Skocz do zawartości

UWAGA! Teleskopy.pl wychodzą przed szereg...


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Marcin_G napisał:

Może chodzi o to, że producent chce sprzedać jak najwięcej a dobrychemik chce pokazać co jest na prawdę w widmie?

@Marcin_GTo nie jest kwestia dobrych intencji tylko Systemu Zarządzania Jakością. Nie wiem dlaczego wszyscy tutaj na forum uważają, że prywatna osoba może mieć lepszy system niż dowolna fabryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ProTerran napisał:

@Marcin_GTo nie jest kwestia dobrych intencji tylko Systemu Zarządzania Jakością. Nie wiem dlaczego wszyscy tutaj na forum uważają, że prywatna osoba może mieć lepszy system niż dowolna fabryka.

Anegdotka z fotografii: Kiedyś firma Pentax wprowadziła na rynek wysokiej jakości manualne obiektywy nowej serii, którą nazwano "Limited". Jakiś czas później produkcję tej serii przeniesiono z Japonii do Wietnamu i jakość tak drastycznie spadła, że obiektywy nazywano żartobliwie "Limited Quality Control"

Z biegiem czasu jakość wróciła do normy...

Wierzę, że dobry chemik będzie w stanie odsiać z dużej populacji filtrów te naprawdę słabe egzemplarze

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh panowie coraz więcej amatorów się pcha do zabawy. Mam nadzieję że przejdzie ta nowelizacja ustawy i będzie można mierzyć filtry dopiero, jak się zda państwowy egzamin. Bo tak ludzie bez licencji mierzą. I co? "zmierzę filtry i wystawię certyfikaty, że wszystkie nadają się do F2, może mi Teleskopy.pl działkę odpalą i założymy spółkę xD"

  • Kocham 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już zupełnie na serio i krótko- Oskarowi ufam i go znam. Korporacjom, które niewątpliwie mają systemy zarządzania jakością nie ufam i ich nie znam. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, ProTerran said:

@Herbert WestOd kiedy ignorancja jest cnotą?

 

Kwestionowane wiarygodności @dobrychemik, zwłaszcza w zakresie pomiarów filtrów to nie jest coś, co chcesz robić, doradzę Ci. Wątpię, czy znajdziesz na forach osobę lepiej zorientowaną w tym temacie i bardziej chętną do bezinteresownej pomocy.

 

Serio- wykresy załączane do filtrów są mniej wartościowe od papieru toaletowego. Na pomiarach @dobrychemik można polegać, bez wątpliwości.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Herbert West napisał:

Kwestionowane wiarygodności @dobrychemik, zwłaszcza w zakresie pomiarów filtrów to nie jest coś, co chcesz robić, doradzę Ci. Wątpię, czy znajdziesz na forach osobę lepiej zorientowaną w tym temacie i bardziej chętną do bezinteresownej pomocy.

 

Serio- wykresy załączane do filtrów są mniej wartościowe od papieru toaletowego. Na pomiarach @dobrychemik można polegać, bez wątpliwości.

@Herbert WestWidzę, że zostałem kompletnie źle zrozumiany. Nie kwestionuję intencji i eksperckiej wiedzy @dobrychemik. Pomiary charakterystyk spektralnych, w szczególności filtrów NB to nie jest tylko i wyłącznie kwestia dobrych intencji tylko jeszcze całego szeregu procedur i nadzoru nad urządzeniami pomiarowymi. Stąd w normalnym świecie jak jakaś firma (w tym przypadku teleskopy.pl), będzie oferowała dodatkową płatną usługę weryfikacji filtrów to powstanie racjonalne pytanie dlaczego usługa oferowana przez teleskopy.pl będzie lepsza od certyfikatów dostarczanych od producenta filtrów. Wydaje się, że to jest dobre miejsce, żeby właśnie to napisać i zamknąć buzię "niedowiarkom" takim jak ja.

Edytowane przez ProTerran
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ProTerran napisał:

dlaczego usługa oferowana przez teleskopy.pl będzie lepsza od certyfikatów dostarczanych od producenta filtrów

dlatego że pomidorki kupione od rolnika na targowisku są lepsze od kupionych w hurtowni, nawet gdy ten rolnik kupił je przed chwilą w hurtowni :)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ producenci, przynajmniej Optolong, Baader, Antlia i inni budżetowi nie załączają pomiarów konkretnego filtra do tego filtra. Być może pomiar jednego z dziesiątków wyciętych z tej samej tafli szkła. Być może.

