Skocz do zawartości

IC 405 płonąca gwiazda


mirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kłopot, jak się do tego odnieść. Przez zabiegi tonalne udało Ci się całkiem fajnie wydobyć plastykę mgławicy. I to przepraszam, ale dla mnie tyle.

Nie narzekam na aberrację sferyczną, bo to achromat. Ale prowadzenie: gwiazdy są pojechane i generalnie wszystko straciło na ostrości. EQ5 chyba nie daje rady z ciężkim dużym achromatem? Z kolorami coś przeprocesowałeś, bo pojawiły się kolorowe placki . Z obróbką tonalną też nie do końca dobrze, bo na mgławicy pojawiło się białe przepalenie.

Wad obrazu wynikających z prowadzenia nie da się usunąć, ale pewnie można byłoby podjąć jeszcze próby poprawienia tonów i kolorów. Niemniej szacun za podejście do tematu achromatem. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Mam kłopot, jak się do tego odnieść. Przez zabiegi tonalne udało Ci się całkiem fajnie wydobyć plastykę mgławicy. I to przepraszam, ale dla mnie tyle.

Nie narzekam na aberrację sferyczną, bo to achromat. Ale prowadzenie: gwiazdy są pojechane i generalnie wszystko straciło na ostrości. EQ5 chyba nie daje rady z ciężkim dużym achromatem? Z kolorami coś przeprocesowałeś, bo pojawiły się kolorowe placki . Z obróbką tonalną też nie do końca dobrze, bo na mgławicy pojawiło się białe przepalenie.

Wad obrazu wynikających z prowadzenia nie da się usunąć, ale pewnie można byłoby podjąć jeszcze próby poprawienia tonów i kolorów. Niemniej szacun za podejście do tematu achromatem. :)

 

Może jeszcze się pobawię ale czasu jest cienko. Co do prowadzenia to ono daje radę tylko coś mam źle ustawione na biegun i prowadzenie jest do du.. . Tak jak pisałem seeing też był cienki a i materiału nie za dużo. Nie wszystkie wady powstały w sposób jaki napisałeś (bo tylko ja wiem dokładnie co zepsułem :neat:) a i ciężko liczyć że się ukryją przed doświadczonymi astroludkami. Mimo plam i przepaleń podoba mi się głębia tego zdjęcia bo większość (95%) dotychczasowych zdjęć tego obiektu to jednokolorowa pomarańczowa nudna plama nawet często bez niebieskiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, mirekk said:

...większość (95%) dotychczasowych zdjęć tego obiektu to jednokolorowa pomarańczowa nudna plama nawet często bez niebieskiego.

 

Na wielu zdjęciach widać głębię i dynamikę tej (i innych) mgławic... ale na wielu gdzieś ginie. Po tym co widziałem na moich kulfonach dochodzę do wniosku, że jest mnóstwo pięknych detali, i subtelnych i wyraźnych, zawartych w kontrastach w warstwie LUM, które są mordowane przez agresywne zabiegi z kolorami. Znika "trzeci wymiar" i faktycznie może wyjść kolorowa, płaska plama. Męczę teraz Kalifornię i byłem niezwykle zaskoczony ile się tam dzieje- nawet z ogniskowej 420mm. Do tego stopnia dało mi to do myślenia, że szykuję wersję celowo ubogą chromatycznie, żeby zwrócić większą uwagę na kontrasty i głębię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Astroigi napisał:

@mirekk jak robisz PA, drift czy lunetka?

 

No właśnie driftem i powiem szczerze że kiedyś miałem nieźle ustawione a teraz coś polepszylem i przez to pogorszyłem. Wcześniej miałem prowadzenie rzędu 0,7" ale przyszły gorsze dni seeingowe a ja myśląc że trzeba coś podkręcić zacząłem zmieniać ustawienia no i trzeba od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, mirekk said:

 

Dokładnie! Silniejsze kanały dominują i trzeba się dobrze napocić żeby coś z tego wiecej wyciągnąć.

Gdy jest mało materiału i usuniesz za dużo szumu, zwłaszcza szumu wysokiej częstotliwości za pomocą TGV to wyjdą grudki, zwłaszcza w tle. I nie poprawisz ich następnie za pomocą MMT- próbowałem i sknociłem wielokrotnie. W przypadku małej ilości materiału lepiej już zostawić  więcej "naturalnego" szumu niż generować artefakty, bo one wyglądają gorzej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.