Skocz do zawartości

Zdjęcie dnia/miesiąca astropolis, a może kalendarz astropolis?


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że za mało zdjęć na dzień żeby było zdjęcie dnia. Może tygodnia? Na pewno miesiąca.

 

Kompletny autopilot z wyborem jest najlepszym rozwiązaniem. Nie będzie wtedy dyskusji. Na przykład kciuk +1 punkt, serduszko +2 punkty lub coś podobnego?

 

Kalendarz na koniec roku z dwunastu IotM byłby fajny.

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejW jeśli mialoby to być remedium poprzez odciągnięcie uwagi od tych popularnych portali to pozwolę sobie zauważyć że takie konkursy taneczne odbywają się na sasiednim forum gdzie udzielają się prawie te same osoby co na astropolis a jakoś festiwal bulu doopy trwa w najlepsze. 

Bardzo chciałbym się mylić i mam nadzieję że tego typu inicjatywa poprawi atmosferę na forum. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko liczba lajków. Żadnej kapituły, żadnych innych zasad. Full auto. Oczywiście, będzie to najpopularniejszy obrazek miesiąca a niekoniecznie najlepszy. I nic w tym złego. Szkoda czasu na interenetowe dramaty tutaj.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, tex88 said:

Jak będzie automat to bólu dupy nie będzie, a jak ktoś będzie miał to jego problem. Zasady bardzo jasne i proste. Żadnego gremium specjalistów ! Super pomysł.

 

Oby komuś nie przyszło do głowy rejestrować botów na forum, żeby podbijały fotki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Herbert West napisał:

 

Oby komuś nie przyszło do głowy rejestrować botów na forum, żeby podbijały fotki :-)

 

Nie każdy potrafi zrobić bota, ale każdy umie założyć kilka kont. Admini będą mieli ubaw po pachy :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i panie), a ja do takiego pomysłu jednak stanę okoniem. Zgodzę się z kolegą @MaciejW - ostatnie wydarzenia na astrobin pokazały dobitnie, że nawet już tam trudno szukać rzetelnej i merytorycznej dyskusji oraz obiektywnej oceny dobrych zdjęć. Po tym co odstawiają od pewnego czasu i czego kulminacją było ostatnie nadanie, a potem usunięcie IOTD pewnemu zdjęciu, każe mi ustawić ten portal jedynie minimalnie wyżej w szeregu z Facebookiem czy Instagramem.

 

Pytanie czy tworzenie własnego systemu wyróżniania zdjęć będzie na pewno dobrym pomysłem? W ogólnym założeniu tak, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Pamiętajmy - gruszki, jabłka i mandarynki to owoce, ale wrzucenie ich do jednego worka, a potem wybranie najlepszego to przepis na kłopoty. Jeden poczuje się pokrzywdzony bo gwiazdki były do bani, ale ludzie głosowali (czy tam lajkowali) bo kolory ładne. Inny powie, że ktoś tam dostał lajki na zachętę i przebił kogoś kto mozolnie zbierał miesiącami materiał. Jeszcze inny/inna poczuje się urażony, albo niedoceniony bo coś tam itd. Przecież znamy to - sami komentujemy APOD-y, IOTD itp. Moja rada - nie powielajmy tego na własnym podwórku.

 

Moim zdaniem wartością tego forum nie są łapki czy inne śmieszne emotki - chociaż oczywiście są miłe i świadczą o docenieniu kogoś pracy czy po prostu podjętej próby, postępów etc., a poza tym nie każdy ma zwyczajnie czas i pomysł na sensowny komentarz. Tą wartością są właśnie komentarze. To one, te miłe i te bardziej krytyczne stanowią o poziomie tego miejsca. Dla mnie osobiście są one tym czego zawsze oczekuję od Was drodzy koledzy/koleżanki. "Stary, gwiazdki Ci pojechały w rogu..."; "To Ci wyszło, ale tamto popraw..."; "Dopal materiału bo..." itd.

 

Jeśli już mielibyśmy powrócić do czegoś na kształt plebiscytu, bo do tego sprowadziłoby się niestety takie głosowanie, to proponowałbym raczej współpracę z Forum Astronomicznym. Tam już jest konkurs - OKA czyli Otwarty Konkurs Astronomiczny. Może dałoby się to jakoś pożenić i głosować tutaj oraz tam? Wiadomo, z odpowiednimi zapisami w regulaminie, aby nie dublować głosów wśród użytkowników obu for. Na FA od zawsze słyszy się głosy, że w konkursie głosuje garstka osób. No to może wspólny konkurs byłby rozwiązaniem?

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Paether napisał:

Wrzuciłbym tygodniowy "bufor". Przykładowo, zdjęcia z obecnego tygodnia byłyby w zestawieniu na koniec przyszłego tygodnia ;) W ten sposób wszystkie (nawet takie wrzucone w niedzielę) miałyby czas na zebranie punktów ;)

Gdyby taki "automatyczny" plebiscyt miał się pojawić, to uważam, że powinno się zliczać lajki nie w poszczególnych tygodniach (od poniedziałku do niedzieli) czy miesiącach (od pierwszego do ostaniego dnia miesiąca), tylko np. w ciągu pierwszych dziesięciu dni od publikacji zdjęcia - bo jak ktoś wrzuci pod koniec danego okresu, to siłą rzeczy ma dużo mniejsze szanse nazbierać tyle, co ten z początku. Czyli mówiąc inaczej - na potrzeby konkursu liczymy lajki tylko z pierwszych dziesięciu dni.

