Jump to content

Jakie okulary na początek


Recommended Posts

Hej, kupiłem właśnie SW 150/750 i chciałem zacząć z nim obserwacje wizualne i teraz mam problem z doborem okularu do planet i Księżyca i okularu do DSO, macie jakieś rekomendacje? Mój budżet to około 300zł

Edited by Astroigi
Link to comment
Share on other sites

Teleskop f/5 jest wymagający co do okularów i to czyni Twój budżet bardzo skromnym.

W tym budżecie, jeśli nie chcesz poświęcić jakości obrazów, mieszczą się pewnie jedynie proste konstrukcje z malutkim polem.

Z czystym sumieniem mogę Ci polecić jedynie orciaki BCO od których zaczynałem obserwacje w f/5.
Za 299 zł możesz mieć nówkę 6 mm, co w Twoim Newtonie da Ci źrenicę 1.2 mm i powiększenie 125x, co powinno być dość adekwatne na US w średnich warunkach.
Tyle samo kosztuje BCO 18 mm, dający 3.6 mm i 42x, które powinny być jeszcze OK do DSów, zwłaszcza na gorszym niebie.
Niestety, 50* pola na DSy to jest bardzo słabo, ale przynajmniej transmisja, punktowość gwiazdek i kolory są super (jak dla mnie).

To są popularne okulary, więc możesz próbować szczęścia na giełdzie żeby było taniej i może nie musiałbyś wybierać między jedną a drugą ogniskową.
 

Link to comment
Share on other sites

Ja standardowo polecam serię Celestronów X-cel lx. To są bardzo dobrze skorygowane okulary z polem 60 stopni, których ja używam w krótkoogniskowym, dość wymagającym achromacie. Z całej serii okular 18mm ma gorsze opinie, ja mam obecnie 25mm, 12mm i 7mm i chwalę sobie. Na aliexpress można je było dostać nowe poniżej 300zł. W takiej cenie na giełdzie pojawiają się też czasem używki. Nowe w sklepach niestety są droższe

Link to comment
Share on other sites

Kup używanego Hyperiona 13.

Ciut ponad twój budżet.

Na gwiazdkę 2 pierścienie za 100 i masz 3 okulary z jednego. 13, 10, 8.  Styknie na ksiezyc i planety.

DS - 21. Wiem powinno być szerzej, ale ten okular pierścieniami zrobisz znowu kolejne 3 ogniskowe.

Rozkręcając hipka bez jednego grupy soczewek masz chyba 23. Nie pamiętam dokładnie. Rzuc okiem na informacje na stronie Baadera.

Będziesz zadowolony.

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz wyciąg 2", to na giełdzie są Bresser 25mm z polem 70o oraz popularny Sky-Watcher 28mm 2" - oba nieprzyzwolicie tanio

Sky-Watcher 28mm da Ci powiększenie 26,8x, źrenicę idealną pod ciemniejsze niebo 5,6 mm i pole widzenia rzędu 2,6o

Link to comment
Share on other sites

Ja podobnie jak @mwid1 polecam okulary Celestron X-Cel. Przez rok używałem ogniskowych 12, 9, 7 mm. Okulary są wygodne i z moim achromatem F5,9 spisywały się dobrze. Kupiłem nawet Barlow X2 z tej serii. 12 i 9 mm zamieniłem na Luminosa 10 mm ( chciałem spróbować czegoś innego ) a X-CEL 7 mm i Barlow zostały. Okulary z tej serii mają dobre opinie na amerykańskim forum astronomicznym. Pozostaje tylko kwestia ceny. Ja kupiłem je na Ali za 290 zł sztuka , teraz są po 350 na Ali i 399 zł w teleskopy.pl 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli zależy Ci naj cenie oraz w miarę jakości to zastanów się nad okularami GSO SV - są przyzwoicie wykonane i mają pole ok 68 stopni. Są to konstrukcje Erfla ze wszystkimi wadami i zaletami tej konstrukcji. Nie jest to oczywiście poziom podanych powyżej okularów Celestron X-Cel LX.

Z tanich okularów do planet to można się zastanowić nad TMB Planetary II lub jego klonami. Jest to Ploessl z soczewką Barlowa więc i odległość od oka jest na przyzwoitym poziomie jak na ogniskową 5-6mm.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pod warunkiem, że mówisz o X-Cel LX. Stare X-Cele (bez LX), te wąskie i długie, były ogólnym niewypałem na rynku astronomicznym. I nie zaskarbiły też sobie pozytywnych opinii.

Edited by wimmer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 132 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.