Skocz do zawartości

Jakie okulary na początek


Astroigi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kupiłem właśnie SW 150/750 i chciałem zacząć z nim obserwacje wizualne i teraz mam problem z doborem okularu do planet i Księżyca i okularu do DSO, macie jakieś rekomendacje? Mój budżet to około 300zł

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop f/5 jest wymagający co do okularów i to czyni Twój budżet bardzo skromnym.

W tym budżecie, jeśli nie chcesz poświęcić jakości obrazów, mieszczą się pewnie jedynie proste konstrukcje z malutkim polem.

Z czystym sumieniem mogę Ci polecić jedynie orciaki BCO od których zaczynałem obserwacje w f/5.
Za 299 zł możesz mieć nówkę 6 mm, co w Twoim Newtonie da Ci źrenicę 1.2 mm i powiększenie 125x, co powinno być dość adekwatne na US w średnich warunkach.
Tyle samo kosztuje BCO 18 mm, dający 3.6 mm i 42x, które powinny być jeszcze OK do DSów, zwłaszcza na gorszym niebie.
Niestety, 50* pola na DSy to jest bardzo słabo, ale przynajmniej transmisja, punktowość gwiazdek i kolory są super (jak dla mnie).

To są popularne okulary, więc możesz próbować szczęścia na giełdzie żeby było taniej i może nie musiałbyś wybierać między jedną a drugą ogniskową.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja standardowo polecam serię Celestronów X-cel lx. To są bardzo dobrze skorygowane okulary z polem 60 stopni, których ja używam w krótkoogniskowym, dość wymagającym achromacie. Z całej serii okular 18mm ma gorsze opinie, ja mam obecnie 25mm, 12mm i 7mm i chwalę sobie. Na aliexpress można je było dostać nowe poniżej 300zł. W takiej cenie na giełdzie pojawiają się też czasem używki. Nowe w sklepach niestety są droższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup używanego Hyperiona 13.

Ciut ponad twój budżet.

Na gwiazdkę 2 pierścienie za 100 i masz 3 okulary z jednego. 13, 10, 8.  Styknie na ksiezyc i planety.

DS - 21. Wiem powinno być szerzej, ale ten okular pierścieniami zrobisz znowu kolejne 3 ogniskowe.

Rozkręcając hipka bez jednego grupy soczewek masz chyba 23. Nie pamiętam dokładnie. Rzuc okiem na informacje na stronie Baadera.

Będziesz zadowolony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak @mwid1 polecam okulary Celestron X-Cel. Przez rok używałem ogniskowych 12, 9, 7 mm. Okulary są wygodne i z moim achromatem F5,9 spisywały się dobrze. Kupiłem nawet Barlow X2 z tej serii. 12 i 9 mm zamieniłem na Luminosa 10 mm ( chciałem spróbować czegoś innego ) a X-CEL 7 mm i Barlow zostały. Okulary z tej serii mają dobre opinie na amerykańskim forum astronomicznym. Pozostaje tylko kwestia ceny. Ja kupiłem je na Ali za 290 zł sztuka , teraz są po 350 na Ali i 399 zł w teleskopy.pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci naj cenie oraz w miarę jakości to zastanów się nad okularami GSO SV - są przyzwoicie wykonane i mają pole ok 68 stopni. Są to konstrukcje Erfla ze wszystkimi wadami i zaletami tej konstrukcji. Nie jest to oczywiście poziom podanych powyżej okularów Celestron X-Cel LX.

Z tanich okularów do planet to można się zastanowić nad TMB Planetary II lub jego klonami. Jest to Ploessl z soczewką Barlowa więc i odległość od oka jest na przyzwoitym poziomie jak na ogniskową 5-6mm.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Amator-astro napisał:

Ja do takiego teleskopu f/5 i tak bym szukał okulary serii meade 5000. 

Kiedy szukałem informacji na temat okularów X-CEL LX znalazłem temat na forum Cloudy Nights że Made HD 5000 i Celestron X-Cel LX to ta sama konstrukcja. Mają identyczne parametry i zbliżoną budowę. 

MeadeHD60Eyepieces-01-960x288.jpg.ac69a88ecb271a2fe9b9b229db8f75b7.jpg

Obs-ugi-Celestron-X-CEL-LX-2-3mm-5mm-7mm-9mm-12mm-18mm-25mm-oka-60.jpg.8a663e85f7669fd5e832f63f21b098d6.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/451874-meade-series-5000-hd-60-celestron-x-cel-lx/

Jeżeli naprawdę tak jest to jeden i drugi wariant jest godny uwagi jako niedrogi przyzwoity okular.

 

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie tylko z ta seria miałem do czynienia. Miałem kiedys w reku :

meade 26 mm polossl 

meade swa 24 mm 68 stopni 

posiadam:

z serii 5000:

polossl 5.5 mm 60 stopni

UWA 14 mm 82 stopnie

HD 18 mm 60 stopni

 

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym do Księżyca brał coś o szerszym polu widzenia. Moim zdaniem, im więcej powierzchni Księżyca zmieści się w polu widzenia, tym lepiej. Gdybym to był ja, to brałbym krótką ogniskową, żeby podziwiać powierzchnię Księżyca chociaż trochę "z bliska". Powiedzmy jakąś szerokokątną "piątkę". 60° do obserwacji powierzchni Łysego, to moim zdaniem takie minimum. Lepiej 70°+, ale ESy 82° przekraczają założony budżet.
W mniejszym budżecie brałbym wspomnianego już X-Cela LX. Miałem taką "dziewiątkę" i  bardzo lubiłem ten okular. Obrazy dawał naprawdę fajne.
Ewentualnie brałbym Starguidera / BST ED. Takiego:
71OuTsTseBL._AC_SS450_.jpg
 

Wymienione okulary w f/5 jeszcze nie polegną. Idealne nie będą, ale też nie tragiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np lubię oglądać Księżyc w swoim meade UWA 14 mm z polem 82 Dość że się cały Księżyc mieści to jeszcze super się on sam prezentuje. Ale w sumie to moje najlepsze szkiełko. Nie ma sensu szukać czegoś innego. Tylko budżet 3 razy tyle co masz u siebi na wydanie na szkiełka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2021 o 17:41, wimmer napisał:

 Stare X-Cele (bez LX), te wąskie i długie, były ogólnym niewypałem na rynku astronomicznym. I nie zaskarbiły też sobie pozytywnych opinii.

Kupiłem takiego 5 mm na opozycję Marsa w 2003. Sprzedałem go natychmiast jak tylko Mars zmalał do rozmiarów nieobserwowalnych :)

Od tej pory nie kupiłem NIC tej marki (poza 40 letnimi widłami od Celestrona C8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.