzie tak naprawde teleskop patrzy.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.