Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy familijny teleskop


th0mgdz

Pytanie

Witam, planuje zakupic teleskop z mysla o synku, ma coprawda dopiero 8 lat, ale nie ukrywam, se tez chetnie wspolnie z nim albo nawet czasami samemu z niego skorzystam. Nie znam sie za bardzo na modelach teleskopow i rozwiazaniach w astronomii, wiec chcialbym kupic cos dobrego na poczatek oraz takiego, aby z czasem nie trzeba bylo szybko go wymieniać na cos lepszego, czyli zeby juz byl w miare ok, jednocześnie przystepny na poczatek. Budzet, powiedzmy okolo 2000 zlotych, jezeli bedzie trzeba to moge troche dorzucic zeby uzyskac lepszy efekt stosunek cena/jakosc. Jezeli jest to mozliwe to dobrze by było aby mozna bylo podlaczyc do niego bezlustro sony. Dzieki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli masz własne podwórko i nie mieszkasz w dużym mieście to odpowiedzi mogą być tylko 2 - lornetka tupu Nikon Action 10x50 https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-10x50-EX-CF-teleskopy-825.html lub UŻYWANY (bo bez sensu nowy) teleskop typu Sky-Watcher Dobson 8 do kupienia tu na giełdzie albo poszukaj na OLX. Obie rzeczy bez problemu do kupienia w Twoim budżecie tzn. nowa lornetka plus używany teleskop. Jedno będzie bardzo dobrze uzupełniało drugie. Plus na teleskopie nie da się stracić. Dobrze szanowany posłuży do końca Twoich dni.

Edytowane przez Kapitan Cook
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja zapytam tak. Ile czasu masz Ty, żeby poświęcić na rozwijanie pasji u syna? Mam na myśli nie tylko zorganizowanie czasu na obserwacje, ale także zdobycie wiedzy na takim poziomie aby ją sensownie sprzedać dziecku. Kupienie fajnej zabawki i pokazanie tego czy tamtego na niebie jest moim zdaniem nietrafione (O popatrz synu - Jowisz. Aha, fajny. Koniec obserwacji). Lepiej wtedy zabrać syna do obserwatorium czy planetarium.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Twoje wymagania spełnia zapewne Newton na dobsonie, ale jeśli się na tym zupełnie nie znasz to nie wiem czy to będzie dobry wybór: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1379

@Behlur_Olderyssugeruje Samyanga, to dobry wybór, ale na dziecku 8 letnim raczej nie zrobi żadnego wrażenia.

Ja osobiście, wbrew temu co pisze wiele osób, w takich przypadkach sugeruję kupić jakiś ciemny refraktor (ciemny tzn. np. f9, f10) i obserwować nim Księżyc, planety Słońce (tylko przez filtr) jakieś jaśniejsze obiekty typu gromada kulista m13. Refraktor na montażu azymutalnym, bo na początek jest bardziej intuicyjny. Kupił bym samą tubę i poszukał do niej jakiś solidny statyw, bo to sprzedają w zestawie jest bardzo słabe i podatne na drgania. Nie musisz wydawać majątku, sprzęt tego typu na początek wystarczy: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1424

Taki teleskop na pewno spodoba się dziecku bo przede wszystkim wygląda jak teleskop :) i daje fajne obrazy. Możesz wystawić go szybko na balkon i coś poobserwować z synem. Jak wciągniesz się w to hobby to zdecydujesz co dalej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Jeśli masz własne podwórko i nie mieszkasz w dużym mieście to odpowiedzi mogą być tylko 2 - lornetka tupu Nikon Action 10x50 https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-10x50-EX-CF-teleskopy-825.html lub UŻYWANY (bo bez sensu nowy) teleskop typu Sky-Watcher Dobson 8 do kupienia tu na giełdzie albo poszukaj na OLX. Obie rzeczy bez problemu do kupienia w Twoim budżecie tzn. nowa lornetka plus używany teleskop. Jedno będzie bardzo dobrze uzupełniało drugie. Plus na teleskopie nie da się stracić. Dobrze szanowany posłuży do końca Twoich dni.

 

Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty drabinki, aby 8-letnie dziecko mogło przez ten teleskop obserwować obiekty położone w Zenicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, tomekL napisał:

ale na dziecku 8 letnim raczej nie zrobi żadnego wrażenia.

