Skocz do zawartości

Słońce w 3 pasmach – Lunt CaK B1200 na pokładzie. Foto + recenzja


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł, zrzucił atomówkę i zaorał to co pozostało. Dziękuję za uwagę - Łukasz Sujka. @Lukasz83 tak serio, to kapitalna praca. Niby już było, ale w takiej odsłonie pobiłeś nawet te cudowne "plasterki" Słońca, sprzed kilku lat. Gratuluję.

 

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Sorry za przydługi post – ale postanowiłem, że to będzie konkretny i treściwy wstęp do mojego nowego rozdziału w astrofoto Słońca.

Nie rób sobie jaj. Obrazki do oglądania to sobie można na Instagramie poszukać. Opis robi całą robotę.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło rewelacyjnie i przez porównanie da się od razu zaobserwować różnicę, co na pewno będzie bardzo dydaktyczne dla tych, co dopiero z fotografią Słońca zaczynają.

Odnośnie czarnej izolacji ;) jeśli to nie opcja docelowa to na giełdzie AM widziałem niedawno złączkę M35 na T2 - jeśli przejście z OTA na T2 Ci ułatwia sprawę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr4d napisał:

Jak zwykle gradka!

Nie myślałeś Wl zrobić bardziej BW. Gif to bardziej bajer niż coś do analizy, ale Ha i Wl trochę się zlewa i jak dla mnie całość traci na czytelności.

Oczywiście mogę się mylić, bo brak mi obycia w temacie.

 

Dzięki, jest tak jak napisałeś - ten GIF to taki bajer, żeby fajnie wyglądało. Specjalnie dałem nieco szybsze przejścia żeby było płynnie.

Warto się skupić nie na całości ale na przejściach w poszczególnych obszarach i obserwować po fragmencie - wtedy fajnie uwypuklają się różnice :)

Pewnie kiedyś będę kombinował jeszcze z innymi wariacjami kolorystycznymi :) W zasadzie tu jest dowolność bo kolory i tak są sztuczne.

 

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Fajny pomysł i wykonanie. Ładną spiralkę po lewej w H złapałeś. GIF to na starcie utrata jakości, a z tego co pamiętam, na forum możesz dodać film, tylko pewnie do 9MB.

 

Starej daty jestem - lubię GIFy. Poza tym filmik się kończy i trzeba go od nowa odpalać, a GIF się fajnie zapętla.

 

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Wpadł, zrzucił atomówkę i zaorał to co pozostało. Dziękuję za uwagę - Łukasz Sujka. @Lukasz83 tak serio, to kapitalna praca. Niby już było, ale w takiej odsłonie pobiłeś nawet te cudowne "plasterki" Słońca, sprzed kilku lat. Gratuluję.

 

Nie rób sobie jaj. Obrazki do oglądania to sobie można na Instagramie poszukać. Opis robi całą robotę.

 

Dzięki, fajnie że chociaż tutaj można liczyć że ktoś przeczyta a nie tylko poklika obrazki :)

 

1 godzinę temu, RMK napisał:

Wyszło rewelacyjnie i przez porównanie da się od razu zaobserwować różnicę, co na pewno będzie bardzo dydaktyczne dla tych, co dopiero z fotografią Słońca zaczynają.

Odnośnie czarnej izolacji ;) jeśli to nie opcja docelowa to na giełdzie AM widziałem niedawno złączkę M35 na T2 - jeśli przejście z OTA na T2 Ci ułatwia sprawę.

 

Dzięki za informację - już mam docelowy plan w głowie. Raczej będę potrzebował innych, bardziej nietypowych złączek. Ale to się zleci na zamówienie.

 

18 minut temu, dobrychemik napisał:

Pewnie głupie pytanie, ale co mi tam: jaka jest przewaga Lunta CaK nad filtrem Antlia CaK 3nm?

 

Pytanie jest bardzo dobre - przewaga Lunta jest taka, że już wiele osób go przetestowało a Antili jeszcze nie :P

A tak na poważnie, to nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.

 

Zakładam, że Lunt będzie miał nieco większy kontrast ze względu na węższe pasmo (2,4nm vs 3nm). Ale to tylko gdybanie.