Jeżeli Oskar będzie mierzył filtry to dostaniesz wykres dla tego konkretnego szkła i to może zrobić kolosalną różnicę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Marcin_G napisał:

Wierzę, że dobry chemik będzie w stanie odsiać z dużej populacji filtrów te naprawdę słabe egzemplarze

@Marcin_GI tego się trzymajmy, gorzej jak zapłacisz za usługę weryfikacji, która potwierdzi, że filtry są OK a w rzeczywistości będą lipne i to nie będzie wina osoby, która mierzyła tylko właśnie braku odpowiedniego SZJ, który tego typu przypadki właśnie ma wykluczać.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że wykresy dostarczane od producentów (szczególnie chińskich) to 1 wykres dostarczany do każdego egzemplarza, albo 5 podobnych wykresów skserowanych, albo całkowity brak wykresu. Zresztą, nie Oskar jeden w Polsce może zmierzyć filtry, a pomiarem czy tu czy na stronie TPL i tak będzie zainteresowana garstka osób, a wykres nie musi być certyfikatem i gwarancją pasma. Osobiście bym dopłacił za szkło, które miało zrobiony pomiar przez kogokolwiek z forum, kto ma o tym pojęcie.

 

btw, kto zweryfikuje czy ten pomiar będzie lipny, w sensie pomiar dobregochemika?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że, dziś można wszytsko kupic. Od matury po stopnie doktorskie..... Tak samo i z tym tematem będzie. Testy zawsze pokaza, że filtry spełniają normę/specyfikację porducenta. W innym wypadku taki producent traci swoją opinię i tym samym firma traci zyski.

Duga sprawa ro bardziej wygląda na szukanie jak podnieść cenę produktu a niżejli jakikolwiek testy.. Czyki dl tej pory większość filtrów to były buble /oszustwo klienta??? 

 

Ciekawa sprawa 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, zawsze można podejrzewać, że mogę być przekupiony przez producenta, przez sklep lub też przez Tajną Organizację Żon Astroamatorów. Może od półtora roku pokazuję, że filtry nie są takie jakie wydają się być, właśnie po to, by po wyrobieniu sobie dobrej opinii pozwolić teraz teleskopom.pl oskubać moich kolegów? 

Można też podejrzewać, że po prostu nie znam się na tym co staram się robić i przez dwadzieścia kilka lat pracy zawodowej nie nauczyłem się jeszcze rzetelności bez skodyfikowanego Systemu Zarządzania Jakością. I przyznaję: nie mam certyfikatu poświadczającego, że potrafię mierzyć widma filtrów.

 

@ProTerran Możesz mi przybliżyć System Zarządzania Jakością pomiarów filtrów? Chętnie się doszkolę. A drugiej strony, czy pofatygowałeś się, by przeczytać opis procedury kalibracji sprzętu przed każdymi pomiarami? 

Edytowane przez dobrychemik
gramatyka
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dobrychemik napisał:

Oczywiście, zawsze można podejrzewać, że mogę być przekupiony przez producenta..... 

To nie ma znaczenia bo czesto i gęsto ludzie bez szkoły są bardziej mądrzy niż po studiach. kwestia zaufania tu wchodźi w grę.... Bo te pomiary to podważnie producenta a czy On sobie na to pozwoli?? Strzelając sobie w kolano

 

 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dobrychemik napisał:

Oczywiście, zawsze można podejrzewać, że mogę być przekupiony przez producenta, przez sklep lub też przez Tajną Organizację Żon Astroamatorów. Może od półtora roku pokazuję, że filtry nie są takie jakie wydają się być, właśnie po to, by po wyrobieniu sobie dobrej opinii pozwolić teraz teleskopom.pl oskubać moich kolegów? 

Można też podejrzewać, że po prostu nie znam się na tym co staram się robić i przez dwadzieścia kilka lat pracy zawodowej nie nauczyłem się jeszcze rzetelności bez skodyfikowanego Systemu Zarządzania Jakością. I przyznaję: nie mam certyfikatu poświadczającego, że potrafię mierzyć widma filtrów.

 

@ProTerran Możesz mi przybliżyć System Zarządzania Jakością pomiarami filtrów? Chętnie się doszkolę. A drugiej strony, czy pofatygowałeś się, by przeczytać opis procedury kalibracji sprzętu przed każdymi pomiarami? 

@dobrychemikW kilku wpisach wyżej napisałem, że to w ogóle nie dotyczy tego wszystkiego co tutaj napisałeś, więc generalnie wygenerowałeś dużo argumentów, których nikt tutaj nie podnosi. Problem leży dokładnie gdzie indziej a mianowicie w całej metodologii i nadzorze. Jak każde urządzenie pomiarowe i osprzęt wymaga okresowej kalibracji i weryfikacji przez odpowiednie jednostki, które w tym się specjalizują. Kalibracja urządzenia przed samym pomiarem to tylko część procedury pomiarowej. W każdym razie System Zarządzania Jakością to są procedury (najczęściej zgodne z obowiązującymi normami ISO), których wdrożenie i stosowanie zapewnia odpowiedni poziom wiarygodności pomiarów. Nie wiem co mam Ci więcej napisać, bo to bardzo rozległy temat.

