Skocz do zawartości

Początek astrofotografii - pytania


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Zrezygnowałem z platformy paralaktycznej pod Syntę 8", a nie chcę kupować na razie nowego teleskopu bo mnie zbytnio nie stać. Dlatego chciałbym zacząć przygodę z astrofotografią przy pomocy lustrzanki i statywu, lub montażu paralaktycznego eq 3-2. Poczytałem już sobie na forum, i mam pytanie. Jaka będzie różnica między zdjęciami bez prowadzenia, a z prowadzeniem? Możecie mi pokazać przykładowe zdjęcia?

Edytowane przez Krzysio2138
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duża - zależy też jakie obiekty cię interesują, ja się bawię sc i jest całkiem niezły do mniejszych obiektów dso, natomiast szerokie pole to apo, sc również dobry do planet ; im dłuższe czasy tym więcej twój aparat/kamerka utrwali 

Polecam stronkę teleskopius.com , wpisujesz tam ogniskową, rozmiar matrycy i masz pogląd co jak ci będzie wyglądać dla danego zestawu na fotografi z całej szerokiej bazy dso

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Jaka będzie różnica między zdjęciami bez prowadzenia, a z prowadzeniem?

 

Montaż bez napędu praktycznie odpada. Montaż z prowadzeniem i +/- guiding to już co innego. Przy dobrym ustawieniu montażu + krótkiej ogniskowej guiding nie powinien być potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge Ci sprzedac canon450d zmodowany z wymienionym tu obiektywem 50/1.8, zapasem baterii, prostym wezykiem spustowym i pokrowcem za powiedzmy 500zl.

EDIT: Przykładowe klatki z takiego zestawu (bez guide):

m42_crop_M.thumb.jpg.e23159b57245e7b7cad118ba14532168.jpg

 

labedz_mod_M.thumb.jpg.e00caa51c50b94e07ebadceb6551aa8b.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntą 8' możesz zrobić zdjęcia planet. Wystarczy ze dokupisz jakąś kamerkę planetarną, w cenie do 1000zł można by wziąć taką:
https://teleskopy.pl/Kamera-ZWO-ASI-224MC-(kolorowa)-teleskopy-4486.html
 

Natomiast to się nada tylko do planet. Jeśli chodzi o DSy (obiekty głębokiego nieba takie jak mgławice, galaktyki i gromady) to już trzeba mieć prowadzenie. Masz Syntę 8 i eq-3-2, możesz zrobić kilka opcji:
1. Sprzedać Syntę, kupić mniejszego Newtona np. 150/750, dokupić napęd w przynajmniej jednej osi i używaną lustrzankę.

2. Sprzedać eq-3-2, kupić Star Adventurera albo SW AZ GTI (ale tu już troche zabawy żeby zamienić go z trybu AZ na EQ), do tego jakiegoś Canona modyfikowanego z giełdy i obiektyw np. Jupiter 21m 200mm na M42 + adapter (sam tak mam i jestem zadowolony)

3. Jeśli bez prowadzenia to statyw, lustrzankę i jakiś obiektyw <=50mm i krótkie czasy naświetlania i wtedy tylko Droga Mleczna (wymagane ciemne niebo) ewentualnie Księżyc.

Poza tym czytaj, czytaj, czytaj :) Możesz zobaczyć mój temat:

 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz aparat to mam praktycznie nowy Canon EOS 800D z modem Super UV/IR Cut w stanie idealnym. Kupiłem go w AstroShopie gdzieś w sierpniu, ale musiałem sprzedać swój sprzęt i pozostał mi tylko aparat. Zrobiłem nim tylko fotki bias i nawet nie zabrałem go w teren. W AS chyba za 5k PLN stoi, sprzedam za 3k bo gotówka potrzebna. Jeśli byłbyś zainteresowany to PW wyślę wtedy link do ogłoszenia na OLX, możesz też ogłoszenie bezpośrednio tam znaleźć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Faransis napisał:

Jeśli potrzebujesz aparat to mam praktycznie nowy Canon EOS 800D z modem Super UV/IR Cut w stanie idealnym. Kupiłem go w AstroShopie gdzieś w sierpniu, ale musiałem sprzedać swój sprzęt i pozostał mi tylko aparat. Zrobiłem nim tylko fotki bias i nawet nie zabrałem go w teren. W AS chyba za 5k PLN stoi, sprzedam za 3k bo gotówka potrzebna. Jeśli byłbyś zainteresowany to PW wyślę wtedy link do ogłoszenia na OLX, możesz też ogłoszenie bezpośrednio tam znaleźć. 

 

3k? Jaki początkujący ma taki budżet? :hysterical:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, holeris napisał:

Moge Ci sprzedac canon450d zmodowany z wymienionym tu obiektywem 50/1.8, zapasem baterii, prostym wezykiem spustowym i pokrowcem za powiedzmy 500zl.

EDIT: Przykładowe klatki z takiego zestawu (bez guide):

m42_crop_M.thumb.jpg.e23159b57245e7b7cad118ba14532168.jpg

 

labedz_mod_M.thumb.jpg.e00caa51c50b94e07ebadceb6551aa8b.jpg

Jestem zainteresowany. Czy pierwsze zostało wykonane z teleskopem czy bez? Czego generalnie mogę się spodziewać po robieniu zdjęć samą lustrzanką? Jakieś mgławice chociażby? Czy tylko droga mleczna max?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dudeck napisał:

Syntą 8' możesz zrobić zdjęcia planet. Wystarczy ze dokupisz jakąś kamerkę planetarną, w cenie do 1000zł można by wziąć taką:
https://teleskopy.pl/Kamera-ZWO-ASI-224MC-(kolorowa)-teleskopy-4486.html
 

Natomiast to się nada tylko do planet. Jeśli chodzi o DSy (obiekty głębokiego nieba takie jak mgławice, galaktyki i gromady) to już trzeba mieć prowadzenie. Masz Syntę 8 i eq-3-2, możesz zrobić kilka opcji:
1. Sprzedać Syntę, kupić mniejszego Newtona np. 150/750, dokupić napęd w przynajmniej jednej osi i używaną lustrzankę.