 

Niby tak, ale teraz zobaczmy taki obrazek:

617458804_M31ShortExposure.thumb.JPG.f1b
https://stargazerslounge.com/topic/373366-andromeda-galaxy-in-10-seconds/

 

Wiadomo, ze środka miasta to tak nie wyjdzie (ale wizualnie tym bardziej nie wyjdzie)

 

Czy cokolwiek, co można zobaczyć przez okular jakiegokolwiek teleskopu w granicach 2000zł zrobi większe wrażenie? Pytanie czy wrażenie ma robić widok, czy sam sprzęt... Wiadomo - Samyang 135 w salonie nie będzie niczym do chwalenia się przed przypadkowymi gościami :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teleskop wybieraj raczej jak dla siebie, z myślą o tym, że będziesz czasem obserwował z ośmiolatkiem.
Ja takie dziecko na pewno nie zostawiłbym same z teleskopem.

Zupełnie zgadzam się, z @tomekL, że na początek to najlepiej US, z Księżycem w roli głównej.
Z jednej strony trudno na pierwszy teleskop wydać dużej kasy, tak, żeby na pewno obrazy były pierwsza klasa.
Z drugiej strony, jak się kupi coś całkiem słabego, to obrazy mogą zupełnie zawieźć, zwłaszcza dziecko.

Też przechodziłem takie rozterki i skończyłem na małym a dobrym refraktorze na montażu azymutalnym, które zresztą służą do dziś.

 

Tu masz listę wątków na temat wyboru pierwszego teleskopu, super zebrane przez @Paether.

Jest też parę wątków tu na Forum na temat zakupu teleskopu "dla dziecka", np, tu.

 

Mam nadzieję, że wybierzesz szybciej niż ja.
Jak to będzie 10x szybciej, to i tak przed Tobą przynajmniej parę dni czytania i rozterek.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

(...)

Czy cokolwiek, co można zobaczyć przez okular jakiegokolwiek teleskopu w granicach 2000zł zrobi większe wrażenie?
(...)

 

1. Księżyc

2. Słońce z folią ND5

3. M42

4. Jowisz i Saturn w przyszłym roku
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmm, moim zdaniem Dobson 8 i do tego lornetka to zestaw nie do przebicia, mieszczący się w zakładanym budżecie. Dobson duży ? Może i tak ale nie wierzę że jeżeli komuś nie będzie się chciało go wynieść będzie dużo chętniej nosił refraktor na paralektyku. Po to sugerowałem lornetkę jako sprzęt do natychmiastowego wykorzystania choćby i oglądając księżyc przez zaparowaną szybe w kuchni w centrum W-wy. No i najważniejsze, ŻADEN sprzęt nie robi na ZWYKŁYM człowieku większego wrażenia. To co widzimy przemawia jedynie do osób które się tym interesują.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minutes ago, Behlur_Olderys said:

 

Niby tak, ale teraz zobaczmy taki obrazek:

617458804_M31ShortExposure.thumb.JPG.f1b
https://stargazerslounge.com/topic/373366-andromeda-galaxy-in-10-seconds/

 

Wiadomo, ze środka miasta to tak nie wyjdzie (ale wizualnie tym bardziej nie wyjdzie)

 

Czy cokolwiek, co można zobaczyć przez okular jakiegokolwiek teleskopu w granicach 2000zł zrobi większe wrażenie? Pytanie czy wrażenie ma robić widok, czy sam sprzęt... Wiadomo - Samyang 135 w salonie nie będzie niczym do chwalenia się przed przypadkowymi gościami :)
 

Tak, tylko obrazków to dziecko teraz się naogląda w necie czy tv. A większe wrażenia na dziecku moim zdaniem zrobi Księżyc w teleskopie. Nie mniej jeśli teleskop miałby być więcej używany przez tatę, to opcja Samyanga jest również jak najbardziej ok. Tylko to takie mało astronomiczne ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszyscy tu mają rację. Każde z tych polecanych rozwiązań jest sensowne i trudno o jakąś jednoznaczną propozycję. Dlatego chciałbym napisać o innych aspektach.

 

Mój syn kiedy miał 4 lata zainteresował się kosmosem i chciałem kupić jakiś w miarę sensowny teleskop. To przy okazji też był mój pierwszy sprzęt. Ostatecznie wstąpiłem do klubu ojców, którzy kupili dziecku teleskop a potem sami siedzą na ogródku czy balkonie i piją kawę z termosu ;)

