Skocz do zawartości

Montaż do teleskopu MAK 180


neyth4n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

Czy ktoś jest mi w stanie doradzić jaki montaż dobrać do MAKA 180? Obserwacje jakie będę wykonywał to fotografowanie samolotów na wysokości przelotowej. W zasadzie to dopiero stoję przed zakupem zarówno teleskopu i montażu, poprzednio używałem do RNAV Spottingu Maka 127 + AZ4, teraz chciałbym uderzyć w jakiś lepszy setup. Planuje do tego celu zakup MAKA 180 i teraz pytanie jaki montaż? Może ktoś ma jakieś doświadczenia, będę wdzięczny za pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "Makowcu 180/2700" jeżdżę od wielu lat więc.....

Zacznę nieco od tyłu - teleskop kompletny i w doskonałym stanie mam do sprzedania za 4200--> pisz P.W.

A teraz w temacie montażu  - jeśli zamierzasz manualnie prowadzić teleskop za samolotem, czyli na "luźnych osiach" - w zasadzie każdy solidny montaż paralaktyczny oraz azymutalny da radę. Z racji dużej masy makowca 180mm, nie sądzę, aby AZ4, czy AZ5 czy Vixen Porta dał radę. Świetnym pomysłem byłoby kupienie wideł od Celestrona lub Meade'a 8" z ebaya - wówczas zyskujesz BARDZO stabilne mocowanie teleskopu w dwóch punktach i nie musisz używać przeciwwag.

Możesz też zapytać @bartoszw jak on ma rozwiązane śledzenie szybko poruszających się obiektów, Bartosz filmował ISS przez SCT 9,25".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neyth4n z własnego doświadczenia mogę polecić giro ercole:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4202_GIRO-ERCOLE-Altazimuth-Mount-for-Telescopes-up-to-18-kg.html
Do tego siodełko w srandardzie vixen i nogi 1.75” Sky Watchera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neyth4n A dlaczego chcesz używać do RNAV Maka 180 ? Będziesz chyba jedyną osobą w Polsce. Moim zdaniem żaden montaż nie da ci stabilności Newtona na Dobsonie. Z Makiem przede wszystkim jest dramat jak chodzi o to gdzie zamontowany jest aparat. Samoloty jak sam na pewno wiesz najlepiej wychodzą kiedy są blisko zenitu. Do tego tak dziadowskiego systemu ostrzenia jak w Makach nie ma nigdzie. W astro to bez różnicy ale przy RNAV to jest kaplica. Moim zdaniem porzuć w ogóle pomysł o wykorzystaniu Maka do RNAV. Zamiast tego spokojnie możesz kupić Syntę 10 na Dobsonie plus TVx2 czyli sprzęt którym robią wszyscy najlepsi w kraju. Jedyny gość który robił Makiem super ujęcia to był filmowiec i całość miał na statywie filmowym z głowicą za 10 000 zł plus do tego miał sterowanie ostrością w manetkach od tej głowicy. I tylko on JEDYNY na świecie na takie rzeczy robił. Gość, oczywiście Polak :) Bo trzeba powiedzieć że poziom RNAV u nas w kraju jest chyba najwyższy na świcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

Do tego tak dziadowskiego systemu ostrzenia jak w Makach nie ma nigdzie.

Co dokładnie masz na myśli? Miałem dwa MTO, mam makowce 127 i 180 - w każdym bez wyjątku cenię sobie mechanizm ustawiania ostrości.... Żadnych zacięć, żadnych luzów, żadnej kiwki lustra czy menisku (w MTO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bartolini napisał:

@neyth4n z własnego doświadczenia mogę polecić giro ercole:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4202_GIRO-ERCOLE-Altazimuth-Mount-for-Telescopes-up-to-18-kg.html
Do tego siodełko w srandardzie vixen i nogi 1.75” Sky Watchera.

oj żeby to cacko miało jeszcze mikroruchy... Warto rozważyć Sw SkyTee (Omegon Twin Master, Ts AZ5 czy inny klon)- które je właśnie posiada... a do podglądania samolotów też się w miarę nada...