I wtedy fotkę np. sierpnia automat wybiera ze zdjęć, którym okres naliczania zakończył się 31 lipca.

 

Konkretne wartości oczywiście tylko przykładowe.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek coraz bardziej skłaniałbym się do możliwie prostej, absolutnie "nie-konkursowej" formy. Miałem kiedyś nawet mały pomysł na coś, co w ogóle nie brałoby pod uwagę "popularności" ani "jakości" zdjęcia ;) 

Ostatnie, czego tutaj chciałbym, to dodatkowa rywalizacja o lajki i prestiż na dzielni forumie ;) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Gdyby taki "automatyczny" plebiscyt miał się pojawić, to uważam, że powinno się zliczać lajki nie w poszczególnych tygodniach (od poniedziałku do niedzieli) czy miesiącach (od pierwszego do ostaniego dnia miesiąca), tylko np. w ciągu pierwszych dziesięciu dni od publikacji zdjęcia - bo jak ktoś wrzuci pod koniec danego okresu, to siłą rzeczy ma dużo mniejsze szanse nazbierać tyle, co ten z początku. Czyli mówiąc inaczej - na potrzeby konkursu liczymy lajki tylko z pierwszych dziesięciu dni.

I wtedy fotkę np. sierpnia automat wybiera ze zdjęć, którym okres naliczania zakończył się 31 lipca.

 

Konkretne wartości oczywiście tylko przykładowe.

 

A w ogóle jest ktoś, komu by się chciało to kodować? Może lepiej sprawdzić, jakie są gotowe rozwiązania do tej platformy i co oferują?

 

Podoba mi się pomysł zdjęcia tygodnia / miesiąca, ale jednocześnie rozumiem niechęć w niektórych komentarzach. Więc gdyby coś takiego miało istnieć to nie z automatu, a tylko dla chętnych. Zaklikujemy, że chcemy, aby nasza praca wzięła udział w konkursie lub wrzucamy do wyznaczonego działu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby stworzenia różnych konkursów/plebiscytów/wyborów na forum już były i wykazały że vox populi to  najgorszy z możliwych sposobów wyboru. Zresztą, wszystkie i tak po najdalej pół roku umierały z powodu braku zainteresowania użytkowników; Konkurs na FA to najdłużej "trzymająca się" formula i tylko dlatego, że są tam konkretne nagrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Konkurs na FA to najdłużej "trzymająca się" formula i tylko dlatego, że są tam konkretne nagrody.

 

Coś w tym jest Maciej, kiedyś taką konkluzję na temat "upadłego" polskiego APOD-a przemycałem.

Ten "nowy" temat potwierdza, że ludzie lubią współzawodnictwo. I są żądni ocen własnych prac, szczególnie tych pozytywnych. A już szczególnie wtedy, gdy można zdobyć jakąś znaczącą nagrodę. ;) I nic w tym złego, taka już ludzka natura że każdy lubi być dobrze oceniany i nagradzany. Solidna nagroda (niekoniecznie materialna) zawsze jest podnietą dla kreatywności uczestników zabawy.

 

Nagroda to jedno, drugie to formuła oceny prac. Tylko "lajki", czy może jednak kapituła uznanych "rzeczoznawców". A może jedno i drugie jakoś pomieszane? Najważniejsze, żeby w tym wszystkim zanadto się  nie napinać.

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając krytykę (dziękuję) dochodzę do następujących wniosków:
- nazywanie najlepszym zdjęciem trzeba unikać jak ognia. Najpopularniejsze zdjęcie społeczności to myślę dobre określenie
- celna uwaga, że zdjęcie dnia nie ma zbytnio sensu, lepiej celować w tydzień//miesiąc
- system sędziów też wydaje mi się złym pomysłem, dlaczego jakieś pojedyńcze osoby miałyby decydować co podoba się całej społeczności, wymaga to organizacji itd. Zaletą tego forum, jest fakt, że ludzie podchodzą krytycznie do prac i wątpie, aby zdjęcia kiepskie technicznie były szczególnie zauważone. A poza tym są już konkursy z sędziami i nagrodami.

- Automatyczny system porównujący reakcje przyznane dla pierwszego posta autora w jego temacie w galerii, bez dodatkowych ankiet co miesiąc wydaje mi się najlepszy. Nie wszystkim chce się głosować, nie wszyscy zobaczą temat, byłby to dodatkowy bias

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to zajęcie dla kogoś, ale można zrobić konkurs na zdjęcie miesiąca, w którym można by głosować na najlepsze zdjęcia wstawione w poprzednim miesiącu.

Czyli w grudniu na zdjęcia z listopada, w styczniu na zdjęcia z grudnia itd.

Zdjęcia do konkursu mogłyby być wybierane na podstawie zgłoszeń dokonywanych przez użytkowników forum, np do 10 a głosowanie do końca miesiąca.

Spodobało mi się jakieś zdjęcie wstawione w grudniu, to do 10 stycznia mogę je nominować i trafia na listę. Od 11 można głosować. Kwestia ile głosów można oddać (musi być jakiś algorytm, który to wyliczy na podstawie ilości nominowanych zdjęć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.