 

PS

Nie miałem okazji zapoznać się z metodologią, bo nie udało mi się jej wyłuskać w gąszczu komentarzy, które napisałeś, a tak jak już pisałem nie jest to tylko kwestia metodologii. Wiarygodność pomiaru to splot wielu czynników, które trzeba dochować. W każdym razie będę wdzięczny jak wkleisz tutaj linka do opisu tej metodologii i jak zapewniasz wiarygodność pomiarów w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Producent NIE dostarcza żadnych pomiarów. Więc co tu jest podważane? To jedynie uszczegółowienie danych filtra.

@MateuszWNie ma znaczenia czy dostarcza charakterystykę pomiarową, jest specyfikacja filtra, którą gwarantuje i to się tylko liczy. Dodanie wykresów pomiarowych to w gruncie rzeczy tylko dodatek. Podważanie specyfikacji to jest serio dość grząski grunt i wie to każdy kto przepracował choć trochę w firmie zajmującej się produkcją czegokolwiek, gdzie kooperacja jest wymagana.

Edytowane przez ProTerran
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

Producent NIE dostarcza żadnych pomiarów. Więc co tu jest podważane? To jedynie uszczegółowienie danych filtra.

Oki. Czyli kupujemy totalnie na chybił trafił.... 

 

Idąc dalej możemy również za tą kasę mieć zwykle szkło pomalowane..?  

 

 Producent trzyma się jakieś specyfikacji czy robi na pale??  

Idąc dalej Pan Chemik zrobi test na cacy, pójdę do innej firmy i wyjdzie zupełnej co innego. Wtedy  co robimy? Oddajemy filtr bo jest zły?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, ProTerran said:

Nie ma znaczenia czy dostarcza charakterystykę pomiarową, jest specyfikacja filtra, którą gwarantuje i to się tylko liczy. Dodanie wykresów pomiarowych to w gruncie rzeczy tylko dodatek.

Trafiają się filtry, które ze specyfikacją własnego producenta nie mają za wiele wspólnego.

Poza tym filtr będzie różnie działał dla różnych swiatłosił. Dla f/6 będzie super a przy f/2 będzie fatalny. W niewielu wypadkach się dowiesz od producenta o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem polega na tym, że SZJ to na pewno w Baaderze / Antlii / (nazwa producenta) mają tyle, że ho ho. Mają z pewnością mnóstwo papierków, normy ISO9001 wszędzie wywieszone na ścianach itp. 

To tylko papier. Mam swoje zdanie na temat tego, na czym polega w dzisiejszym świecie wypełnianie tego typu norm.

Koniec końców czemu Baaderowi (czy tam jego dostawcy) miałoby się nie opłacać "naginanie" swoich papierów dla zwiększenia zysku, skoro alternatywa oznaczałaby większe koszta produkcji?

To nie mleko, że każdy potrafi powiedzieć, czy nie skisło, i jak do tej pory - jak widać - praktycznie mogli robić, co chcieli.

 

Jestem pewien, że certyfikowane laboratorium robi takie pomiary za koszta zbliżone do ceny filtra. I co więcej, jestem prawie pewien, że w takich laboratoriach pomiary wykonują osoby niebardziej doświadczone niż @dobrychemik niewiele lepszym sprzętem, a ich procedury niewiele się różnią.

 

Jeśli różnica między SZJ a tym, co robi @dobrychemik ma się sprowadzać do pokazania papierka-dupochronu który podbija koszt to wybór jest jasny.

Poza tym wydaje mi się, że konsekwencje ewentualnego błędu są przerysowane: jaki jest najgorszy scenariusz, jaki może się tutaj przytrafić, i w czym jest gorszy od tego, w którym wydałem 1000zł za filtr, o którym producent i sprzedawca zapewniają, że jest zgodny ze specyfikacją, a w rzeczywistości nie jest? To chyba najważniejsze pytanie ode mnie: Co tak naprawdę daje SZJ?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ProTerran napisał:

@MateuszWNie ma znaczenia czy dostarcza charakterystykę pomiarową, jest specyfikacja filtra, którą gwarantuje i to się tylko liczy. Dodanie wykresów pomiarowych to w gruncie rzeczy tylko dodatek.

Producent dostarcza taką tabelkę:

image.png.23d4021040c028709da4224a58bd7a99.png

 

Podaje wartości, ale gdzie są ich tolerancje? Nigdzie. I właśnie dlatego może sobie pozwolić na sprzedaż filtrów z pewnym rozrzutem jakości, które średnio spełniają tą tabelkę. Ale jeden filtr będzie miał 5,1 nm, inny 6,5, jeden trafi w 656,3 nm, a inny 653 nm i cały jego sens pójdzie w las. Właśnie tolerancji brakuje w danych producenta, a z licznych pomiarów @dobrychemik jasno wynika, że rozrzut jakościowy wielu producentów jest spory.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.