Skocz do zawartości

95P/Chiron - kometa czy asteroida?


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, OnlyAfc napisał:

Bardzo ładnie opisane. Poproszę o więcej takich fajnych wątków :)

 

 

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Gratuluję rejestracji, i niezwykle ciekawego tematu! :) Oby więcej takich perełek!

 

Dziękuję :) Będą! Na dysku leży 200Gb materiału, a dodatkowo lista pomysłów robi się przerażająco długa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, everr napisał:

Świetna robota! Gratuluję podejścia i rzetelności. Nabrałem apetytu na kolejne publikacje.

Bardzo mi miło! Po takim odzewie od wszystkich jest dodatkowa motywacja :)

 

Aha, byłbym zapomniał. Jeśli są wśród czytających jacyś spece od zakryć to będę niezmiernie wdzięczny za kontakt. Ten temat można jeszcze rozwinąć i uzupełnić o dane uzyskanie dzięki zakryciu gwiazdy przez asteroidę Chiron.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz serdecznie dziękuję :) Sprawdziłem, że raz w lutym i raz w marcu kilka gwiazd będzie w pasie zakrycia. Może "siądzie". Jeśli ktoś dysponuje pewnymi efemerydami to proszę o info.

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pamiętam gdy Charles T.Kowal  odkrył 2060 Chirona. Wydarzenie to zrobiło wówczas na mnie ogromne  wrażenie. Chiron wcale nie jest aż takim  maleństwem, jego rozmiary to 148x208 km. Po odkryciu Chirona, Kowal zaczął przeszukiwać  archiwalne fotografie w celu ustalenia jego orbity. Udało mu się zidentyfikować Chirona na zdjęciu z 1895 roku, co umożliwiło dokładne obliczenie parametrów orbity. Chociaż uważa się, że był pierwszym odkrytym centaurem, to  o ile pamiętam  pierwszeństwo przypada jednak  Baademu za odkrycie centaura 944 Hidalgo. Obserwacja zakrycia gwiazdy przez Chirona byłaby niezwykle cenna naukowo, ponieważ mogłaby potwierdzić istnienie wokół niego pierścienia. Chętnie przyłączyłbym się do takiej kampanii obserwacyjnej. Dzięki właśnie takim obserwacjom odkryto dwa pierścienie  wokół centaura 10199 Chariklo.

Nawiasem mówiąc,  jutro  przypada 10 rocznica śmierci Charlesa  Kowala, wybitnego obserwatora i odkrywcy. Kowal poza Chironem odkrył dwa księżyce Jowisza, ponad 20 planetoid, bodajże 5 komet oraz o ile się nie mylę blisko 80 supernowych.  Na podstawie analizy starych zapisków dowiódł także, że Galileusz obserwował Neptuna już na 200 lat przed jego odkryciem

 

Edytowane przez Niki
  • Lubię 7
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Dodam trochę materiałów od siebie do tego niezwykle ciekawego wątku. Poniżej symulacje ze Stellarium, w porównaniu do oryginalnej foty Mirka, identyfikujące Chirona.

 

Fota i niżej symulacja w wąskim polu widzenia (ok 0,3°) wg. współrzędnych azymutalnych z początku sesji:

Chiron_29-10-2021_foto-Tuvoc.jpg.17c03be6c31e981624fc1d12d5e04bd4.jpg

1378896432_ChironPGC1852_29-10-2021_Stell.jpg.36216f3cae8826938ed9aa3d7135b345.jpg

 

 

Widać, że Stellarium całkiem nieźle sobie z tym radzi, jak na program tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów.

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za to zestawienie - faktycznie Stellarium daje radę. Twoja pomoc jest nieoceniona Jurku i na pewno będę męczyć Cię z kolejnymi takimi obiektami :)

@Niki bardzo dziękuję za wpis! Podniosłeś wartość merytoryczną tematu na całkiem inny poziom. Niesamowite być świadkiem takich odkryć czego Ci pozytywnie zazdroszczę. Będę informować o potencjalnych szansach na zakrycia.

 

Ostatnio przyglądam się z zaciekawieniem liście komet powracających Seichiego Yoshidy ;)

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tuvoc napisał:

Dzięki za to zestawienie - faktycznie Stellarium daje radę. Twoja pomoc jest nieoceniona Jurku i na pewno będę męczyć Cię z kolejnymi takimi obiektami :) ...