Pamiętam, że swego czasu Baader sprzedawał filtr CaK o szerokości połówkowej 8nm i centrum w 394nm

Widać było to co w Luncie ale bardziej wyprane z kontrastu i wyblaknięte. Generalnie różnica była gigantyczna - w Luncie pochodnie i supergranluacja dramatycznie odcina się od otoczenia.

Za to ludzie często łączyli go jako taki "double stack" przed modułem Lunta bo podobno poprawiał nieco kontrast. 

 

Być może Antila będzie działać podobnie jak Lunt - trzeba poczekać na pierwsze zdjęcia od użytkowników (na tych od producenta zwykle wszystko pięknie wygląda a w realu jest lipa)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

 

Dzięki, jest tak jak napisałeś - ten GIF to taki bajer, żeby fajnie wyglądało. Specjalnie dałem nieco szybsze przejścia żeby było płynnie.

Warto się skupić nie na całości ale na przejściach w poszczególnych obszarach i obserwować po fragmencie - wtedy fajnie uwypuklają się różnice :)

Pewnie kiedyś będę kombinował jeszcze z innymi wariacjami kolorystycznymi :) W zasadzie tu jest dowolność bo kolory i tak są sztuczne.

 

 

Starej daty jestem - lubię GIFy. Poza tym filmik się kończy i trzeba go od nowa odpalać, a GIF się fajnie zapętla.

 

 

Dzięki, fajnie że chociaż tutaj można liczyć że ktoś przeczyta a nie tylko poklika obrazki :)

 

 

Dzięki za informację - już mam docelowy plan w głowie. Raczej będę potrzebował innych, bardziej nietypowych złączek. Ale to się zleci na zamówienie.

 

 

Pytanie jest bardzo dobre - przewaga Lunta jest taka, że już wiele osób go przetestowało a Antili jeszcze nie :P

A tak na poważnie, to nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.

 

Zakładam, że Lunt będzie miał nieco większy kontrast ze względu na węższe pasmo (2,4nm vs 3nm). Ale to tylko gdybanie.

Pamiętam, że swego czasu Baader sprzedawał filtr CaK o szerokości połówkowej 8nm i centrum w 394nm

Widać było to co w Luncie ale bardziej wyprane z kontrastu i wyblaknięte. Generalnie różnica była gigantyczna - w Luncie pochodnie i supergranluacja dramatycznie odcina się od otoczenia.

Za to ludzie często łączyli go jako taki "double stack" przed modułem Lunta bo podobno poprawiał nieco kontrast. 

 

Być może Antila będzie działać podobnie jak Lunt - trzeba poczekać na pierwsze zdjęcia od użytkowników (na tych od producenta zwykle wszystko pięknie wygląda a w realu jest lipa)

 

https://www.cloudynights.com/topic/789263-new-antlia-imaging-herschel-wedge-with-35mm-prism-and-125’’-cak-3nm-solar-filter/

 

Czy przypadkiem cena nie jest lepsza niż lunta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

 

Cena dużo lepsza - ale te zdjęcia co widziałem na razie to niestety dość słabo wypadają przy Luncie :)

Bardziej to można porównać z poziomem tego Baadera K-Line.

Ale poczekamy, zobaczymy.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na pokładzie wapniaków ;) . Fajnie, że się od razu do recenzji zmobilizowałeś, bo też miałem pisać swoją, ale się rozeszło, było tylko trochę opisów przy pierwszych zdjęciach. Ja wolałem wersje kątową, aby sobie też troche popatrzeć, na wprost cieżko, chyba żeby dać kątówkę. I zadowoliłem się wersją 6mm, też w Astroshopie po negocjacji ceny (nie mieli od razu, musiałem ze 2 miesiące poczekać).

 

Po roku trochę wniosków - wizualnie da się obserwować, ale tylko z odpowiednio długim okularem - jak dla mnie 25mm jest ok, przy 14mm już bardzo ciemno (dla refraktorów o średniej światłosile F6-7). Dla niektórych jest za ciemno i przy 30mm, jak pokazywałem w Zatomiu (moduł z refkraktorem 60/360) to jedna osoba widziała dopiero w 40mm. Można dojrzeć na tarczy mniej więcej to co na foto, oczywiście w znacznie mniejszej skali), nie da się dostrzec protuberancji.