  • Na początku chciałem kupić 8-calowy dobson, ale potem sobie uświadomiłem, że to metrowa rura i że gdzie ja to będę trzymał :) A no i trzeba kolimować, wychładzać przed obserwacją i takie tam. Warto to wziąć pod uwagę.
  • Potem chciałem kupić długi refraktor, ale to też długa rura no i te problemy z aberracją.
  • I jak wielu początkujących bardzo chciałem dużych powiększeń, więc ostatecznie kupiłem maksutova na montażu Virtuoso, który pozwala na automatyczne śledzenie obiektów i ustawianie teleskopu na nie (tzw go to) za pomocą apki w telefonie. Takie rzeczy też są dość ważne, bo czasem trudno znaleźć obiekt zwłaszcza przy dużych powiększeniach -- bez tego obiekt też dość szybko opuszcza pole widzenia.  Od razu też napiszę, że ten montaż naprawdę średnio się nadaje do robienia zdjęć. Robiłem, da się, ale nie polecam.
  • Potem kupiłem tani achromat (sw 80/400) i to było dla mnie objawienie. Niby tylko 400 milimetrów, ale obrazy były dużo ostrzejsze i kontrastowe niż w tym maksutovie, pomimo, że obiekty były wyraźnie mniejsze. I gdybym dziś zaczynał pewnie zacząłbym od czego w tym stylu, albo bresser 102s lub 102xs. Łatwiej też na tym robić zdjęcia.

Jeszcze taka rzecz. Zauważyłem, że dzieciakom czasem trudno jest zobaczyć obiekt, chodzi o to, że źrenica wyjściowa okularu jest bardzo mała i dziecku często trudno jest tak się ustawić, żeby coś zobaczyć. Dlatego warto wybadać ten temat i kupić okular, który ułatwi mu obserwację nawet kosztem powiększenia. Ach no i ważne są wielkość i waga teleskopu, tak, żeby można było łatwo nim operować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, isero napisał:

Zauważyłem, że dzieciakom czasem trudno jest zobaczyć obiekt, chodzi o to, że źrenica wyjściowa okularu jest bardzo mała i dziecku często trudno jest tak się ustawić, żeby coś zobaczyć.

 

Raczej nie o to chodzi, tym bardziej jak chodzi o źrenicę. Po prostu oczekujesz, że dziecko będzie zachwycać się ledwo majaczącym pojaśnieniem gdzie 99,99999999 % czasu patrzy na przesaturowany, przekontrastowany świat komórek, internetu, gier, filmów, reklam itd. Widoki które są w teleskopach może zrobiłyby wrażenie na 14-wiecznym chłopie gdyby w ogóle Wam uwierzył w cokolwiek co powiecie. Trzeba to poweidzieć jasno. Z dzisiejszą "kulturą" przegrywa każde tradycyjne hobby. Gdyby nie astrofoto to zapewne to forum już by nie istniało. A jeśli już, to liczba i ilość odwiedzin spadłaby o 90%. Ja w ogóle się dziwię/nie dziwię się, że w dzisiejszych czasach komukolwiek chce uprawiać jakiekolwiek hobby, które dzieje się w rzeczywistym świecie skoro wszystko możesz zobaczyć w internecie. Może to i dobrze bo bez zakłamanego marketingu i promocji w danych dziedzinach zostają Prawdziwki, a nie turyści którzy kupili drona bo wszyscy mają. Wbrew pozorom ludzie kiedyś mieli łatwiej. Kiedy istniał tylko prawdziwy, brudny świat i czarno-biały telewizor, każde hobby i każda zajawka to było coś niepowtarzalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki wszystkim za odpowiedzi, co do samyanga to nie ma sensu bo dysponuje szklem 135mm gm od sony (1.8) aczkolwiek wiadomo ma to byc "prezent" wiec wolalbym isc w teleskop. Patrzalem na wasze propozycje, musze jeszcze pomyslec :)  a co do wolnego czasu, coz, wiadomo troche sie znajdzie ale niestety nie "no limit"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kup teleskop na moztazu z GoTO.

Koniecznie jak chcesz spędzać mile chwilę na obserwacjach z dzieckiem.

Jaki? A na jaki cie stać? 

Najtańszy ponad 2k. Najdrozszy-fantazja. 

Odnajdywanie obiektow I ich śledzenie da wam cudowne chwilę razem.

Walka z manualnym szukaniem i śledzeniem może tylko zniechęcić dzieciaka.

Wiem, że to może tworzyć "analfabetę gwiazd", ale jest większa szansa, że mlody lyknie bakcyla. Cała rodzina skorzysta.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, bacHor napisał:

Kup teleskop na moztazu z GoTO.

Koniecznie jak chcesz spędzać mile chwilę na obserwacjach z dzieckiem.

Jaki? A na jaki cie stać? 

Najtańszy ponad 2k. Najdrozszy-fantazja. 

Odnajdywanie obiektow I ich śledzenie da wam cudowne chwilę razem.

Walka z manualnym szukaniem i śledzeniem może tylko zniechęcić dzieciaka.

Wiem, że to może tworzyć "analfabetę gwiazd", ale jest większa szansa, że mlody lyknie bakcyla. Cała rodzina skorzysta.

