Skocz do zawartości

wygoda obserwacji


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

tak na prawde nie mam doświadczenia w obserwacjach , a kości mam stare i nie za bardzo elastyczne . Jak sobie poradzić z ustawieniem telepa Niuton na montazu paralaktycznym z U - słup . Tuba jest na sztywno przymocowana i czasem w okular patrzę z dołu :D czasem z krzesła . Ogólnie paskudztwo nic wygodnego . Po kilku minutach skurcze . :D

Jak bawiłem się lunetką skaylux takie problemy nie występowały . przkręcałem tylko złączkę kątową . Luksus .

Niuton na montażu paralaktycznym wymaga cyrkowych umiejętności . Może założyć obejmy i na nich przekręcac tubę tak aby okular był w wygodnym położeniu ? W tym kontekscie zaczynam rozumiec wyższość lunet , maków itp z okularem z tylca nad Niutonem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na prawde nie mam doświadczenia w obserwacjach , a kości mam stare i nie za bardzo elastyczne . Jak sobie poradzić z ustawieniem telepa Niuton na montazu paralaktycznym z U - słup . Tuba jest na sztywno przymocowana i czasem w okular patrzę z dołu   :D  czasem z krzesła . Ogólnie paskudztwo nic wygodnego . Po kilku minutach skurcze . :D

Jak bawiłem się lunetką skaylux takie problemy nie występowały . przkręcałem tylko złączkę kątową . Luksus .

Niuton na montażu paralaktycznym wymaga cyrkowych umiejętności . Może założyć obejmy i na nich przekręcac tubę tak aby okular był w wygodnym położeniu ? W tym kontekscie zaczynam rozumiec wyższość lunet , maków itp z okularem z tylca nad Niutonem .

 

 

Boże, człowieku co Ty tu za głupoty wypisujesz :o:blink:

 

Nie ma nic WYGODNIEJSZEGO jak Newton na paralaktyku bo okular wypada wysoko a kąt mozna sobie ustawić kręcąc tubą w obejmach. To co piszesz wynika z Twoich doświadczeń z pseudo teleskopem U z umcowaną na stałe tubą.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, spokojnie. Nie pognębiał kolegi. Masz jednak całkowitą rację. Normalny Newton na montażu paralaktycznym = najwygodniejsza obserwacja. Ustawienie okularu dobieramy sobie przekręcając odpowiednio tubus teleskopu. Niestety U mają inny system mocowania i to powoduje problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, spokojnie. Nie pognębiał kolegi. 

 

 

Wpadnie młody chcący kupić teleskop a zapału starczy mu na pierwszego posta, jaką więdę wyniesie :rolleyes:

 

Macałem takiego U przykreconego na stale srubami do kontownika a za podkladkę robil paskudny gruby filc <_< Szkoda gadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie tylko macałem. Ja takiego miałem.  :szczerbaty:

 

 

Szczere slowa współczucia :o

 

Nie moglem się nadziwić czem mój klega męczyl się tak jak zbig, przecież wystarczą jakieś proste opaski z wyścieleniem i można rurą kręcić na wszystkie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem "fabryczne " rozwiązanie przyjmuje się bez zastanowienia . :Boink:

Na pewno nie jestem jedyny na tym forum co nie zaskoczył z paskami .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku układ balkonu (mojego głównego miejsca obserwacji) jest mniej więcej północ-południe. Obserwując na południe, wyciąg miałem z boku. Obserwując na zachodzie, wyciąg kierował się ku gwiazdom, ale przy moim wzroście (190 cm) nie stanowiło to problemu. Na wschodzie nie obserwowałem (ten kierunek zasłaniał mój dom), na północy bardzo rzadko.

Zamocowanie teleskopu na stałe nie przeszkadzało mi aż tak bardzo. Zresztą był to mój pierwszy duży teleskop i nie myślałem wtedy o przeróbkach.

 

O wiele większym problemem stały się obecnie obserwacje nabytym niedawno refraktorem 100/1000 na kolumnie. Całość jest dla mnie za niska i tu będę musiał zrobić jakiś stabilny, ciężki podest. Czekam jeszcze na zamówiony teleskop Newtona na Dobsonie, tak aby ten podest dopasować do jednego i drugiego instrumentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swojego refraktora, a konkretniej do EQ6 Janusz sprowadził mi takie ustrojstwo - http://www.telescope.com/shopping/product/...ProductID=38088 . Jak to się w całości prezentuje można zobaczyć na tej fotce - http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=6111 , lub tutaj - http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=6086 . Od tego czasu obserwacje refraktorem są o wiele wygodniejsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się teraz dziwię ,że wszcześniej sztywne mocowanie śrubkami tuby wytrzymałem tak długo . Może dlatego ,że przerobienie na obejmy i klasyczne zamocowanie do montażu to trochę roboty nie tylko frezera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig nie przejmuj się opiniami typu" co za głupoty".ważne są dorady kolegów którzy normalnie chcą pomóc tak jak Ty niedawno mnie.I poto jest to forum.Pewne formy powinny jednak obowiązywac.

 

Ma szczęście, kiedyś za gloszenie herezji paliło się na stosie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cygnus
Taka ciekawostka znaleziona przez przypadek an eBay'u:

Widac nie tylko Zywiecka firma preferuje ten rodzaj mocowania teleskopu :

Swoje ganimy cudzego nie znamy! :D

Mam U-boota optisanowego (katastrofalnego optycznie, jak się ostatnio przekonałem) na "KABŁONKACH" żywieckich, obracanie tuby w "kabłonkach" trzyma pozycję, na drugiej parze "kabłonków" szukacz home-made. Obracanie szukacza wokół tuby jest bardzo wygodne, bo czasem w wygodnej pozycji okularu pozycja szukacza na stałe umocowanego okazuje się dosłownie KARKOŁOMNA.

Co do montażu paralaktycznego - wszystko jest świetnie dopóki nie trzeba celować w zenit (szukacz z kątówką jest wtedy NIEZBĘDNY) albo gdy przy przejściu przez południk zaczynają się blokować elementy montażu i trzeba wszystko "przefiknąć" o 180 stopni.

 

Pisownia "KABŁONKÓW" - oryginalna producencka!

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cygnus
Hmm - a ja uważam, że refraktor jest wygodniejszy niż newton. Siedzę sobie spokojnie na krzesełku, obracam sobie złączkę jak mi pasuje i jest miło.

Mój balkonowy patent refraktorowy na pseudosztywność statywu alu (SkyLux) jest następujący:

Statyw z NIEWYSUNIETYMI nogami ustawiam na... plastikowym okrągłym stole ogrodowym, wspartym o balustradę tarasiku. Sztywność całości (mimo chybotliwości stolika) jest znacznie lepsza niż wysuniętego statywu. Okular z kątówką - na właściwej wysokości przy obserwacji powyżej 40 st nad horyzontem, przy obiektach niższych - wyjmuję kątówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.