Skocz do zawartości

Lornetka APM 150mm 45° ED-APO


M.Cerbinski

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.12.2021 o 21:50, M.Cerbinski napisał:

Lornetka dojechał ponad tydzień temu, wczoraj i dziś prowadziłem pierwsze obserwacje tym sprzętem i jestem rozczarowany, mam wrażenie że lornetka dotarła do mnie rozkolimowana pomimo tego iż była pancerne zapakowana i posiada certyfikat APM o kolimacji do 150x.

IMG_4260.HEIC 650.8 kB · 67 pobrań IMG_4259.HEIC 1 MB · 37 pobrań

Mialem DOKŁADNIE to samo, fabrycznie nowa 82mm/90o, soldnie zapakowana, z protokołem testowym.....

Oczywiście z zezem,

Dwa dni później rozebrałem ją i wykonałem kolimację samodzienie. NIe jest to trudne, ale czasochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Mialem DOKŁADNIE to samo, fabrycznie nowa 82mm/90o, soldnie zapakowana, z protokołem testowym.....

Oczywiście z zezem,

Dwa dni później rozebrałem ją i wykonałem kolimację samodzienie. NIe jest to trudne, ale czasochłonne.

Ten protokół był od Welenform czy apm? 
Pisząc zeza miałeś na myśli problemy z kolimacją powyżej certyfikowane wartości np 100x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam w tej chwili kto jest autorem testu / certyfikatu. Jakie

sprawdzenie kolimacji powyżej 100x? Dobry dowcip - moja była zezowata z okularami 32mm, czyli przy najmniejszym osiągalnym dla mnie powiększeniu!

 

Jestem realistą i NIE WIERZĘ, aby fabryczne nowy sprzęt opakowany w styropian mógłby być dostarczony z poprawną kolimacja. W ostatnim czasie kupiłem Omegona APO - sam go kolimowalem, nasadkę TS-grossfeld - sam ją kolimowalem i ostatnio właśnie APM 82 SD-APO 90* - również samodzielna kolimacja. Takie są realia, jakże boleśnie potwierdzone przez wątki dyskusyjne o zakupie apochromatów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał:

Trochę jestem w szoku, że 100/120ki kolimuje się obrotem mimośrodowych cel obiektywów - jak w klasycznych lornetkach:

https://www.cloudynights.com/topic/625372-collimation-of-apm-120100-binos/

Ja nie mniej - sądziełem, ze wszystkie kątówki - mając DOKŁADNIE takie same pryzmaty i "fajki" okularów, kolimowane są za pomocą czterech (a nie trzech) par śrubek trzymających pryzmaty.

Małym druczkiem - jeśli lornetka ma bardzo mały rozjazd góra/dół, można to skorygować nie ruszając obiektywów ani pryzmatów: po poluzowaniu czterech śrub mocujących korpus z fajkami okularów. Korpus ten należy obracać zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegarów, co skutkować będzie ruchem obrazów w okularach właśnie góra-dół. Jeden obraz obniża się, drugi przesuwa ku górze

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest wart 40 tysięcy, takie "gifty" się odsyła.

Otrzymałem nie dawno japońskie apo triplet, dobrze spakowane. 

Gdyby coś było z obrazem w te pędy następnego dnia wracałoby do Japonii. 

Jednym słowem, APM przysyła słaby jakościowo sprzęt. Źle skolimowany, bądź wcale. Oraz nie odpowiednio spakowany.

Nie pierwszy raz to widać. Chyba to już tradycja. Dlaczego tego nie opisujecie ? Teraz wychodzą te kwiatki ! Jakiej jakości sprzęt jest u nas. 

Czy to jest jakiś standard ? "Stosowanie procedury naprawczej" ?

A przecież nowy sprzęt, jest objęty gwarancją, rękojmą i możliwością odesłania bez podania powodu w ciągu 14 dni.

Po takiej dłubaninie przecież tracicie gwarancję. A firma APM tylko żongluje, bo sprzęt może rotować od klienta do klienta.

A jak widzę my go łykamy jak pelikany kombinerki :( Już jestem zmęczony tym, że każdy z nas potrafi skolimować, achromat, apo czteroelementowe, lornetkę.

A potem te cuda chodzą po giełdzie. I Ci co wiedzą nie kupują... :(

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, m_jq2ak napisał:

Nie pierwszy raz to widać. Chyba to już tradycja. Dlaczego tego nie opisujecie ? Teraz wychodzą te kwiatki ! Jakiej jakości sprzęt jest u nas. 

Czy to jest jakiś standard ? "Stosowanie procedury naprawczej" ?

