Skocz do zawartości

Lornetka APM 150mm 45° ED-APO


M.Cerbinski

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Zbyszek Eternal posiada 120kę SD Apo, miał też mniejszą 100 kę Ed i mógłby coś powiedzieć na zimno (bez emocji).

Arku, niestety nie pomogę. Nie miałem APM 100 ED APO na szkle FPL 51 tylko APM 100 SD-Apo na szkle FCD100. Mogę tylko potwierdzić, że ta druga jest równoznaczna z APM 120 w kontroli AC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, GKG napisał:

Miałem APM 100mm  ED APO i widoki były piękne, a w takiej 150mm to musi być coś spektakularnego. Jestem niezmiernie ciekawy opisu wrażeń. 

A jaki sprzęt kolega do tej pory używał zwłaszcza z lornetek? 

 

Wcześniej obserweacje prowadziłem głównie przez telesko Taurusa 16", z uwagi na brak czasu sprzedałem. ( nie wykluczone że w przyszłości wrócę do tego sprzętu tylko o większej aparaturze).

 

Dlatego można powiedzieć że to moja pierwsza lornetka, wczśniej miałem 12x60 ale to jakaś rosyjska była, nie pamiętam producenta;) Teraz po 2 letniej przerwie od obserwacji przyszedł apetyt na porządne bino, ( przynajmniej mam taką nadzieje ) także jestem niezmierny ciekawy co ta lornetka pokaże.

 

 

Edytowane przez M.Cerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży przeskok planujesz. Taka randka w ciemno. Napięcie rośnie ale czar niekiedy pryska po opadnięciu zasłony. To masywny sprzęt w zasadzie stacjonarny, pod astro budkę. Masz dostęp do przyzwoitego nieba? 

 

Ps. Czytałeś na cloudy o problemach tej 150? Poszperaj zanim złożysz zamówienie.

Albo dołóż te marne 3000 euro do wersji SD :) Na jej temat nie doszukałem się negatywnych informacji choć z racji ceny nie jest zbyt popularna..


Tak naprawdę na twoim miejscu dałbym szanse 120. W moim pojęciu to max do przenoszenia. Za każdym razem gdy myśle o zamianie mojej 100 na większą przypominam sobie trasę mieszkanie, garaż, miejscówka i mi przechodzi (z korzyścią dla budżetu).

150 to już czad, ale waga i cena a miałeś już 16 cali i pewnie jesteś rozpuszczony obrazami.

Nie bede oryginalny. Każdy instrument woli dobre niebo. Wybrałbym 10x50 pod ciemnym niebem niż 150 pod warszawskim mlekiem.

pozdrawiam 

 

 

Edytowane przez jerzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Lornetka dojechał ponad tydzień temu, wczoraj i dziś prowadziłem pierwsze obserwacje tym sprzętem i jestem rozczarowany, mam wrażenie że lornetka dotarła do mnie rozkolimowana pomimo tego iż była pancerne zapakowana i posiada certyfikat APM o kolimacji do 150x.

 

Patrząc na gwiazdę widzę ją podwójnie, dopiero kiedy zrobię zeza lub oddale oczy od okularu na około 10cm obraz się schodzi, dodam tylko że mam astygmatyzm w prawym oku 1,5 i w lewym 1,0. Niestety przed świętami zgubiłem okulary, proszę powiedzcie mi czy jest to możliwe że efekt opisany powyżej jest spowodowany brakiem okularów korekcyjnych?

 

Dodatkowo mam wrażenie kiedy patrzę pojedynczo okiem w każdy okular z osobna obraz jest znacznie ostrzejszy, kiedy spojrzę obojgiem oczu obraz traci na jakości ( jest jaśniejszy ale mniej szczegółowy), co moim zdaniem wyklucza przyczynę że to astygmatyzm moich oczu psuje obraz patrząc dwojgiem oczu.

