Jump to content

Szlifowanie lustra


BugsBunny
 Share

Recommended Posts

Jako że mam dość cienkie szkło to polecono mi wykonać ręcznie wgłebienie w lustrze i uwypuklenie w matrycy. Toteż mam tarcze szlifierską korundową czy jakoś tak :blink: i sobie zacieram. Podpowiedziano mi także żebym sobie wyziol odpiwiednie łuki aby wykonywać próby wgłębień.

Jako że się zabieram za 150/1500 (chociaż nie wiem czy nie będę robił coś koło 150/2000 no ale B)) toteż wyciołem sobie ładnie łuki biorąc przy tym promień 3m wg. archiwum uranii powinoo wyjść 0,94mm a mi wyszło coś koło 1,25mm co jest grane <_<

 

Jaki ma być promień aby wyszło 0,94 bo niby powinien być 2 razy większy od szukanej ogniskowej :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Jak Ci wyszło z poprzednim co miałeś robić lustrem ?

Pewnie nie masz tak dokładnych narzędzi aby dokładnie mierzyć ugięcie .

Ponadto to co wyżłobiłeś jest jeszcze nieostateczne . Najlepiej szlifować z wyczuciem i na OKO . Patrz i myśl przy tym co robisz . Czasem zmocz wodą i sprawdż ogniskową . Wstępnie ugięcie max 0,6 mm . drobniejszymi głębiej , pogłębisz jeszcze polerowaniem .

Może jak szlifujesz cienkie szkło się ugina ?

Tak na prawdę do 2 h recznego szlifowania ok 8 cm kamieniem korundowym z podsypywaniem proszku szlifierskiego zrobisz wystarczające wgłębienie . Wystarczy na 2/3 powierzchni . matrycy nie musisz szlifować na górkę . Jej brzegi szybko zedrzesz używając proszek ok 80 . Robiłem w opisany wyżej sposób spasowało , jak wgłębienie rozeszło się na cale lustro to matryca też się ukształtowała . Krążek na lustro był grubości 3 cm . lustro ma 2,9 cm . Jak szlifujesz wgłębienie na cale lustro grubym proszkiem to całe lustro zeszlifować musisz aby usunąc ślady po tym grubym proszku . A czasem potrafią być głęboko .

Ogniskowa 2000 jest do planet jak znalazł . Tylko czy masz tyle miejsca do obserwcji i czy jesteś tak wysoki o ile montaż Dobsona masz w planach . Inne do tak długiej tuby są b. drogie .

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

Jak Ci wyszło z poprzednim co miałeś robić lustrem ?

Niestety to jest to lustro. Przez zimę walczyłem o ocene z infy i teraz poświęcam dużo pracy nad administrowaniem stronki szkolnej i uczeniem się bo mi każą FORUM napisać :rolleyes:

 

Jakiś miesiąc temu byłem na konsultacji we Włocławskim obserwatorium aby ukierunkować me działanie.

Dowiedziałem się :

-wyszlifuj odrazu potrzebną głębokość a potem tylko rysy niweluj;

-lepiej będzie z większą ogniskową - dobre do planet :)

W sumie to ja miałem wykonać wgłebienie tym kamieniem w matrycy też ale wątpie żeby to było dokładnie

MOJE PYTANIA :helo:

1) moge sobie tylko wyrżnąc takie coś na oko na lustrze a potem sobie trzeć normalnie przy użyciu karborundu,

2) szczerze mówiąc to ja nic nie podsypywałem pod tą tarcze :blink: na żwyca jade :burza:

 

 

Zabrali mi cyfraka a zrobił bym zdjęcie mojej pracowni która stoi koło kompa :) STOLIK W BECZCE PIASKU :banan:

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

NIe wiem w jaki sposób chcesz mechanicznie wyrznąć wgłębienie . Szkło lubi pękać , jak źle odprowadzisz ciepło . Jak pisalem wcześniej najlepiej rób to ręcznie nabierzesz wprawy w szlifowaniu . Za bardzo nieunowocześniajtego procesu . Jedyne co to koło garncarskie napędzane elektrycznie . Ogniskowa 1500 jest i tak duża . Z większą trudno będzie patrzeć w okular .

Robienie lustra to frajda , przechodzi do roku . Lustro zostaje czasem z rysami i kosztuje drozej niż odkupiona tuba z takim lustrem i lusterkiem kątowym z pająkiem . Kiedyś warto było robić samemu lustra , teraz inne czasy .

Link to comment
Share on other sites

NIe wiem w jaki sposób chcesz mechanicznie wyrznąć wgłębienie . Szkło lubi pękać , jak źle odprowadzisz ciepło . Jak pisalem wcześniej najlepiej rób to ręcznie nabierzesz wprawy w szlifowaniu . Za bardzo nieunowocześniajtego procesu . Jedyne co to koło garncarskie napędzane elektrycznie .