A przecież nowy sprzęt, jest objęty gwarancją, rękojmą i możliwością odesłania bez podania powodu w ciągu 14 dni.

Po takiej dłubaninie przecież tracicie gwarancję. A firma APM tylko żongluje, bo sprzęt może rotować od klienta do klienta.

To jedna strona medalu

Ale zgodnie z tą logiką nikt nigdy nie powinien mieć dobrego sprzętu - nawet jeśli lornetka zostanie skolimowana osobiście przez Karola Zeissa i Ernsta Abbego, przy dziękach muzyki Bacha, wszystko to na nic, jeśli po spakowaniu jakiś "Jurgen" pieprznie pudło do dostawczaka, "Hans" się o nią potknie w sortowni, a "Zdzichowi" spadła z paleciaka bo jemu wisi co i za ile jest w środku.

Ja wolę za pierwszym razem mieć dobry sprzęt, bez gwarancji ale na 100% optycznie przeze mnie ogarnięty. I mam pewność, że jeśli ktoś będzie ją kupował ode mnie po latach, to wiedząc, że lornetka była u gościa ogarniajacego temat tym chętniej ją kupi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcin_G napisał:

Nie pamietam w tej chwili kto jest autorem testu / certyfikatu. Jakie

sprawdzenie kolimacji powyżej 100x? Dobry dowcip - moja była zezowata z okularami 32mm, czyli przy najmniejszym osiągalnym dla mnie powiększeniu!

 

Jestem realistą i NIE WIERZĘ, aby fabryczne nowy sprzęt opakowany w styropian mógłby być dostarczony z poprawną kolimacja. W ostatnim czasie kupiłem Omegona APO - sam go kolimowalem, nasadkę TS-grossfeld - sam ją kolimowalem i ostatnio właśnie APM 82 SD-APO 90* - również samodzielna kolimacja. Takie są realia, jakże boleśnie potwierdzone przez wątki dyskusyjne o zakupie apochromatów.

Apm sprzedawał na początku lornety współpracując z zewnętrzną firmą Welenform. Koszt optymalizacji był duży, nie pamietam ale napewno >300 euro. Można było uzyskać certyfikat do 180x. Ja mam standardowy papier od nich na 100x w mojej ED Apo . Test był robiony na zoomie naglera. Regularnie używam pow 110x (5mm delite) i jedyne czego mi brakuje to krótszych okularów żeby sprawdzić gdzie jest granica. Mam lornetę od kilku lat, mogę powiedzieć co nieco ale nie to że nie trzyma kolimacji. Jest perfekt od chwili zakupu. 

Jakis czas temu dowiedziałem się że Apm zeezygnowal z Welenform tnąc koszt. Jeśli to prawda to certyfikat Apm jest nic nie warty i w zasadzie szkodliwy.
Jeśli lorneta nie jest skolimowana przy powiedzmy 50x przychodząc od Apm to uważam że w tej kategorii cenowej to oszustwo i niewiarygodne chamstwo. Nie sadze ze to problem transportu bazując na moim doświadczeniu. 

Byc może sprzedawali dobre sztuki na początku a teraz sprzedają szajs. To jest poprostu nie do wiary. Bawić się w kolimowanie można z lornetkami za 500 zł a nie >10000. 
 

ps. Była przewidziana możliwość dodatkowej kolimacji na obiektywach przez usera ale na extra dużych powiększeniach rzędu 150x jeśli nie było to robione przez Welenform ale Panowie nie na 30x…

Jakbym musiał kolimować po każdym transporcie to wybrałbym rozklekotanego chińskiego Newtona i nie wiem czy nie byłby lepszy. To jest absurd.

Edytowane przez jerzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy kupnie sprzętu takiego kalibru nadal obowiązuje "Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana" to ja jednak napiję się z kałuży. Dramat i tyle. Za taką cenę Hans powinien osobiście przywieść Ci towar pod drzwi i czekać (na własny koszt) aż będzie pogoda (może być i 3 msc)  żebyś mógł stwierdzić, że wsio jest ok.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartolini napisał:

Trochę jestem w szoku, że 100/120ki kolimuje się obrotem mimośrodowych cel obiektywów - jak w klasycznych lornetkach:

https://www.cloudynights.com/topic/625372-collimation-of-apm-120100-binos/

Dzięki bartolini za dzisiejsze spotkanie :original:, które definitywnie potwierdziło moje obawy o rozkolimowaniu lornetki w pionie jak i poziomie.  W tygodniu zrobie wycieczkę do APM celem ponownej kolimacji sprzetu, niestety 2 tys km do pokonania.    Na dzień dzisiejszy jestem mocno rozczarowany serwisem i rozwiazaniami logistycznymi w APM. Po za odpowiednia ustawieniem kolimacji będe domagał się zwrotu poniesionych kosztów. Poinformuje jak sprawa się zakończyła. Dzięki za zainteresowanie tematem:headbang:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i się zastanawiam.