 

 

Robiłem dodatkowy test ( gdzieś w internecie znalazłem info że w ten sposób można sprawdzić poprawność kolimacji ), a mianowicie w jednym okularze wyostrzyłem gwiazdę a w drugim ją rozogniskowałem. Wyostrzona gwiazda niestety nie była w centrum gwiazdy nie wyostrzonej tylko przesunięta w pionie ( mniej więcej na krawędź gwiazdy prozogniskowanej). 

 

 

Nie pisałem Jeszce do APM, chciałbym najpierw usłyszeć wasze opinie w tym temacie...( nie chce się wygłupić jeśli jest szansa że to wina astygmatyzmu w moich oczach), za wszystkie opinie z góry dzięki.

 

 

 

IMG_4260.HEIC IMG_4259.HEIC

Edytowane przez M.Cerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To (rozjazd w pionie na wysokosc krawedzi gwiazdy rozogniskowanej) jest niestety ostatnimi czasy definicja poprawnej kolimacji w APM. Ciekaw jestem, czy beda Ci wciskac kit po zwrocie, ze "u nich dziala".

 

Opisywany efekt utraty jakosci obrazu jest typowym objawem braku kolimacji w pionie, jesli zez pomaga, prawdopodobnie osie sa rowniez zbyt zbiezne. Wyslij to z powrotem mozliwe jak najszybciej i jesli po zwrocie dalej bedzie zle, tzn ze probuja wcisnac Ci spad produkcyjny. To typowe, jesli jestes nowym klientem APM. Niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć 101% pewności zamów parkę plossli GSO 6mm. Rozumiem że okulary masz tylko tą parkę z zestawu. Źrenica będzie na tyle mała, żeby astygmatyzm nie miał wpływu, a powiększenie - wciąż w zakresie certyfikatu - pięknie pokaże ewentualne wady kolimacji.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartolini napisał:

Jak chcesz mieć 101% pewności zamów parkę plossli GSO 6mm. Rozumiem że okulary masz tylko tą parkę z zestawu. Źrenica będzie na tyle mała, żeby astygmatyzm nie miał wpływu, a powiększenie - wciąż w zakresie certyfikatu - pięknie pokaże ewentualne wady kolimacji.

 

 

Problem uwidacznia się jak załadowałem naglery 7mm, co daje powiększenie 120x.  W okularach które dołączają do lornetki 30mm problem nie jest tak widoczny.

 

Efekt był ciekawy, kiedy załadowałem 7mm nagle wszystkie gwiazdy stały się podwójnymi;) 

 

Dziś rano przeprowadziłem jeszcze jedną próbę i już sam powoli głupieje. Na  początku kiedy zaczynam obserwacje, jasną gwiazdę ewidentnie widzę jako gwiazdę podwójną po czasie ten efekt tak jakby się zaciera, prawdopodobnie jest tak że mózg próbuje zniwelować ten rozjazd.

 

Natomiast kiedy mam rozogniskowany jeden tor a w drugim ostrość jest ustawiona to niestety  ale  gwiazda nie jest centralnie w środku tylko na krawędzi...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, YOKER napisał:

masakra...

to są te najlepszej lornetki APM :)

 

co znaczy ?"

W okularach które dołączają do lornetki 30mm problem nie jest tak widoczny.

 

 gwiazda jest podwójna jednak jest na tyle blisko że po chwili oczy próbują obraz nałożyć na siebie.

 

 

Dla mnie nie zrozumiałe jest to jak tak ciężką optykę można wysłać normalną przesyłka kurierską w walizce + karton? Kurierzy rzucają takie paczki nie często kopią itd.... Waga paczki to 23kg a gabaryt taki że nie jesteś w stanie tego w pojedynkę chwycić .

 

Dla przyzwoitości tego typu towar powinien być wysłany na palecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust lornety od APM są może i pancerne opakowane przed uderzeniem, ale nie przed wstrząsem. Sztywna gąbka i karton to ryzyko, które podejmuje APM. Moja 120 po przebyciu 300 km też się rozkolimowała. Odesłałem ją do APM na pogwarancyjny serwis i prosiłem o wliczenie w koszt  nadmiarowego opakowania na drogę powrotną. Niestety nie posłuchali mojej prośby, ale jakimś cudem kolimacja wytrzymała transport. 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.