 

Chyba się źle zrozumieliśmy - ten kamień to ja w rękę biore i sobie szlifuje.

 

To jak wyjdzie mie niedokładnie sfera tylko będą jakieś tam małe pagórki i dołki - to się wyrówna jak zaczne potem trzeć lustrem o matryce ?????

 

Kamieniem musze robić żeby usunąć dużo rysę w szkle :Salut:

 

Może i się nie opłaca ale warto mieć jakieś nowe doświadczenie w tym fachu, a jak jest z większymi lustrami - też się nie opłaca robic lustra około 30cm ????

 

W obseratorium dowiedziałem się że jak zrobie sam to będzie dokładniej gdyż 1/8 lambda to kompromis między ceną a jakością a moje ma być dużo lepsze :banan:

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Wszędzie są lub byly kompromisy . Po jakimś czasie okazuje się ,że inaczej było lepiej .

Pod kamien co kilka minut podsypuj proszek ok 60 . Zwilżaj odrobiną wody . co 10-15 minut płukaj i tak dalej .

Jak będziesz robił sam bez niczyjej pomocy to 1 lamda bedzie super .

Na sferę jeszcze mozna polerować , nóż Fucolta jest stosumkowo prosty do badania czy jest sfera . Jak policzysz koszty ... .

Wypraski 24 cm komplet kosztują min 400 zł . dolicz aluminiowanie , figuryzację min 200 bo pewnie sam na tym padniesz, proszki . kalafonia . Taki teleskop był w odsprzedazy za ok 1400 . Odlicz tuba 200 zł , lusterko kątowe duże 200-400 zł wyciąg , mocowanie lustra ,okulary i zobacz czy warto .

Z ekonomicznego punktu widzenia nie warto . Wypraski 33cm to min 800 zl.

Dokładność wykonania to także doświadzenie , jakość wyprasek , nawt oka , warunki zewnęrzne itd.

Nawet mocowanie w calość .

Link to comment
Share on other sites

Wypraski 24 cm komplet kosztują min 400 zł

CO TO :Boink:

A własnie ile kosztuje aluminiowanie takiego lustra 15cm ???

Wiadomo że nie będę robił sam w późniejszych etapach będę jeździł do obseratiorium i wszystko robię ręcznie lusterko płaskie też bo jak kupie to będzie słaba jakośc 1/lamda i dużo jakości mi ucieknie.

Wyliczył mi ten Pan iż jak zrobi się dobre lusterka to zasięg może wzrostąć aż o 1mag :helo:

 

Jak wyszlifuje i wyrównam to jade do obseratium po kolejne rady i takie tam.

Dostałem dobrą rade żeby sprawdzić szkło zanim zaczne szlifować tj wsadzić do wody o tem. ok 60 stopni żebym się nie rozczarował później jak przyjdzie do figuryzacji.

Link to comment
Share on other sites

Teraz gotowce są z dokładnością lambda/12 i za całkiem przyzwoite pieniądze. A jeszcze lepiej cały gotowy teleskop z montazem kupić, będzie o wiele lepiej i dokładniej, no i posłuży sporo lat.

 

A jeszcze Twoja ogniskowa prawie 2 metry ??? Sądzę że bardzo szybko się zniechęcisz to tak długiej rury o tak małej średnicy. I mówię to z własnego doświadczenia. Najbardziej uniwersalne ogniskowe są do 1200 mm dla obiektywów średniej wielkości. A i tak trochę wydaje się to długawe przy przenoszeniu.

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Z tym płaskim lustrkiem abyś samemu robił to pewnie był żart . Tak jak elektryk posyła z koszem pomocnika aby przyniósł prąd . Aluminiowanie od 50 do 250 zł zależnie czy poprawka na sferę , warstwy utwardzające itd .

Temperatura wylewanego polerownika jest wyższa niż 60 st . Jak w obrabianym krążku masz jakieś podłużne skazy to uzyj go na matrycę . Babelki mogą być . Tak aby nie było powodów do wewnętrznych naprężeń w krążku na lustro . Bo i tak są .

NIe zbadasz łatwo jakości płaskiego lusterka . ani go nie zrobisz . Szlifuje się , poleruje ileś płytek na raz i tylko kilka z nich jest dobra . Wyższa szkoła szlifowania

Link to comment
Share on other sites

No ja napenwo nie zrobie płaskiego :blink:

ale ten pan co mi pomaga moze mi i w tym przypadku pomoże , wierze w niego :D

 

Facet sam ręcznie zrobił lusterko wtórne do cassegreina elipsoida czy jakoś tak - metodą prób i błędów :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.