Skocz do zawartości

Napylanie luster srebrem


Kacper R.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z napylaniem luster srebrem lub chociaż zna jakieś firmy/osoby podejmujące się tego zadania?

Niestety póki co możliwości w naszych okolicach są bardzo ograniczone. Obecnie znam tylko dwie firmy, które prawdopobobnie są w stanie podjąć się tego zadania, natomiast nie mam pojęcia jak wyglądają u nich ceny:

1. Pevin (strona nie działa na większości urządzeń mobilnych)- ma w ofercie srebro zabezpieczane m.in. SiO2. Prawdopodobnie istnieje możliwość zastosowania warstwy ochronnej Al2O3, która zabezpiecza je znacznie skuteczniej od standardowych materiałów.
2. Solaris - ma w ofercie srebro zabezpieczone Y2O3. Nie znam żadnych opinii na jego temat, ale jest miękki (niewiele twardszy od MgF2) przez co na lustro będzie trzeba bardzo uważać podczas mycia.
3. Vacuum Coatings (niestety na skutek Brexitu poza UE) - na pewno ma opcję napylania luster aluminium i złotem, niestety ze strony nie wynika jasno czy srebro też jest dostępne.

Na koniec tylko odpowiedź na jedno niezbyt oczywiste pytanie: kiedy srebro jest lepsze od aluminium? W praktyce prawie nigdy. Pomimo nieznacznie wyższego współczynnika odbicia sama powłoka jest na tyle delikatna, że w większości przypadków okaże się znacznie gorszym rozwiązaniem. Jej jedyną znaczną przewagą jest współczynnik odbicia w podczerwieni.

W związku z tym prawdopodobnie tego typu powłoka będzie lepsza tylko do fotografii planet teleskopami o dużej średnicy lustra (takimi, dla których utrata rozdzielczości wynikająca ze zwiększenia długości fali będzie znacznie mniej odczuwalna od zmniejszenia wpływu seeingu) oraz do fotografii galaktyk/gromad gwiazd przy mocno zaświetlonym niebie.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

cześć, 

jakieś nowe wieści w temacie ? Sam jestem zainteresowany warstwą srebra - lustro w telekopie planetarnym 25cm.

Pevin napyla srebrem, ASA też ma takie powłoki w ofercie (Silver coating optimized for visual spectrum AG/IH05), ale niestety bez zabezpieczenia, a to oznacza, że trzeba napytać rokrocznie albo i częściej jak duża wilgotność wokoło.

Rozmawiałem z właścicielem Pevina. Twierdzi, że może zabezpieczyć, ale jak dopytałem, to wygląda na to, że będzie to raczej eksperyment a nie sprawdzony proces. Poczytałem trochę o powłokach srebra w telekopie Gemini i widać, że zabezpieczenie srebra to już nie taka prosta sprawa jak aluminium, jest problem z przywieraniem warstw, ale da się to zrobić z użyciem warstw pośrednich.

Zastanawiam się, czy ta technologia jest już dostępna dla amatorów. Baader ma zabezpieczone srebro na diagonalach BBHS, pytanie, czy jest to do zrobienia na większych lustrach za amatorskie pieniądze.

Zastanawiam się nad srebrem by zredukować "scatter light" i poprawić kolorki, szczególnie w czerwonej części spektrum. Jowisz wyglądałby obłędnie. 

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.