Foto - raczej nie da się fotografować lustrzanką, za ciemny obraz, nie ma jak ustawić ostrości. W kamerkach za to obraz jest bardzo jasny i tarczę trzeba nagrywać w bardzo krótkich czasach (grubo poniżej 5ms). Do niektórych przynajmniej warto dać filtr polaryzacyjny, bo przy zbyt krótkich czasach wychodzą poziome pasy. Aby złapać protuberacje już trzeba za to znacznie dłuższych czasów przy dość mocno przepalonej tarczy (gdzieś ponad 100 ms) i sa słabo widoczne (w porównaniu do H-lapha), ledwie je widać patrząc "live" na laptopie.

Z ciekawszych rzeczy - tulejka modułu jest dość gruba, awet jak na stardard 2", na początku mi nie chciało wejść do wyciągu refkraktora ED 102/714 (musiałem wewnątrz spiłować nieco wąską obręcz)

Warto mieć 2 refraktory - jeden mały do całej tarczy i jeden większy do ciekawszych fragmentów. Jest też przynajkmniej wg producenta ograniczenie apertury do 100mm, wiec nie wiem co można zrobic w przypadku większych refraktorów. 

 

 

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dobrychemik napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że mając filtr CaK np. 3nm nie trzeba już zakładać żadnego innego - ani folii, ani innych szkiełek?

 

W zasadzie tak - chociaż w tym module Lunta jest jeszcze UV/IR-cut na przodzie (chyba taki chociaż 100% pewności nie mam)

Ale wszystko zależy od filtra, zaleceń producenta i apertury

 

24 minuty temu, Charon_X napisał:

Jest też przynajkmniej wg producenta ograniczenie apertury do 100mm, wiec nie wiem co można zrobic w przypadku większych refraktorów. 

 

 

Stosujemy klin Herschela, wkładamy go w wyciąg a w niego moduł CaK:

https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/lunt-solar-systems-klin-herschela-2-/p,15955

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dobrychemik napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że mając filtr CaK np. 3nm nie trzeba już zakładać żadnego innego - ani folii, ani innych szkiełek?

Nope. Przy czym ja to dla bezpieczeństwa nazywam modułem Ca-k.
Żeby nie pomylić z tym - Baader K-Line

Tam już potrzeba folii ND.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15134218ba4dc43comment_X5ja4VN3qLaH.jpg

Jest moc. Szczerze mówiąc to nawet nie wiem co więcej tu napisać, jak to mówi Ferdynand Kiepski - zatkało kakało :wow:

Właściwie nawet za bardzo pytań o technikalia nie mam, bo wszystko napisałeś.

 

9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Z szacunku dla sprzętu nie pokażę Wam jak zamocowałem ten wapniowy moduł do tubusu od Lunta, powiem tylko, że nie miałem żadnej pasującej złączki więc użyłem jakiegoś metalowego krążka i sporej ilości czarnej izolacji :D

Ależ właśnie pokaż :D O, ewentualnie takie pytanie: nie nagrzewa się ten moduł za bardzo? W sensie, że ja bym się bał, że klej się w taśmie rozpłynie i wszystko się rozleci.

 

 

Edit:

  

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Starej daty jestem

E, bez takich mi tutaj, jestem rok tylko od Ciebie młodszy i sobie wypraszam :mad:

 

:P

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ależ właśnie pokaż :D O, ewentualnie takie pytanie: nie nagrzewa się ten moduł za bardzo? W sensie, że ja bym się bał, że klej się w taśmie rozpłynie i wszystko się rozleci.

 

 

Muszę jeszcze do tego dojrzeć - on się nie grzał jakoś strasznie, więc w tym problemu nie było :)

 

9 minut temu, Tayson napisał:

To jest tak odlegle od moich prac, ze mi sie bardzo podoba ;)

Taki troche szatanski pomysl, zeby Ha wybarwic na zielono? Miałbyś harmoniczna triade kolorow. 

 

 

To już prędzej "white light" pasowałoby zrobić na zielono - bo ten filtr daje w realu zielony zafarb.

H-alpha jest krwisto czerwony a CaK fioletowo/niebieski

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem na miniaturkę i... od razu wiedziałem, kto to popełnił. :)

Sam pomysł na fotografowanie Słońca w paśmie wapnia nie jest oczywiście nowy, ale Twoja dynamiczna ilustracja Słońca w trzech różnych widach ma niespotykany walor wizualny i edukacyjny. Gratki Panie! :thmbup:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.