Skocz do zawartości

znacie ten okular? APM 30mm 70 stopni


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrzy ludzie.

Nie tam, abym nie mógł spać z powodu stresu, ale chciałbym mieć nieco lepszy okular 30mm do Petzvala 127/635. On jest f/5 i z Baaderem Hyperionem 31 mm obraz na brzegu pola nie jest aż-tak-super-cudownie-ostry.

Jaka alternatywa byłaby lepsza, poza Naglerem 31?

ES 30mm 820? ktoś go próbował w refraktorze f/5

A może ten?

https://www.apm-telescopes.net/de/apm-ultra-flat-field-30mm-okular-70-gesichtsfeld

coś o ogniskowej 28-32 i polu 70-80+ mnie interesuje - pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups.... ale wpadka sorry.

Widziałem gdzieś na CN lub stargazer, bardzo szczegolowy test ,kilkunastu okularów szerokokątnych ale 100*  20mm, w tym APM UFF 20mm . Wiem że to nie 30mm 70* ,ale jeżeli chodzi o korekcje pola to tamtym akurat teście ,APM pobił wszystkich nawet telewały....

Domyslam się że to do bardzo szerokich pól,jednak przy polu własnym 70* tracisz ponad 0,5* w stosunku do 80* okularów to już sporo...

W sumie wystarczy filtr CLS 2"i korekcja  na brzegach jest już super.

Wiem bo używam taka kombinacje 30mm 80*(SvBony klon APM80*) + CLS w 14" Newtonie F/4.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie SvBony, kiedyś super egzemplarze miał @dobrychemik, ale chyba już sprzedał, mowa o 2".

 

Z szerokich 30mm okularów to jeszcze Pentax XW30mm, Masuyama 32mm(85*)-w testach które czytałem , to okular z najlepszym kontrastem, i ostrością,ale ze słabą korekcją brzegową, przegrał z naglerem.

 

A co do filtrów to jak zakładam na 30mm ,Lumicona Olll Gen3, to nawet w F/4,2 mam szczątkową come.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam uff 30.

 

polowałem na pentaxa 30mm przez jakieś 2 lata, a gdy się w końcu pojawił - ... to wziąłem apm uff 30mm.

super jakość, sporo niższa cena. nie ma magii droższych marek, ale do obrazu trudno się przyczepić. wrażeniowo - może trochę nazbyt sterylny.

 

alternatywą był rzeczywiście nagler 31  - ale ma za duży ciężar, musiałbym wyważać na nowo teleskop po zmianie okularu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, shiryu napisał:

ja mam uff 30.

 

polowałem na pentaxa 30mm przez jakieś 2 lata, a gdy się w końcu pojawił - ... to wziąłem apm uff 30mm.

super jakość, sporo niższa cena. nie ma magii droższych marek, ale do obrazu trudno się przyczepić. wrażeniowo - może trochę nazbyt sterylny.

A z jakim teleskopem używasz go? Czym jest dla Ciebie sterylność okularu? Czy możesz go dla mnie zważyć?

 

Pentax niby też gdzieś jest z tyłu głowy, ale pierwszeństwo przejazdu mają APM UFF i ES/Maxvision

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby „pogromić” Baadera Asferyka potrzebowałbyś coś konkretnego. Do petzvala brałbym Pentaxa XW30,  ewentualnie troszkę taniej panoptica 27mm. Panoptic będzie lepszy od XW30 w szybkim newtonie, jakbyś sobie kiedyś dobsika sprawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bartolini napisał:

Żeby „pogromić” Baadera Asferyka potrzebowałbyś coś konkretnego. Do petzvala brałbym Pentaxa XW30,  ewentualnie troszkę taniej panoptica 27mm. Panoptic będzie lepszy od XW30 w szybkim newtonie, jakbyś sobie kiedyś dobsika sprawił.

Bartek, Newtonów nie lubię (poza panem Izaakiem)

A znasz dwóch głównych konkurentów: ES z polem 82o i APMa UFF z polem 70o

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Bartek, Newtonów nie lubię (poza panem Izaakiem)

A znasz dwóch głównych konkurentów: ES z polem 82o i APMa UFF z polem 70o

Aj tam, Aj tam! Też byłem zatwardziałym refraktorowcem :)

Nie lookałem przez żadnego UFFa.

ESy z serii 82* są na prawdę dobre, w relacji do swojej ceny.
Musiałbyś porównać samemu, bo zaważyć może np. kolorystyka gwiazd - z mojego doświadczenia ESy 82* są dość chłodne.

