Skocz do zawartości

Zastosowania filtra CaK


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Chmury siarkowe na Wenus  :)

 

Temat niecodzienny, ale już bym chyba wolał chmury na ziemskim niebie - o wiele ladniejsze :)

 

A pleriony? Czy np. Kraba próbował ktoś fotografować w tym zakresie? Tak czysto teoretycznie wydaje mi się, że to może mieć sens.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Temat niecodzienny, ale już bym chyba wolał chmury na ziemskim niebie - o wiele ladniejsze :)

 

A pleriony? Czy np. Kraba próbował ktoś fotografować w tym zakresie? Tak czysto teoretycznie wydaje mi się, że to może mieć sens.

Wiesz, że on jest ekstremalnie "ciemny"? Pomysł nietuzinkowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

A co z Solar Baader Continuum?

 

Problem z tym filtrem jest taki, że ma w nazwie "Baader" i nie ma 3nm szerokości, w przeciwieństwie do Antlii CaK :D

 

Co do Kraba: on jest "ekstremalnie ciemny"? Mi chodzi o mgławicę, a nie o pulsara siedzącego w środku.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dobrychemik napisał:

Co do Kraba: on jest "ekstremalnie ciemny"? Mi chodzi o mgławicę, a nie o pulsara siedzącego w środku.

wczoraj czekając na ngc2392 łapałem między chmurami właśnie M1 z baader u-venus i na 20min klatce coś majaczy (asi183 + 200/2450). Powtórzę niebawem z krótszą ogniskową i bez chmur, bo one troszkę przeszkadzały wczoraj :)

to jednak filtr ciut szerszy od tego CaK więc jakby to powiedzieć... no bez >16" lustra może się nie udać :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

A co z Solar Baader Continuum?

A solar continuum to nie jest 550 nm? a CaK 393 czy coś? to są chyba inne rzeczy. pogubilem sie w Waszej rozmowie. Solar Continuum jest jakby na maksimum gęstości widmowej słonca ustawiony (i przy okazji maksimum efektywnosci krzemwoych sensorow).

 

Według mnie CaK do slońca jedynie... bo inne gwiazdy za daleko. Fotografowanie goracych obiektów w ultrafiolecie ma sens, ale to wystarczy filtr B albo coś nieco powyżej.

 

Tu coś profesjonalnego, ale to chyba absolutnie poza zasięgiem waszych "redcatów".

https://arxiv.org/abs/1711.07698

 

gugiel daje rożne odpowiedzi jak go zapytać o "uv spectrum photography planetary nebula".

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dobrychemik napisał:

Filtry CaK - zastanawiam się czy można je używać sensownie do czegokolwiek innego niż obrazowanie Słońca. Macie jakieś doświadczenia w tym względzie lub pomysły?

Macie. ;) 

 

Tego typu filtry chodzą mi cały czas po głowie przy rozkminianiu "domowego"  kolimatora do mojego "domowego" spektrografu. Do tej pory robiłem to ręcznie, a tam łatwo o błąd. Takie wąskie filtry, jako przesłona do klatki kontrolnej podawały by mi pięknie "punkty" konkretnej długości fali na widmie. Tyle, że wspomniany CaK jest akurat na samych krawędziach zdolności rejestracji  amatorskich matryc co nie stawia go wśród preferowanych "świec".

 

Zobacz jak bardzo ciemno jest już poniżej  4K na Atiku 314L

 

Rosette-Nebula-s-cluster-spectroscopy.jpg

 

Teoretycznie na obecnie zaprzęgniętej FLI z KAF 3200 powinno być fajniej, ale to generalnie są rejony, gdzie praktycznie wszystko dostępne amatorom jest już nawet jak nie zupełnie ślepe, to co najwyżej "mało widome" (nie wiem jak z obecnie dominującymi w kamerach CMOSami) - chart by Philippe Bernhard:

 

post-49292-0-36917600-1413598048.jpg

 

Cały kłopot polega na tym, że najlepszy do celów kalibracyjnych był by filtr, który nie pokryje się z liniami absorpcyjnymi atmosferycznymi (bo te są grube, spasione i nie lubimy czegokolwiek kalibrować w ich okolicy), a jednocześnie o paśmie przepuszczania nie szerszym niż rozdzielczość naszego spektrografu (na starym Atiku miałem 8.3A na pix), lub 2-4x szerszym niż rozdzielczość naszego spektrografu jeśli zdecydujemy się na opcje gdzie filtrem będziemy wycinać zakres widma z powszechną linią absorpcyjną. (aby klatka kontrolna dała konkretny wycinek widma + widoczną linie absorpcyjną, choć tu już zaczynamy wpadać w niuansiki i smaczki np. związane z Red Shiftem ). Tu trochę historii z tamtej epoki):

 a tu trochę o co w tym biega, jak można się wkopać i czemu przydał by się kolimator ;)

http://www.astroamator.com/index.php/spektrometria/siegajac-po-widmo

http://www.astroamator.com/index.php/spektrometria/latwo-o-blad-kalibracja-widma

 

Pewnie ostatecznie zdecyduje się na zrobienie tego na bazie sztucznej gwiazdy i jakiegoś pewniaka (pod względem realności zakresu). Jesli poszedł bym w H-Alpha to niby obyło by się i bez sztucznej gwiazdy, zawsze w kadrze znalazło by się coś naturalnego na klatkę testową. Gdybym kalibrował na samym "znaczniku" Ha to nie musiał bym się przejmować Red Shiftem mojej świecy, strzał, odległość znacznika od obiektu i wiemy ze w takiej samej odleglości bedziemy mieć tę konkretną długość widma na pełnym, nie kalibracyjnym widmie... No niby wszytko pięknie, ale jak zaczniemy schodzić dalej z precyzją, to wypadało by jednak poza samym strzałem , sprawdzić  Red shift factor naszej świecy i kalibrować na linie absorbcyjną (o ile RSF nie wystrzelił jej poza zakres filtra :D ).  Tylko czy by mi sie chciało tak bawić...pewnie nie ;) . Jak wiadomo, od pomysłu do prototypu czasem się schodzi ;) CaK byłby też kłopotliwy o tyle, że trzeba by się uzbroić w sztuczną gwiazde "umiącą w bliskie UV" a mam dziwne przeczucie, że dla tych po sklepach to nie takie oczywiste. No nie ma tu jednej prostej odpowiedzi... BDW, wiem że są gotowe kolimatory, np. Sheylak je robi, ale trochę zaporowo się cenią jak dla mnie za swój eshel calibration unit.

 

Pozdrawiam.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.