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Marcin_G napisał:

Co dokładnie masz na myśli? Miałem dwa MTO, mam makowce 127 i 180 - w każdym bez wyjątku cenię sobie mechanizm ustawiania ostrości.... Żadnych zacięć, żadnych luzów, żadnej kiwki lustra czy menisku (w MTO)

 

Mam na myśli to:

 

obraz.png.ee8df87f28afe1fc82635886ca97269e.png

 

Spróbuj jednocześnie ostrzyć i prowadzić za samolotem. Już nie skomentuje że co za IDIOTA umieścił to pokrętło od ostrości po prawej a nie LEWEJ stronie. To tego jak takim makiem gonić za samolotem, nie ma  za co złapać, obojętnie czy za azymutalnym czy paralaktycznym montażu. Podsumowując da się tym robić samoloty, ale dla mnie to jest większa przepaść niż między SWSA a ASA60 z enkoderami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

oj żeby to cacko miało jeszcze mikroruchy... Warto rozważyć Sw SkyTee (Omegon Twin Master, Ts AZ5 czy inny klon)- które je właśnie posiada... a do podglądania samolotów też się w miarę nada...

Jak montaż alt-az ma rozwiązany problem utraty wyważenia przy wymianie okularu, to może pracować na luźnych sprzęgłach i nie potrzebuje mikroruchów. Giro ma dodatkowe pokrętło, do blokowania osi elewacji przy wymianie okularu i działa to super.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kapitan Cook napisał:

 

IDIOTA umieścił to pokrętło od ostrości po prawej a nie LEWEJ stronie.

Hm, może dlatego, że większość osób jest praworęczna? Odkręć dovetail, kup obejmy i możesz mieć gałkę ostrości w dowolnym położeniu. Co do poruszania - wydaje mi się że krótki i zwarty Mak wyposażony w odpowiednią "rączkę" daje się poruszać dużo precyzyjniej i płynnej niż długi newton. Już nie wspomnę o tym, że jeśli w aparacie masz odchylane LCD, to makiem możesz filmować i fotografować O NIEBO wygodniej niż newtonem. Szczególnie przy prowadzeniu na luźnych osiach w alt-az

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin_G napisał:

Hm, może dlatego, że większość osób jest praworęczna? Odkręć dovetail, kup obejmy i możesz mieć gałkę ostrości w dowolnym położeniu. Co do poruszania - wydaje mi się że krótki i zwarty Mak wyposażony w odpowiednią "rączkę" daje się poruszać dużo precyzyjniej i płynnej niż długi newton. Już nie wspomnę o tym, że jeśli w aparacie masz odchylane LCD, to makiem możesz filmować i fotografować O NIEBO wygodniej niż newtonem. Szczególnie przy prowadzeniu na luźnych osiach w alt-az

 

Z mojego doświadczenia wiem że jak muszę prowadzić za czymś to o WIELE lepiej wychodzi to prawą ręką, lewa wtedy ostrzy. Z tą rączką to nie wiem ile ona usiałby mieć aby całość płynnie dała się prowadzić. LCD i ostrzenie w dzień - życzę powodzenia. Praktyka wszystko weryfikuje. Mak na montażu ani nie będzie dużo mniejszy ani dający się rozstawić szybciej niż zwykły Dobson.

 

PS. Znajdź gdziekolwiek dobry film samolotu nagrany Makiem, ukazujący jak ktoś za nim płynnie prowadzi. Ja znam tylko 1 osobę która opanowała ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giro czy Skytee mają możliwość zamontowania tuby z lewej lub z prawej strony montażu i wtedy gałka ostrości jest pod lub nad torem optycznym.

Dobson po wyjęciu z bagażnika z reguły wymaga kolimacji, także ten szybki setup to tak se…

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartolini Nie wiem czy aż tak bardzo wymaga kolimacji. W Polsce nikt nie robi naprawdę dobrych zdjęć z Maka. Jest ku temu przyczyna.

Nie widziałem z Maka nic co mogłoby konkurować nawet z moją 8-ką. i do tego światło F 12-15. Jak nie spojrzeć to nie jest domyślny sprzęt do RNAV.

Jeśli ktoś już go ma może próbować, ale moim zdaniem to sprzęt do astro, nie do samolotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@bartolini Nie wiem czy aż tak bardzo wymaga kolimacji. W Polsce nikt nie robi naprawdę dobrych zdjęć z Maka. Jest ku temu przyczyna.

Nie widziałem z Maka nic co mogłoby konkurować nawet z moją 8-ką. i do tego światło F 12-15. Jak nie spojrzeć to nie jest domyślny sprzęt do RNAV.

Jeśli ktoś już go ma może próbować, ale moim zdaniem to sprzęt do astro, nie do samolotów.

