Jump to content

"Nowy" rodzaj wątków w Galerii


Imien
 Share

Recommended Posts

Słuchajcie, sądzę, że mam ciekawą propozycję.


Myślałem już o kwestii lepszej organizacji Galerii, tylko że to była trudna sprawa:
https://astropolis.pl/topic/78733-galeria/


Znalazłem nawet wątek @dobrychemik:
https://astropolis.pl/topic/71247-pytanie-o-możliwość-zapanowania-nad-nieporządkiem/


Otóż jest proste rozwiązanie możliwe do zastosowania dzięki możliwościom jakie posiada Forum. Podejrzewam, że to nie będzie problemem.


Proponuję wprowadzenie do Galerii dodatkowo działu o nazwie "Katalog obiektów" czy coś w tym stylu.
Tam umieszczane byłyby zbiorcze wątki o charakterze działu "Pytania i Odpowiedzi". Ich nazwy odnosiłyby się do nazw obiektów.


Każdy post powinien zawierać tylko zdjęcie plus link do właściwego wątku autora - takiego jakie dotychczas funkcjonują.
Trzeba by zachować dyscyplinę/ograniczenie funkcjonalne, aby nie komentować w tym miejscu.
(Taki link myślę, że powinien być nieco zminimalizowany, ukryty - może w formie modułu "spojler", tak aby wizualnie nie wypełniał przestrzeni tych wątków.)


I tu pojawia się zaleta działu "Pytania i odpowiedzi" - czyli ocena postów i ich segregacja. Mielibyśmy automatycznie uszeregowane zdjęcia według oceny!


Kolejna sprawa - co ze starszymi zasobami forum - kto by dodawał je do takich wątków?


Inna kwestia to ustalenie dobrej hierarchii tego działu.

Myślę, że dużym bałaganem byłoby wrzucenie wszystkiego "do jednego worka".

Np. pierwszy poziom to podobnie jak aktualny podział Galerii.
Kolejny np. w przypadku Głębokiego Kosmosu, proponuję np. podział na typ obiektu.

Następnie na pory roku (dla ścisłości wg zakresu rektascensji) - choć może niekonieczna taka klasyfikacja - oceńcie sami.

Kolejno w hierarchii byłby podział na gwiazdozbiory i dopiero ostateczny poziom właściwych wątków.

 

Jak myślicie? Jakie macie propozycje modyfikacji tej koncepcji?

 

Link to comment
Share on other sites

W sumie mamy już mechanizm grupowania, z którego prawie nikt nie korzysta, a nazywa się tagi. Wystarczy, żeby każdy kto wrzuca zdjęcie otagował wątek w odpowiedni sposób. Minusem jest to, że później wyszukiwanie po tagach zwraca całe wątki, a nie poszczególne zdjęcia, chociaż nie uważam tego za wielki problem.

Mam obawy, że ludziom nie będzie się chciało wrzucać swoich zdjęć dodatkowo w jakiś osobny wątek, a już szczególnie, jak będzie zakopany w 3/4 poziomowej hierarchii.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mamy system galerii (całkiem rozbudowany), ale... kiedyś próbowałem go wdrożyć i odciągnąć użytkowników od starego nawyku wrzucania zdjęć jako wątki. Niestety - bez sukcesu. To przyzwyczajenie jest tak silne, że wymagałoby zbudowania specjalnego dodatku, który działałby tak, że w dziale forum, gdzie wrzucamy dzisiaj zdjęcia, w momencie dodawania wątku pojawiałby się specjalny moduł galerii. W skrócie - dodajemy wątek, ale dodatkowo zdjęcie leci też do galerii z wypełnionymi parametrami. Na razie nie ma kto nam tego zrobić, ale to na pewno pozwoliłoby zmienić paradygmat umieszczania zdjęć na Astropolis.

Link to comment
Share on other sites

Gdyby chociaż widoczna była miniaturka zdjęcia przy każdym wątku na liście Galerii. Np. w tym aktualnym trybie rozszerzonego widoku posta.

 

P.S. Naprawdę dziwi mnie taka sytuacja na Forum, gdzie zdjęcia są ważnym elementem.

Link to comment
Share on other sites

Miałem taki sam pomysł co Ty, ale z ręcznym poukładaniem wątków (lub drugim wariantem wyświetlania sekcji DS). Z punktu widzenia katalogowania fotek to pole widzenia wprowadza problem oraz samo nazewnictwo. Ktoś dorzuca "Irysa" inny "NGC7023". Jeden ma w polu samego Irysa, ja mam 5x3°, a zatem kilkanaście okolicznych LDNów. Bez platesolve i otagowania wątku wynikiem rozpoznania obiektów, temat raczej ciężki do ogarnięcia. Takie rozwiązanie ma AB. 

Jak chcę znaleźć konkretny obiekt tylko na Astropolis to simeis 147 site:astropolis.pl

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.