 

 

 

Jakis przyklad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Księżyc zrobi piorunujące wrażenie na kazdym, kto pierwszy raz popatrzy przez teleskop,  na dziecku też.  Teleskop... wystarczy do osiągnięci tego wrażeniena nawet taki za stówę z giełdy ( można czasem nabyć w tej cenie stare SkyLuxy). Oczywisci im teleskop lepszy,  droższy,  tym lepiej. 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja myślę, że dla 8-latka najbardziej sensowna jest opcja obserwacji z rodzicem. Także ze względów bezpieczeństwa, żeby nie trafił w Słońce w dzień, bawiąc się sprzętem za dnia. Druga sprawa, skąd obserwacje: ogródek na wsi  lub na przedmieściach (1) vs. balkon w środku miasta (2) / jakiś plac z widocznością kilkaset metrów dalej na osiedlu (3)

 

(1) Newton na Dobsonie SW lub GSO 6" lub 8" (152/1200 lub 203/1200). Mniejsza wersja lepiej się sprawdzi na Księżycu i planetach, a pokaże tez masę innych rzeczy, gdy już do tego dojrzejecie. To już spory, uniwersalny teleskop. Rozmiary zbliżone do 8", ale kilka kg mniej zrobi swoje przy wystawianiu sprzętu. Jeśli syn łyknie bakcyla, to za kilka lat sam będzie w stanie go obsłużyć, z 8" trzeba będzie na to poczekać parę lat dłużej. A biorąc pod uwagę możliwości, do tego czasu na pewno nie wymienicie na większy.

(2), (3) Refraktory. Tu jest całą gama opcji. Nadają się też, zwłaszcza te krótkie, do obserwacji naziemnych (przyroda itp., z odpowiednią kątówką). Moja absolutna rada: mając przyzwoity budżet nie schodź poniżej apertury 90-100mm i ogniskowej 500mm. Mam 80/400 (dość marny, to nie SW 80/400) jako sprzęt na wyjazdy zaćmieniowe i od razu mówię,że jako teleskop podstawowy to byłaby lipa. Raczej dobry montaż azymutalny (AZ),a nie paralaktyczny(EQ). najlepiej taki z mikroruchami.   To prawdopodobnie oznacza, że będziesz musiał osobno kupić tubę i montaż, bo np. piętą achillesową popularnego zestawu 90/900 + AZ3 jest montaż, a refraktory typu 100/1000 (102/1000) zwykle sprzedawane są w zestawie z montażem paralaktycznym (EQ). AZ3 może być pod krótkoogniskowe refraktorki 90-100/500-600, ale nie jest rozwojowy. Celuj w AZ4 (bez mikroruchów, praca jak z Dobsonem), AZ5, Vixen Porta, Twilight I AZ itp. Tu masz przegląd katalogowy montaży AZ:

https://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=monta%BF+azymutalny&x=0&y=0

https://deltaoptical.pl/montaze-azymutalne-az

https://www.astroshop.pl/montaze-i-akcesoria/montaze/azymutalny-bez-goto/15_55_10_10/a,Zubehoer.Ausstattung.Stativ=Statyw

Jeśli chodzi o sam refraktor, to masz dwie możliwości:

a. Wybierasz długoogniskowy do planet i Księżyca. Tutaj urządza Cię tylko (średnica/ogniskowa:) 90/900, 100 (lub102)/1000, ew. 100/900 labo 120/1000 (jeśli zmieści się w budżecie razem z montażem i okularami). Zalety: doskonałe obrazy Księżyca i planet, łatwo dobrać okulary. Minusy: długa tuba, ogranicza na małym balkonie i przy noszeniu gdzieś dalej, okular może w niektórych położeniach być niewygodnie nisko/wysoko dla dziecka.  Z tej klasy najbardziej mobilny jest 90/900.

b. Krótkoogniskowe refraktory (tzw. short tube). 90/500, 102/500, 100/600, 120/600 itp. Nie podaję konkretnego modelu, bo wybór spory. Zaznaczyłem na grubo najbardziej wg. mnie korzystne rozwiązanie. Zalety: małe (krótkie), lekkie, mobilne. Do 100mm mogą być nawet gotowe zestawy na AZ3 (ale lepiej tego montażu unikać w ogóle). Zarówno na mały balkon, jak i do noszenia na duże dystanse. Można też łatwo upchnąć w aucie z innymi bagażami wyjeżdżając na rodzinne wakacje. Szerokie pole widzenia z typowymi okularami. Dobrze nadają się też do obserwacji przyrody (niezbędna kątówka z pryzmatem odwracającym obraz do ziemskiego).

Teraz wady: spora aberracja chromatyczna (przydatny filtr fringe killer minus violet itp.). To i pewne ograniczenia w doborze okularów pogarszają jakość obserwacji planet (powiększenia 100x +). Jedni to tolerują, inni nie.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.