Na pewno na popularność dobsów ma wpływ, że 8calówka wychodzi jakieś 3x taniej niż mak :/

Ale taki cassegrain na alt-az z rączkami jak przy głowicy video: na jednej rączce motofocus, na drugiej wężyk - mógłby robić robotę B) 

Do tego blenda wokoło uchylnego wyświetlacza aparatu, osłaniająca przed słońcem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bartolini napisał:

Na pewno na popularność dobsów ma wpływ, że 8calówka wychodzi jakieś 3x taniej niż mak :/

Ale taki cassegrain na alt-az z rączkami jak przy głowicy video: na jednej rączce motofocus, na drugiej wężyk - mógłby robić robotę B) 

Do tego blenda wokoło uchylnego wyświetlacza aparatu, osłaniająca przed słońcem.

 

Teraz pomyśl o wyjedzie w ostatniej chwili z tym wszystkim :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, neyth4n napisał:

Witam wszystkich. 

Czy ktoś jest mi w stanie doradzić jaki montaż dobrać do MAKA 180? Obserwacje jakie będę wykonywał to fotografowanie samolotów na wysokości przelotowej. W zasadzie to dopiero stoję przed zakupem zarówno teleskopu i montażu, poprzednio używałem do RNAV Spottingu Maka 127 + AZ4, teraz chciałbym uderzyć w jakiś lepszy setup. Planuje do tego celu zakup MAKA 180 i teraz pytanie jaki montaż? Może ktoś ma jakieś doświadczenia, będę wdzięczny za pomoc :D

 

Pomyśl o SCT 8". Tuba, mimo że ma większą średnicę od Maka 180, jest bardzo lekka i z powodzeniem można jej używać nawet na montażu AZ-4. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze,a dzięki wygodnemu uchwytowi dość łatwo operuje się nim w pogoni za samolotami na wysokościach przelotowych. Do Maka 180 musi być już solidny, czyli drogi montaż.  Wyciąg w SCT bez problemu można zmienić na Crayforda, czyli taki jak w refraktorach.  SCT ma ma też krótszą ogniskową i większe pole widzenia niż Mak 180, co przy "łapaniu" szybko przemieszczających się samolotów też nie jest bez znaczenia. Miałem  zarówno SCT 8", jak i Newtona 8" oraz Maka 180. Z tych trzech najbardziej byłem zadowolony z SCT.  

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał:

Na pewno na popularność dobsów ma wpływ, że 8calówka wychodzi jakieś 3x taniej niż mak :/

Ale taki cassegrain na alt-az z rączkami jak przy głowicy video: na jednej rączce motofocus, na drugiej wężyk - mógłby robić robotę B) 

Do tego blenda wokoło uchylnego wyświetlacza aparatu, osłaniająca przed słońcem.

 

Po pewnym czasie przebywanie na forum, zaczynamy myśleć DOKŁADNIE takimi samymi rozwiązaniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lumen napisał:

 

Pomyśl o SCT 8". Tuba, mimo że ma większą średnicę od Maka 180, jest bardzo lekka i z powodzeniem można jej używać nawet na montażu AZ-4. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze,a dzięki wygodnemu uchwytowi dość łatwo operuje się nim w pogoni za samolotami na wysokościach przelotowych. Do Maka 180 musi być już solidny, czyli drogi montaż.  Wyciąg w SCT bez problemu można zmienić na Crayforda, czyli taki jak w refraktorach.  SCT ma ma też krótszą ogniskową i większe pole widzenia niż Mak 180, co przy "łapaniu" szybko przemieszczających się samolotów też nie jest bez znaczenia. Miałem  zarówno SCT 8", jak i Newtona 8" oraz Maka 180. Z tych trzech najbardziej byłem zadowolony z SCT.  

Zaciekawiłeś mnie mocno tym SCT 8". Jesteś mi w stanie przybliżyć po krótce zmianę wyciągu w tym sprzęcie? W sensie domyślam się że chodzi o zmianę z 1.25" na 2"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, neyth4n napisał:

Zaciekawiłeś mnie mocno tym SCT 8". Jesteś mi w stanie przybliżyć po krótce zmianę wyciągu w tym sprzęcie? W sensie domyślam się że chodzi o zmianę z 1.25" na 2"? :)

 

dodatkowy wyciąg można przykręcić nie tylko do SCT ale też do Maka

sam używam wyciąg TS-a ze swoim Makiem 180

to wyciąg 2" z przejściówką na 1,25" i mikrofokuserwm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.