Skocz do zawartości

UWAGA! Teleskopy.pl wychodzą przed szereg...


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt skalibrowany, mierzy się pierwsza Antlia...

 

Edit1: ...i jest fajna, lepsza od mojego L-ex.

Edit2: Druga jest trochę słabsza od w obu zakresach - względem pierwszej Antlii.

Edit3: Trzecia bardzo podobna do pierwszej. Ogólnie cała trójka jest bardzo podobna do siebie, rozrzut parametrów mniejszy niż w przypadku L-eX.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomekL napisał:

@dobrychemik fajne podejście w obecnym, mocno skomercjalizowanym świecie. Nawiasem ostatnio, na którymś kanale YT prowadzący sporo poświęcił czasu pomiarom filtrów, które robisz :) (

)

 

Jak już pisałem na samym początku jest to akcja jednorazowa. Gdyby miała być kontynuowana, to na pewno już na nieco innych zasadach, bo jednak nakład mojej pracy jest znaczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zmierzone będą dobre pod f/4, ale nr 1 i 3 są najlepsze. Jednego z nich właśnie zostawiam dla siebie. Jak coś to pisz do teleskopów z prośbą o rezerwację. 

 

Pięć dobrych wyników to mocna przesłanka, że pozostałe z tej partii też będą dobre, więc ryzyko niewielkie, ale zawsze jest.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec chciałbym podkreślić, że należą się słowa uznania dla Pana Aleksandra Kacza z teleskopy.pl, że zaryzykował i zgodził się na moją propozycję pomiarów nowych, drogich, chińskich filtrów. W zasadzie było bardzo prawdopodobne, że przyniesie mu to stratę. Nawet teraz, gdy pomiary pokazały, że filtry są udane, wcale nie musi to znaczyć, że nie wyjdzie na tym do tyłu. Jak znam życie nie raz się spotka z oczekiwaniem obniżenia ceny z uwagi na to, że filtry były otwierane.

 

Ogólnie chciałbym, aby w przypadku drogich filtrów kupujący miał szansę na zakup pewnego filtra. To będzie możliwe tylko wtedy, gdy filtry mierzone oferowane przez sklep będą droższe od nieotwieranych nie tylko o sam koszt organizacji pomiarów, ale i ryzyka, z którym sklep musi się liczyć - trafienia na felerną sztukę - odesłanie do producenta też kosztuje. Dlatego mam nadzieję, że t.pl zmierzone filtry sprzeda drożej niż nie mierzone. To jedyne sensowne wyjście, które może zagwarantować stabilną sytuację korzystną i dla sklepu i dla klientów.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste pomiary transmisji filtrów można też wykonać mając Star Analysera 100 lub 200 i wykorzystując spektrum dla jasnych gwiazd typów widmowych od A do G. Takie gwiazdy mają łatwe linie do kalibracji długości fali, więc nawet w przypadku pomyłki szybko można się zorientować.

Nie są to oczywiście pomiary z profesjonalnego sprzętu, ale sporo mogą powiedzieć o tym czy filtr nie wycina interesującej nas linii spektralnej.

Moje przykłady sprzed 4 lat:

Niestety producenci potrafią robić wała, zwłaszcza jeśli chodzi o tanie filtry.

Sprzedawca bez pomiarów może jedynie oddać kasę lub wymienić towar na inny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czas na finał:

 

Zmierzone przeze mnie filtry trafiły wreszcie do oficjalnej sprzedaży w teleskopy.pl Wycenione niezwykle atrakcyjnie: 1849 zł. Niecałe +3% do ceny za gwarancję jakości i świadomy zakup - jak dla mnie rewelacja. Polecam :)

 

Co dalej? Zobaczymy...

  • Lubię 2
  • Kocham 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 18.12.2021 o 17:04, dobrychemik napisał:

 

Do każdego filtra dołączony jest wydruk widma. Planowałem starannie pilnować, by ich nie pomylić, ale niepotrzebnie. Producent dostarczył pięć jednakowych kartek z tak samo nieczytelnym wykresem (pełna skala widma na małym wydruku). Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości odnośnie kontroli jakości poszczególnych filtrów Antlii, to teraz już ich mieć nie musi. Tym samym widać, że moje pomiary naprawdę mają sens.

 

Widzę, że z Teleskopy.pl bardzo szybko te filtry wyszły. Pewnie częściowo dzięki tej akcji jak również bardzo atrakcyjnej cenie. 

 

Ja też w końcu dostałem swój egzemplarz. Kupiony jeszcze w listopadzie na preorder we Włoszech ;) Byłem na siebie zły, jak Teleskopy i jeszcze jakiś sklep w Finlandii już w grudniu miały te filtry na stanie, w lepszej cenie niż ja zapłaciłem. No ale trudno, jak ktoś jest w gorącej wodzie kąpany. W każdym bądź razie i ja mam już ten filtr. :) 

 

Zmienili trochę dostarczony z filtrem wydruk widma.  U mnie, z datą grudniową, wygląda on troszkę inaczej. Co oczywiście nie znaczy, ze mam jakieś wątpliwości odnośnie kontroli jakości poszczególnych filtrów, tak mówi mi rozsądek. Z drugiej jednak strony(jednak pewnie to tylko marketing)... ;) 

IMG_9831D.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie w temacie. Na razie jeszcze bez konkretów, ale chciałbym wybadać obecną sytuację stąd pytanie:

 

Czy ktoś z Was rozważa w nieodległym czasie zakup wąskopasmowych filtrów SHO lub dwuzakresowych ALP-T z oferty sklepu teleskopy.pl? Jeśli tak, to czy bylibyście zainteresowani zakupem filtrów sprawdzonych, ze zmierzonym widmem i potwierdzoną jakością? Jeśli tak, to proszę o wiadomość. Nie muszą to być stuprocentowe deklaracje, chodzi bardziej o oszacowanie ilościowe i jakościowe potrzeb rynkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.