2. Sprzedać eq-3-2, kupić Star Adventurera albo SW AZ GTI (ale tu już troche zabawy żeby zamienić go z trybu AZ na EQ), do tego jakiegoś Canona modyfikowanego z giełdy i obiektyw np. Jupiter 21m 200mm na M42 + adapter (sam tak mam i jestem zadowolony)

3. Jeśli bez prowadzenia to statyw, lustrzankę i jakiś obiektyw <=50mm i krótkie czasy naświetlania i wtedy tylko Droga Mleczna (wymagane ciemne niebo) ewentualnie Księżyc.

Poza tym czytaj, czytaj, czytaj :) Możesz zobaczyć mój temat:

 


Napisałem, ze chciałbym zacząć z takim sprzętem. Mam tylko Syntę, a montaż paralaktyczny chciałbym kupić w przypadku zakupu lustrzanki i dołożyć napęd(z tego co czytałem ten montaż jest ok).

Edytowane przez Krzysio2138
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Jestem zainteresowany. Czy pierwsze zostało wykonane z teleskopem czy bez? Czego generalnie mogę się spodziewać po robieniu zdjęć samą lustrzanką? Jakieś mgławice chociażby? Czy tylko droga mleczna max?

Teleskopy nie mają tak dużego pola widzenia, to pewnie było robione wspomnianym obiektywem 50mm

Obiekty na tym zdjęciu są na niebie wielokrotnie większe od Księżyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Jestem zainteresowany. Czy pierwsze zostało wykonane z teleskopem czy bez? Czego generalnie mogę się spodziewać po robieniu zdjęć samą lustrzanką? Jakieś mgławice chociażby? Czy tylko droga mleczna max?

Tak, oba byly robione obiektywem 50mm na dziurze bodajze 3.5. Jak bede wieczorem, to Ci podesle wiecej szczegolow, jakies zdjecia czy cos.

Na tych 2 zdjeciach lacznie jest pewnie z kilkanascie, albo i nawet kilkadziesiat mglawic, tylko sa troche mniejsze :emotion-5: najlepiej poszukaj innych zdjec robionych podobnym zestawem. Np. https://www.google.com/search?q=astrobin+canon+50mm+1.8&client=ms-android-samsung-gs-rev1&prmd=isvxn&sxsrf=AOaemvJNHTobNRbVq2UClawPdDWi7Wf68A:1638799847793&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiU-aOWrc_0AhWhs4sKHe3ICjcQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=360&bih=617&dpr=3 mozesz tez dorzucic canon 450d do szukajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, holeris napisał:

Tak, oba byly robione obiektywem 50mm na dziurze bodajze 3.5. Jak bede wieczorem, to Ci podesle wiecej szczegolow, jakies zdjecia czy cos.

Na tych 2 zdjeciach lacznie jest pewnie z kilkanascie, albo i nawet kilkadziesiat mglawic, tylko sa troche mniejsze :emotion-5: najlepiej poszukaj innych zdjec robionych podobnym zestawem. Np. https://www.google.com/search?q=astrobin+canon+50mm+1.8&client=ms-android-samsung-gs-rev1&prmd=isvxn&sxsrf=AOaemvJNHTobNRbVq2UClawPdDWi7Wf68A:1638799847793&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiU-aOWrc_0AhWhs4sKHe3ICjcQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=360&bih=617&dpr=3 mozesz tez dorzucic canon 450d do szukajki.

Ok, to czekam na wiadomość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
7 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Dzięki uprzejmości @holeris nabyłem Canona 450D z obiektywem 50mm. Aparat jest już u mnie. Dziś zapowiada się fajny wieczór, więc będę próbował coś tworzyć. :movingtongue: Jakieś porady na początek?

 

Dużo próbuj, ćwicz i się nie zrażaj ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

Dzięki uprzejmości @holeris nabyłem Canona 450D z obiektywem 50mm. Aparat jest już u mnie. Dziś zapowiada się fajny wieczór, więc będę próbował coś tworzyć. :movingtongue: Jakieś porady na początek?

Tak, nie zapomnij naładować baterii :) Jeśli masz opaskę grzewczą na obiektyw, to ją załóż. Jeśli nie masz to pilnuj, kiedy zaparuje Ci soczewka w obiektywie. Na koniec sesji sprzęt schowaj do jakiegoś chłodnego pomieszczenia, bo w ciepłym zaraz będzie cały mokry.

Edycja: i w miarę możliwości zacznij dziś wcześnie, przed wschodem księżyca.

 

Edytowane przez isero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Dzięki uprzejmości @holeris nabyłem Canona 450D z obiektywem 50mm. Aparat jest już u mnie. Dziś zapowiada się fajny wieczór, więc będę próbował coś tworzyć. :movingtongue: Jakieś porady na początek?

Ostrość, ostrość i jeszcze raz ostrość - to chyba najtrudniejszy element na początku, zwłaszcza jak się nie korzysta z komputera.

Można tak:

Ręcznie:

- na księżycu

- na jasnej lampie odległej o co najmniej 200 m

Automatycznie:

- na krajobrazie w dzień (tylko trzeba pilnować, żeby ostrość się nie zmieniła, można np. zakleić taśmą)

 

Oczywiście przy maksymalnym powiększeniu w trybie live view.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.