Jump to content

Wenus


lagata1
 Share

Recommended Posts

1 godzinę temu, lagata1 napisał:

zatem sc 150/1500 f10 - reszta jak wyzej, dzieki, dzis cyklem wenus nieco wczesniej, moze bedzie lepiej 

 

Żeby mieć jakiś szczegół chmur potrzebne filtrów podczerwony i głównie ultrafioletowych.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, riklaunim napisał:

 

Żeby mieć jakiś szczegół chmur potrzebne filtrów podczerwony i głównie ultrafioletowych.

Wiem, myślisz że przy mojej aperturze coś by wyszło na ultrafiolecie?

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, lagata1 napisał:

Wiem, myślisz że przy mojej aperturze coś by wyszło na ultrafiolecie?

przy tych elewacjach i szkle w torze optycznym? Niewiele :)takie zdjęcia lepiej robić jak Wenus jest w tak korzystnym ustawieniu, w jakim była w 2020 roku, najlepiej jakimś newtonem albo cassegrainem.

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, lkosz napisał:

przy tych elewacjach i szkle w torze optycznym?

Szkło w SCT czy Makach nie przeszkadza. Co przeszkadza w SCT to sferochromatyzm/aberracja sferyczna dla bardzo krótkich długości fal dając mniej ostry obraz. Barlow może najwięcej zjeść UV więc stosuje się "alternatywne" zrobione z topionej krzemionki lub kamery o odpowiednio małych pikselach.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, lagata1 napisał:

a gdybym użył ultrafioletu bez barlowa?

 

Mniejsza skala. Filtry UV są drogie więc jak już to można wykombiować odpowiednią soczewkę z Edmund Optics lub Ali, która będzie robić za Barlowa (plus kamera mono).

Edited by riklaunim
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, lagata1 napisał:

czyli moje 224 mc kolor nie da rady mimo wszystko?

 

Będzie "ciemniej" niż dla kamery mono bo głównie niebieskie piksele zareagują na UV. Najpierw zrób czystą fotkę w IR i jak to się uda to można myśleć o UV jeżeli bardzo chcesz mieć szczegóły na zdjęciu.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, lagata1 napisał:

chyba poczekam z tym na przyszły rok bo wenus jest marna i tak w tym roku - swoją drogą jak potem łączysz staki w IR  oraz UV  razem?

 

Tak samo, jak RGB :)

 

Można zalignować w DSS a potem złączyć w PS czy tam w GIMPie

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, riklaunim napisał:

Szkło w SCT czy Makach nie przeszkadza.

jak nie przeszkadza? Szacując optymistycznie kilka(naście) procent straty na menisku/płycie, po kilka na dwóch zwierciadłach, kilka(naście) na barlowie, kilka na szybce przed matrycą (zakładając że nie jest filtrem UV/IR-block), sprawność kwantowa matrycy ~20-40%. Zakładając 88% transmisji na szkle i 93% pozostałe, 30% na matrycy i 75% na filtrze, to wychodzi końcowa sprawność 14%. Od tego trzeba jeszcze odjąć duże straty w atmosferze + rozciapranie seeingiem. Z braku laku lepszy SCT niż refraktor, ale da się optymalniej, np. klasycznym cassegrainem.

 

Okres dobrej widoczności Wenus mamy za sobą w tym roku. Latem była wysoko i dało się całkiem ładnie ją złapać, co nawet uwieczniłem na forum. Tylko niestety w dzień. No i nie w UV...

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, lkosz napisał:

jak nie przeszkadza? Szacując optymistycznie kilka(naście) procent straty na menisku/płycie, po kilka na dwóch zwierciadłach, kilka(naście) na barlowie, kilka na szybce przed matrycą (zakładając że nie jest filtrem UV/IR-block),

 

Barlow z topionej krzemionki lub brak. Jak testowałem efekt na Meade TeleXtender to jasność spadła 2x w porównaniu do spadku na kanałach R,G,B między f/10 (brak) a f/20 (z).

 

Nie mam bezpośredniego porównania między SCT a DK ale mimo wszystko SCT "widzi" UV dość dobrze jeżeli chodzi o transmisję (co nie oznacza że nie może być lepiej). To co będzie różnić obraz UV pomiędzy SCT a lustrzanym teleskopem to bardzo słaba korekcja w SCT przez co obraz będzie "rozmyty" gdzie w Newtonie czy innym lustrze obok "ostrzejszy".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pytanie czy to ma szansę się uwidocznić w praktyce, czy wpływ atmosfery nie jest silniejszy. Ja z SCT nie mam wielkich doświadczeń, kiedyś porównywałem w wizualu z MAKiem i widziałem tylko drobne różnice...

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, lkosz napisał:

Pytanie czy to ma szansę się uwidocznić w praktyce, czy wpływ atmosfery nie jest silniejszy.

 

jak jest sezon na Wenus w UV to wszystkie SCT w UV są takie lekko nieostre a wszystkie fotki z Newtonów/luster są ostre (o ile warunki pozwalają) - praktycznie nigdy SCT nie pokaże tego tak ostro jak Newton. Nawet niebieski kanał bywa słabawy w SCT.

Link to comment
Share on other sites

Chciałem napisać że aż się przyjrzę... ale większość sztucznie ostrzona :D no widać trochę jakieś różnice między >600nm, a <450nm na niektórych zdjęciach...

Link to comment
Share on other sites

Zwykłe SCT mają korekcję aberracji sferycznej ustawioną na zieleń lub na żółty. Wszystko powyżej jest niedokorygowane a poniżej przekorygowane - tym bardziej im dalej od optymalnej długości fali. Dla EdgeHD jest przykład na http://interferometrie.blogspot.com/2015/03/

 

Na tym ichniejszym niemieckim forum mieli więcej testów różnych SCT, w tym dość szczegółowo względem długości fali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 132 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.