 

    Od dziecka lubiłem bawić się w Sherlocka H. :matrix: (vide moje tematy satelitarne na astropolis, gdzie identyfikuję focone cieniutkim sprzętem sztuczne satelity Ziemi i przemycam trochę info o nich, szczególnie o tych szpiegowskich, np. 1, 2, 3), więc z przyjemnością mogę wziąć udział w ciekawych projektach, ale tylko jako "amator foto-analityk" :rofl: , bo sprzętu do astrofoto nie posiadam.

 

Z ciekawości "cofnąłem się w czasie", skoro już Mirek (Tuvoc) przypomniał w pierwszym poście materiały foto kol. Romana (gawain74) nt. asteroidy/komety: Chiron.

 

Zrobiłem symulację w Stellarium, w porównaniu do pozycji Chirona na fotach, robionych TRZY LATA TEMU dalekim, fenomenalnym strzałem z EDka: 10-10-2018 | 23:21. Wyniki ciekawe: różnica położenia to sekundy kątowe, zresztą popatrzcie sami:

 

Foto (autor: gawain74, źródło:

Chiron_gawin74_2018.jpg.eb82c7b976621a76415e777b4a1c1975.jpg

 

 

Symulacja:

Chiron_gawain74_Stell.jpg.6b530eae97eee09357c9123d5779f049.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.11.2021 o 23:59, Tuvoc napisał:

 (...)Co ciekawe to z racji swojej niestabilnej orbity Chiron, jak i większość pozostałych centaurów za kilka milionów lat faktycznie staną się pełnoprawnymi kometami - zostaną wytrącone ze swoich orbit i jako komety opuszczą Układ Słoneczny, skierują się ku Słońcu lub staną się kometami krótkookresowymi.(...)

Przede wszystkim, wyrazy uznania za wspaniałe zdjęcie. Zaintrygowało mnie to, że centaury mogą opuścić Układ Słoneczny jako komety. Są równocześnie planetoidami i kometami, sublimacja zachodzi w otoczeniu gwiazdy emitującej energię. Jakie przesłanki będą spełnione, że zostaną uznane za komety poruszając się w przestrzeni międzygwiazdowej?

Nie chcę czepiać się szczegółów, po prostu mnie ta formalna różnica zaintrygowała.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jan Bielicki napisał:

Przede wszystkim, wyrazy uznania za wspaniałe zdjęcie. Zaintrygowało mnie to, że centaury mogą opuścić Układ Słoneczny jako komety. Są równocześnie planetoidami i kometami, sublimacja zachodzi w otoczeniu gwiazdy emitującej energię. Jakie przesłanki będą spełnione, że zostaną uznane za komety poruszając się w przestrzeni międzygwiazdowej?

Nie chcę czepiać się szczegółów, po prostu mnie ta formalna różnica zaintrygowała.

 

Cześć, żaden ze mnie znawca tematu dlatego odsyłam do bardziej pewnego źródła. Generalnie wszystko zależy od kryterium klasyfikacji danych obiektów - czy bierzemy pod uwagę kształt orbity, aktywność kometarną (związaną jak wspomniałeś z interakcją z gwiazdą), skład chemiczny etc. Poza tym zauważ, że Chirona nazwano taką quasi kometą. Sam napisałem, że pełnoprawną kometą stanie się gdy opusści swoją aktualną orbitę centaura.

 

Tam w tekście jest zdanie, które moim zdaniem chyba najlepiej oddaje to jak szerokie jest spektrum pomiędzy kometami, a asteroidami - ... (...) odkryte zostały asteroidy, które były niegdyś podobne do komet, ale teraz nie wykazują żadnej aktywności kometarnej. Wiadomo również, że kilka planetoid, które zbliżyły się do Słońca, zaczęły wykazywać aktywność kometarną. Implikacją tego jest to, że prawdopodobnie istnieje szereg obiektów, które są obiektami w grupie pomiędzy tradycyjnymi asteroidami, a tradycyjnymi kometami, a to czym są w rzeczywistości zależy od tego, gdzie zostały uformowane, gdzie są teraz i co się z nimi stało od powstania Układu Słonecznego [wolne tłumaczenie]. 

 

Źródło: https://www.psi.edu/epo/faq/asteroids.html

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.