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Pentaxa XW30mm z  Newtonem F/4,5 i koma jest, niewielka ale występuje. Większa niż w Naglerze 31mm ale różnica cenowa pozwala wybaczyć. Gdy porównywaliśmy kiedyś te okulary zdania były podzielone co do tego kto woli Naglera, kto Pentaxa.  Odwzorowanie kolorów bardzo fajne, świetny kontrast i transmisja w Pentaxie 30mm. W Naglerze znów to pole widzenia jest zauważalnie większe, obraz taki... bardziej stonowany. Porównując Naglera i Pentaxa na gromadzie Podwójnej w Perseuszu, kolory gwiazd zauważalnie lepsze w Pentaxie, szczególnie dwie czerwone gwiazdki na środki, jednak obraz w Naglerze był żyleta aż po brzegi(W Pentaxie nie). Nigdy nie patrzałem przez samego ES 30mm ale przerabiałem temat innych ogniskowych z serii 82 i 68. Są to moim zdaniem bardzo dobre okulary ale jednak Pentaxy, Tele Vue są wyraźnie lepsze, nawet od serii ES 100. Biorąc pod uwagę, że takiego Pentaxa możesz kupić za podobną, bądź ciut wyższą cenę niż ES 30mm 82 to ja bym celował na pewno w Pentaxa bardziej niż ES.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Marcin_G said:

A z jakim teleskopem używasz go? Czym jest dla Ciebie sterylność okularu? Czy możesz go dla mnie zważyć?

 

Pentax niby też gdzieś jest z tyłu głowy, ale pierwszeństwo przejazdu mają APM UFF i ES/Maxvision

c11 więc ogniskowa długa a jasność umiarkowana

sterylność - to wrażenie, tak jak niektóre wnętrza są sterylne - czyste, poprawne, funkcjonalne, seryjne, powtarzalne, trochę bez charakteru...

552g bez zaślepek.

 

pentaxy są moimi ulubionymi, miałem plan by skompletować wszystkie ogniskowe (tzn te sensowne dla mnie)

po przeczytaniu opinii kupiłem uff 30mm i jestem zadowolony. chociaż gdybym kupił pentaxa też bym pewnie był :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marcin_G napisał:

Pentaxów używanych jest baaaardzo mało.... A wolałbym jednak nowy, z salonu, z zerowym przebiegiem :)

Pentaxy są bardzo tanie w Anglii, gdybyś miał kogoś kto by Ci przesłał paczkę a nie prosto ze sklepu to jeszcze 200zł taniej niż w astroshopie przy obecnym kursie funta. Ja mój dorwałem na giełdzie na jednym forum ale gdyby nie to brałbym nówki z wysp.

 

https://www.firstlightoptics.com/pentax/pentax-xw-30-r-2-eyepiece.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 hours ago, bartolini said:

Astroshop zrobił ostatnio spoko cenę:

Pentax Okular SMC XW30-R 30mm 2" (astroshop.pl)

 

2 hours ago, Midnight9999 said:

Pentaxy są bardzo tanie w Anglii, gdybyś miał kogoś kto by Ci przesłał paczkę a nie prosto ze sklepu to jeszcze 200zł taniej niż w astroshopie przy obecnym kursie funta. Ja mój dorwałem na giełdzie na jednym forum ale gdyby nie to brałbym nówki z wysp.

 

https://www.firstlightoptics.com/pentax/pentax-xw-30-r-2-eyepiece.html

 

1 hour ago, Marcin_G said:

 

oryginalne, kultowe pentaxy 30 i 40mm były oferowane w cenie 600-700 euro i były niewiele tańsze od naglerów.

gdy pentax przestał je oferować, to używki były nadal w tej samej cenie, i naprawdę ciężko było je spotkać.

ja szukałem okularu 30mm w dobrym stanie ponad dwa lata - bez rezultatu...

 

i wtedy pentax wprowadził je ponownie do oferty, tylko że z oznaczeniem "R" - remastered.

nowa cena została ustalona na ok 300-350 euro.

 

no i tu pentax stracił wiarygodność, przynajmniej u mnie, ale z tego co patrzyłem na fora to wiele osób miało te same wątpliwości i zadawało to pytanie do przedstawicieli producenta - trudno wytłumaczyć taki zjazd cenowy za produkt podobno tej samej jakości.

 

wtedy zacząłem patrzeć bardziej krytycznie na pentaxa i dopuszczać inne marki, poczytałem trochę testów... i kupiłem apm.

 

ogłoszenia które linkujecie powyżej są właśnie do tej serii "R".

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.