Jak by sprzęt dotarł i był ok to pewno teraz z miła chęcią czytał bym pewnie, co też taka wielka lorneta potrafi, jakie wspaniałe daje obrazy, jaki zasięg, co potrafi rozdzielić itp. 

No i taką lornetę kupują pasjonaci z wąskiego grona (nie wiem czy w ogóle w Polce jest już taka 150), o czym pewno wie sprzedający. Podejrzewam, że też wie jakie jest ryzyko wysłania takiego sprzętu bez sprawdzenia. Dla firmy sprzedającej nie wydaję się korzystne świadome wciskanie niesprawnego przedmiotu. Wydaje się wiec, że faktycznie poważnym problemem jest transport, a nie przekręty sprzedającej firmy. Tylko nie rozumiem czemu firma tego rodzaju sprzętu nie wysyła w jakiejś specjalnej formie, nawet doliczając otwarcie jakieś koszty, albo zastrzega odbiór osobisty. Tak to pozostaje niesmak nie tylko dla kupującego, bo przecież po takim wątku jak ten iluż to kolejnych pasjonatów zapragnie zakupu dużej lornety, albo i w ogóle jakiegoś przedmiotu z tej firmy. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2021 o 08:05, M.Cerbinski napisał:

prawdopodobnie jest tak że mózg próbuje zniwelować ten rozjazd.

cześć,

nie wiem czy to co napiszę Ci pomoże ale: po zakupie APM 100/45 moje pierwsze 2-3 obserwacje pokazywały na początku obserwacji wszystkie słabe gwiazdy jako gwiazdy podwójne ( oddzielone od siebie nie w pionie ani poziomie tylko pod kątem zbliżonym do 45st). Patrząc na planety oraz w obserwacjach naziemnych nie było takiej sytuacji. Od czwartej obserwacji nieba słabe gwiazdy widzę normalnie czyli pojedyńczo. Nie potrafię tego wyjaśnić ale chyba mózg wgrał sobie jakiś program, do korekty tego co do niego trafia przez nerwy wzrokowe. Pamiętam że kilka moich pierwszych obserwacji z binoviewerem też nie było idealne, później super. Obserwacje wykonuję bez okularów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję zerknąć wczoraj przez tą lornetę. Używaliśmy parki Naglerów 7mm T6 i BCO 10mm. Dekolimacja jest widoczna od razu i nie byłem w stanie złożyć obrazów gwiazd bez bólu głowy. Położenie obrazów gwiazd jest dokładnie takie same dla obu parek okularów, dla różnych elewacji i różnych pozycji focuserów.

 

Widząc jak duża jest skrzynia transportowa i jeżeli ona była zapakowana w jeszcze sporo większy karton, to na pewno było rzucane w logistyce :/ Taka paczka powinna iść tylko na palecie.

 

Piękny sprzęt, zwłaszcza ze statywem Berlebacha, z kolumną na korbę. Wykonanie z zewnątrz i wnętrza tubusów pierwsza klasa.

Cały setup rozkłada się w parę minut, a lornetę da się bez problemu samodzielnie założyć na montaż. Lorneta jest lżejsza niż się wydaje widząc jej gabaryty.

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem też dziwną rozmowę na temat APM 10x50 z właścicielem marki. Mam wrażenie, że się gubił, ale może to tylko moje subiektywne odczucie...

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, m_jq2ak napisał:

Dobrze, że nie zarzucił, że słońce zniszczyło warstwy albo puścił klej na pryzmatach i się rozkolimowała powtórnie.

Nie kupię niczego od APM. Dzięki za taką obsługę...

 Haha, masz w pełni rację! Dlatego zaznaczyłem w mailu do APM, że słonce było bardzo nisko, a ekspozycja trwała kilka sekund na czas wykonania fotki, aby było bezpiecznie dla lornetki. Zresztą było to zgodne z prawdą, bo w czasie testu najpierw wszystko ustawiłem, a potem na moment zdjąłem dekle, zrobiłem zdjęcie i odwróciłem całą lornetkę w drugą stronę. Jakieś max 7-10 sek.

Przy wycentrowanej już zawczasu lornetce stożkiki światła idą tylko po pryzmatach, przy bardzo małych stratach energii, wiec nie ma co się nagrzewać.

Natomiast na pewno nie robiłbym tego jednak w lipcowe południe, bo... statyw za pionowo ;)

Mnie się też odechciało  kupowania tam. Tylko co innego? Oberwerk niestety słabo z nowościami.

