Skocz do zawartości

NGC 1491, Fossil Footprint (nie wiem jak to zgrabnie przetłumaczyć na polski).


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Andrzej Lach napisał:

Odnośnie tłumaczenia, to myślę że termin skamieniałość (używany w paleontologii dla określenia szczątków, bądź śladów życia) byłby odpowiedni.

 

Wiadomo: dosłowne tłumaczenie to "ślad stopy skamieliny"

Ale z drugiej strony: co na tym zdjęciu jest takie skamieniałe? ;)

Ja bym nawet powiedział, że "Ślad dinozaura" albo wręcz "Łapa dinozaura" (korespondując z "Cat's Paw" o którym to kocie nikt nie sugeruje, że jest skamieniały...)  byłby fajnym tłumaczeniem, pasującym do tego, co widać.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Ale z drugiej strony: co na tym zdjęciu jest takie skamieniałe?

stopa.JPG.1e7ea468e62c03b62c96e7c39ac49be0.JPG

 

Chyba autorowi nazwy (Herschel?) chodziło o to. Zresztą to jest sama mgławica.

Może być i skamieniały odcisk łapy ;), ale zostawmy może już to ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, warpal napisał:

ale przy zostawieniu "stopy" to bym się upierał ;)

 

no nie wiem , to chyba tylko taka kolokacja czy fraza - ważne jest ogólne znaczenie a nie znaczenie pojedynczych słów:

"building contractors ensured that the footprint of the former military base was reused" - tu przykładowo słowa stopa nie będzie występować  a w tym Fossil Footprint też przecież nie chodzi o stopę tylko bardziej o łapę albo nawet rapę albo odnóże bo czy stonoga ma stopę ?

 

sorki za oftop ;)

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Oglądam na komórce, ale mam wrażenie efektu posteryzacji... Możliwe?

Ta posteryzacja to po mojemu kiesielek od mocnego odszumiania. Przydało by się jeszcze trochę dosmażyć.

Ale dopieszczenie setupu, obraz gwiazd na całym (niemałym) polu, dobra ostrość zasługują na:

:like:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest klasyfikacja skamielin. Główny podział to oddzielenie skamieniałości organizmów żywych (skamieliny właściwe) od skamieniałości śladów działalności życiowych (odciski łap, legowiska, punkty przytwierdzenia do podłoża, skamieniałe kupy - koprolity itp.) Wygląda na to, że tu trzeba by mówić o ichnoskamieniałości (ichnofosylium) ;) Dalej zejść się nie da, bo podział zaczyna lecieć po gatunku (ichnotaksony), a raczej nikt tu konkretnego gatunku co to niby zostawił ten odcisk na myśli nie miał ;)

 

Fajna fota.

 

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

Ta posteryzacja to po mojemu kiesielek od mocnego odszumiania. Przydało by się jeszcze trochę dosmażyć.

Fakt, niestety (jak już kiedyś napisałem) - takie są uroki wyjazdowego astrofoto. Tak na dobrą sprawę nie do końca się wie na jakie niebo się trafi (często prognozy sobie a przyroda sobie).  W moim przypadku dobre niebo to tka z 60% szansy na sukces w zdjęciu finalnym .

 

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

Ale dopieszczenie setupu, obraz gwiazd na całym (niemałym) polu, dobra ostrość zasługują na:

:like:

Dzięki! :)

 

Myślę, że @Hans swoim postem podsumował zawiłości związane z nazwą.

 

3 godziny temu, Hans napisał:

Fajna fota.

Dzięki, pozdrawiam :)

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają się mnie te "skamieniałe ślady stóp". Ale znalazłem coś dziwnego w jaśniejszych gwiazdkach, co widać nawet bez powiększania. Jakie takie dziwne ciemne liniowe "spajki". Pierwszy raz coś takiego na fotkach widzę. Skąd się to wzięło?

 

spajki.png.d7f9d99b7872a8557de554bbcaa27eb6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.