Skocz do zawartości

Sigma APO 70-210 F2.8 i aberracje


_vk_

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie może z czego mogą wynikać aberracje (na rogach kadru) pokazane na rysunku?

Sigma podczas zdjęć miała ustawioną ogniskowa 200mm i delikatnie przymkniętą przysłonę.

Jak ograniczyć te pojechane gwiazdy, lub co poprawić w obiektywie sigma. Przerabiałem obiektyw z mocowania minolta a na eosa, soczewki też były ruszane więc za każdą sugestię co poprawić będę bardzo wdzięczny.

 

abbera.jpg.06b05362eafb249a1a854ad05918d0cb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak było przed przeróbką?

       trudno powiedzieć bo nie mam minolty więc testu nie było

- Jak matryca
        Eos 600d 4.3um

- Nie nadaje się do astrofoto

       JaLe a co byś polecił w podobnum budżecie (kupiłm go za 400pln)

 

może by zobaczyć przy ogniskowej 150mm?

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie obiektyw do odpuszczenia w kontekście astro bądź pogodzenia się z olbrzymi wadami. Możesz również próbować go przymykać.Aby w zoomie klasy 70-200 mieć fajne gwiazdy na rogach to musisz kupić coś co było projektowane w ciągu ostatnich 10 lat i tak wątpię aby rogi były wolne od wad na takich przysłonach jak 2.8-4.0 Najgorsze będzie to że dopłata wyniesie z 5000 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Poszukaj swojej sigmy i sprawdź jak w teście radzi sobie z komą

 

Niestety takie testy jak na tej stronie niewiele mówią o tym jak obiektyw rysuje gwiazdy.

Wiem, bo sam się nadziałem na szkło, które w tych testach wychodzi jak siódmy cud świata 

a na gwiazdach ma wady jak jasna cholera.

 

Jedynie test na gwiazdach choćby sztucznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tam właśnie bywają takie testy, a że to w codziennej fotografii nie odgrywa żadnej roli to i obiektyw może być cudem, a ta wada jest w tym pomijalna.

 

Za mniejsze pieniądze ludzie z powodzeniem używają np Jupiterów 135mm i 200mm, może coś w tym kierunku? 

Spróbuj też przymknąć bardziej ten obecny i posprawdzać na innych ogniskowych. Sam drukowany bagnet też może mieć w tym swój udział, pewnie łatwiej przy takim o ugięcia, szczególnie jak obiektyw wisi na aparacie, a sam aparat jest mocowany do statywu.

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, _vk_ napisał:

- Jak było przed przeróbką?

       trudno powiedzieć bo nie mam minolty więc testu nie było

- Jak matryca
        Eos 600d 4.3um

- Nie nadaje się do astrofoto

       JaLe a co byś polecił w podobnum budżecie (kupiłm go za 400pln)

 

może by zobaczyć przy ogniskowej 150mm?

Nie wiem czy jest coś sensownego w cenie 400,- do astrofoto.

Patrząc na różne moje potyczki ze sprzętem to z perspektywy 15 lat - straciłem kupę kasy na różne wynalazki.

Astrofoto nie bierze jeńców - jeżeli chcesz mieć jakieś wyniki i nie tracić kasy na niesprawdzone rozwiązania to nie popełniaj podobnych błędów.

Dla poparcia tego co pisze dodam, że wydałem (na takie tanie obiektywy i inny sprzęt)  równowartość co najmniej 4 nowych  RedCatów. A mam tylko jeden ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.