Skocz do zawartości

VIIRS 2021 - Polska rozbłysnęła


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Rurykow napisał:

Trzeba przecież przekonać wyborców ile to obecna władza nie zainwestowała tj.wywalila pieniędzy publicznych jako dowód troski o bezpieczeństwo obywateli... małą prowizją od dostawcy lamp pewnie gminne władze nie gardzą. 

Wiadomo jak przetargi wyglądają, o ile są.

Oświetlenie ulic trzeba oczywiście modernizowac ale większość z tych nowych podmiejskich latarni pomaga w życiu, poza ww., tylko kotom co sie w nocy krecą przy drodze. 

 

Nie ma czegoś takiego jak prowizja od dostawcy lamp dla urzędników.  Po co siejesz takie idiotyzmy ?

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tex88 napisał:

Nie ma czegoś takiego jak prowizja od dostawcy lamp dla urzędników.  Po co siejesz takie idiotyzmy ?

Idiotyzmem jest wiara, że niektórzy urzędnicy pod stołem nic nie dostają przy przetargach.

Większość chyba się domyśliła, że chodziło mi o szeroko rozumianą korupcję.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rurykow napisał:

Idiotyzmem jest wiara, że niektórzy urzędnicy pod stołem nic nie dostają przy przetargach.

Większość chyba się domyśliła, że chodziło mi o szeroko rozumianą korupcję.

Jakieś źródła tych rewelacji że urzędnicy miejscy biorą od "dostawcy lamp" pod stołem jakieś pieniądze ? Jakieś przykłady zachęcającego lobby ledowego do stawiania diabelskich opraw jednego słusznego producenta ?  A może to producenci chodzą gdzieś po gminach i dają im te pieniądze ?
Tak się składa że biorę udział na pewnym etapie procesu inwestycyjnego oświetlenia drogowego i mogę tylko powiedzieć (bez przekleństw) że chrzanisz, ale dlatego tak piszesz bo to pasuje do twojej wizji świata.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Przy okazji co oznacza ta wartość? Poprzednio miałem SQMa i Bortle i było wiadomo

 

To jednostka pochodna układu SI dla radiancji (luminancja energetyczna): W/cm2 * sr (Wat dzielony przez centymetr do kwadratu mnożony przez steradian). Opis jednostki i pochodnych jest TUTAJ (Wielkości świetlne). Dlaczego takie jednostki wyjaśnienie na stronie:  light pollution map znajdziesz pod buttonem "znak zapytania" w FAQ: TUTAJ. Opis detektora pomiarowego: STAR JPSS Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS): TUTAJ

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tex88 napisał:

Jakieś źródła tych rewelacji że urzędnicy miejscy biorą od "dostawcy lamp" pod stołem jakieś pieniądze ? Jakieś przykłady zachęcającego lobby ledowego do stawiania diabelskich opraw jednego słusznego producenta ?  A może to producenci chodzą gdzieś po gminach i dają im te pieniądze ?
Tak się składa że biorę udział na pewnym etapie procesu inwestycyjnego oświetlenia drogowego i mogę tylko powiedzieć (bez przekleństw) że chrzanisz, ale dlatego tak piszesz bo to pasuje do twojej wizji świata.

Wybacz, nie wiedziałem, że jesteście tak blisko ze sobą.

Przykro mi, że uraziłem Twoje uczucia moją wizją świata. Nie chciałem Cię zdenerwować.

Wiesz oczywiście jak wyglada każdy etap procesu bo przecież bierzesz udział w jego "pewnym etapie" 

Bez odbioru, @lkosz słusznie zauważył, że to nie miejsce na politykę itp. 

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tex88 napisał:

Poprawnie zamontowane LEDY przy wymianie starego oświetlenia sodowego/rtęciowego lub w nowych instalacjach w oświetleniu parkowym/drogowym polepszają jakość nieba lub go nie degradują. Co innego oświetlane kościoły, budynki użyteczności publicznej, usługowe, przemysł.

Gdzie są te poprawnie zamocowane LEDy, bo jeszcze nie spotkałem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, zapraszam wobec tego do siebie, na ulicę. Mogę tylko powiedzieć tyle - każda instalacja lamp tej firmy jest indywidualnie odbierana przez producenta i muszą być instalowane zgodnie z instrukcją.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rurykow napisał:

Wybacz, nie wiedziałem, że jesteście tak blisko ze sobą.

Przykro mi, że uraziłem Twoje uczucia moją wizją świata. Nie chciałem Cię zdenerwować.

Wiesz oczywiście jak wyglada każdy etap procesu bo przecież bierzesz udział w jego "pewnym etapie" 

Bez odbioru, @lkosz słusznie zauważył, że to nie miejsce na politykę itp. 

 

Nie masz o czymś pojęcia więc zacząłeś sporo ironizować, ale wyszedłeś z tego bez twarzy, żegnam.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kulfon1340 Ja nie szukałem poziomu zero. Po postu pospacerowałem trochę po mapie bo rzuciło mi się że praktycznie wszędzie zaświetlenie poszło do góry, a nie wydaje mi się to możliwe. Więc dla pokazania jak niedokładny jest to system pokazałem kilkukrotny wzrost  zaswietlenia  pośrodku niczego. Ciągle nie wiem w jaki sposób zbierane są dane.

 

Jako tako rozumiem angielski, ale nie potrafię znaleźć na tej stronie żadnych informacji apropo systemu zbierania danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli wychodzi na to że VIIRS nie jest jakąś absolutną wyrocznią jak chodzi o prezentowanie tego jak następuje wzrost ilości źródeł światła.

Raz że na wykresie są raz wzrosty a raz spadki. A dwa że znam dobrze swoją okolicę  i to nie możliwe aby tak szybko wzrosło zanieczyszczenie światłem.

Wychodzi na to że dane są jakąś średnią z całego roku, gdzie próbuje się z tego wszystkiego oddzielić faktyczny wpływ źródeł światła od takich zjawisk jak chmury, pioruny czy wpływ księżyc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba nie tak z tymi danymi, rok 2021 to na tej mapie wręcz przeskok techniczny o kilkanascie lat względem 2020. Porównując natomiast 2016 i 2020 róznica minimalna. Jak ktoś już zauważył, coś tutaj nie gra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Żeby komentować, że coś z tymi mapami jest nie tak, dobrze byłoby się najpierw dowiedzieć, jak one powstają. Widzę, że nikt do tej pory nie spróbował się tego dowiedzieć,

 

Dwa posty wyżej:

Wychodzi na to że dane są jakąś średnią z całego roku, gdzie próbuje się z tego wszystkiego oddzielić faktyczny wpływ źródeł światła od takich zjawisk jak chmury, pioruny czy wpływ księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja może dodam taką pozytywną myśl od siebie.
Od października rzadko jestem przy teleskopie ale co zobaczyłem ostatnio w gminie. Wyłączają lampy uliczne w nocy i odpalają dopiero i 5 rano :) Gdyby nie dwa magazyny z ledami obok nawet bym się zastanawiał na LRGB pod miastem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zauważyłem, że jak pojadę kilka kilometrów za miasto (tak, że widzę ładną panoramkę) to praktycznie nie widzę łuny miasta. Myślę, że jest to mocno związane z wymianą w ostatnim czasie lamp ulicznych z sodówek na ledy skierowane w dół. Różnicę naprawdę widać (a raczej nie widać :)) gołym okiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.