Edytowane przez barti1972
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce mam przedstawicielstwo Takahashi ...

jest Kowa i masę innych dobrze zrobionych sprzętów.

 

Trzeba tylko sobie zadąć pytanie... czy lepiej raz porządnie - wydając więcej kasy czy 10x mniej porządnie wydając jej sumarycznie  jednak więcej :) .

 

 

 

 

 

J

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, barti1972 napisał:

Miałem ten sam problem z APM.

Także usłyszałem od M.L, że lornetka jest idealnie skolimowana i była sprawdzana, a ja sam pewnie źle patrzę i muszę próbować inaczej spojrzeć :D

Sprawa rozbijała się o kasę za przesyłkę i koszt odesłania innej (razem 200zł bez gwarancji, że dostanę dobrą).

Musiałem udowodnić cyframi kolimację, aby mnie nie zbyli potem tekstem "lornetka przyszła i jest dobra, płać za wysyłkę".

Zatem do konkretów i liczb! :)

 

Do wyznaczenia kolimacji użyłem zachodzącego słońca, co było nie tylko miłe i romatyczne, ale dało mi źródło pięknego, równoległego światła, lepszego niż laser, czy moje oczy.

Ustawiamy lornetkę i tablicę pomiarową idealnie w równoległosciach/prostopadłościach przy pomocy poziomicy i dużej ekierki/kątomierza budowlanego.

 

Mierzymy IPD, czyli rozstaw okularów (u mnie było 63mm) i mierzymy odległość od okularu do tablicy pomiarowej ( u mnie 255mm).

 

APM1.thumb.JPG.b2a1f6bb0a490753122194d2f7d34815.JPG

APM2.JPG.9eb18a11f55f60f6433a87e11e367a2f.JPG

 

APM3.JPG.4daab065f849514a06ae59a96b7ea8ae.JPG

 

 

APM4.JPG.95331e0180195ebb95ea8d94bb0ed8f3.JPG

 

Dostajemy na tablicy pomiarowej dwa krążki Słońca z obu okularów.
Kreski były co 2mm, więc odległość między krążkami była 80mm, a powinna być... 63mm. Dokładnie jak rozstaw okularów.
BTW, dlaczego warto ustawić lornetkę i tablicę równo i prostopadle względem siebie?
Gdyż wtedy możemy sprawdzić na ile obraz jest rozkolimowany w pionie, a na ile w poziomie. Do celów reklamacji nie jest to ważne, ale pomaga jeśli w ten sposób chcemy ustawiać kolimację w punkt.
 
Do obliczeń!
80-63 daje 17mm dekolimacji przy 255mm. Z tego liczymy tang (alfa)= 17/255=0,0666 => 3,8103 deg AFOV.
Czyli samo pole widzenia w okularze jest przekoszone prawie 4 stopnie.
Przeliczając to na dekolimację lornetki musimy podzielić przez powiększenie:  czyli 3,8103/25x => 0,1524 deg => 9' 08" 
I co ciekawe, na wczesniejszej wersji strony www można było znaleźć data sheet, że maksymalna dekolimacja dla tej lornetki to 6', czyli moja była poza spekiem.
M.L uznał to i wygrałem tą rundkę.
 
Może przyda się to autorowi wątku lub komuś innemu, kto toczy boje z jakimś sklepem o kolimacje.
 
Dodatkowo przy tamtej okazji z APM znalazłem ciekawe info o dopuszczalnych kolimacja AVOF. W USA jest nawet specjalna książka wydana przez marynnkę wojenną w latach 50-60, która określała po testach dopuszczalne kolimacje.
 
 

I made a search on the forum and found the following posts by EdZ's, refering to a book by J. W. Seyfried, see https://www.cloudyni...ted/#entry68300. When converting the limts given by EdZ into apparent angles (those seen in the eyepieces) I get the approximate limits listed below:

  • Maximum 0.6° vertical error (one eye up, the other down)
  • Maximum 1.4° horizontal convergence (eyes crossed over)
  • Maximum 0.9° horizontal divergence (eyes spread apart)

However, EdZ also writes that he himself can hardly tolerate one half of the errors above. 

 

 

 

 

 

W ten sposób tracą klienta i opinię, zadowolony klient zawsze wraca w to samo miejsce i poleca innym. Dziwna polityka AMP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc nie chcąc APM to wg mnie i tak nadal dobry sprzęt, tylko trzeba trafić egzemplarz, jak ze wszystkim :) Kwiatki zdarzają się wszędzie, a na temat obsługi w polskich sklepach astro też można by przecież napisać kilka książek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.