Jump to content

Lornetka APM 150mm 45° ED-APO


M.Cerbinski
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Noszę się z zamiarem zakupu powyższej lornety, czy ktoś z forumowiczów użytkuje lub prowadził obserwacje przez to Bino? Szukam informacji na forum ale nic nie znalazłem...

 

Pzdr,

Michał.

Edited by M.Cerbinski
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Zbyszek Eternal posiada 120kę SD Apo, miał też mniejszą 100 kę Ed i mógłby coś powiedzieć na zimno (bez emocji).

Arku, niestety nie pomogę. Nie miałem APM 100 ED APO na szkle FPL 51 tylko APM 100 SD-Apo na szkle FCD100. Mogę tylko potwierdzić, że ta druga jest równoznaczna z APM 120 w kontroli AC. 

Link to comment
Share on other sites

Miałem APM 100mm  ED APO i widoki były piękne, a w takiej 150mm to musi być coś spektakularnego. Jestem niezmiernie ciekawy opisu wrażeń. 

A jaki sprzęt kolega do tej pory używał zwłaszcza z lornetek? 

Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, GKG napisał:

Miałem APM 100mm  ED APO i widoki były piękne, a w takiej 150mm to musi być coś spektakularnego. Jestem niezmiernie ciekawy opisu wrażeń. 

A jaki sprzęt kolega do tej pory używał zwłaszcza z lornetek? 

 

Wcześniej obserweacje prowadziłem głównie przez telesko Taurusa 16", z uwagi na brak czasu sprzedałem. ( nie wykluczone że w przyszłości wrócę do tego sprzętu tylko o większej aparaturze).

 

Dlatego można powiedzieć że to moja pierwsza lornetka, wczśniej miałem 12x60 ale to jakaś rosyjska była, nie pamiętam producenta;) Teraz po 2 letniej przerwie od obserwacji przyszedł apetyt na porządne bino, ( przynajmniej mam taką nadzieje ) także jestem niezmierny ciekawy co ta lornetka pokaże.

 

 

Edited by M.Cerbinski
Link to comment
Share on other sites

Duży przeskok planujesz. Taka randka w ciemno. Napięcie rośnie ale czar niekiedy pryska po opadnięciu zasłony. To masywny sprzęt w zasadzie stacjonarny, pod astro budkę. Masz dostęp do przyzwoitego nieba? 

 

Ps. Czytałeś na cloudy o problemach tej 150? Poszperaj zanim złożysz zamówienie.

Albo dołóż te marne 3000 euro do wersji SD :) Na jej temat nie doszukałem się negatywnych informacji choć z racji ceny nie jest zbyt popularna..


Tak naprawdę na twoim miejscu dałbym szanse 120. W moim pojęciu to max do przenoszenia. Za każdym razem gdy myśle o zamianie mojej 100 na większą przypominam sobie trasę mieszkanie, garaż, miejscówka i mi przechodzi (z korzyścią dla budżetu).

150 to już czad, ale waga i cena a miałeś już 16 cali i pewnie jesteś rozpuszczony obrazami.

Nie bede oryginalny. Każdy instrument woli dobre niebo. Wybrałbym 10x50 pod ciemnym niebem niż 150 pod warszawskim mlekiem.

pozdrawiam 

 

 

Edited by jerzej
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Lornetka dojechał ponad tydzień temu, wczoraj i dziś prowadziłem pierwsze obserwacje tym sprzętem i jestem rozczarowany, mam wrażenie że lornetka dotarła do mnie rozkolimowana pomimo tego iż była pancerne zapakowana i posiada certyfikat APM o kolimacji do 150x.

 

Patrząc na gwiazdę widzę ją podwójnie, dopiero kiedy zrobię zeza lub oddale oczy od okularu na około 10cm obraz się schodzi, dodam tylko że mam astygmatyzm w prawym oku 1,5 i w lewym 1,0. Niestety przed świętami zgubiłem okulary, proszę powiedzcie mi czy jest to możliwe że efekt opisany powyżej jest spowodowany brakiem okularów korekcyjnych?

 

Dodatkowo mam wrażenie kiedy patrzę pojedynczo okiem w każdy okular z osobna obraz jest znacznie ostrzejszy, kiedy spojrzę obojgiem oczu obraz traci na jakości ( jest jaśniejszy ale mniej szczegółowy), co moim zdaniem wyklucza przyczynę że to astygmatyzm moich oczu psuje obraz patrząc dwojgiem oczu.

 

 

Robiłem dodatkowy test ( gdzieś w internecie znalazłem info że w ten sposób można sprawdzić poprawność kolimacji ), a mianowicie w jednym okularze wyostrzyłem gwiazdę a w drugim ją rozogniskowałem. Wyostrzona gwiazda niestety nie była w centrum gwiazdy nie wyostrzonej tylko przesunięta w pionie ( mniej więcej na krawędź gwiazdy prozogniskowanej). 

 

 

Nie pisałem Jeszce do APM, chciałbym najpierw usłyszeć wasze opinie w tym temacie...( nie chce się wygłupić jeśli jest szansa że to wina astygmatyzmu w moich oczach), za wszystkie opinie z góry dzięki.

 

 

 

IMG_4260.HEIC IMG_4259.HEIC

Edited by M.Cerbinski
Link to comment
Share on other sites

To (rozjazd w pionie na wysokosc krawedzi gwiazdy rozogniskowanej) jest niestety ostatnimi czasy definicja poprawnej kolimacji w APM. Ciekaw jestem, czy beda Ci wciskac kit po zwrocie, ze "u nich dziala".

 

Opisywany efekt utraty jakosci obrazu jest typowym objawem braku kolimacji w pionie, jesli zez pomaga, prawdopodobnie osie sa rowniez zbyt zbiezne. Wyslij to z powrotem mozliwe jak najszybciej i jesli po zwrocie dalej bedzie zle, tzn ze probuja wcisnac Ci spad produkcyjny. To typowe, jesli jestes nowym klientem APM. Niestety...

Link to comment
Share on other sites

Jak chcesz mieć 101% pewności zamów parkę plossli GSO 6mm. Rozumiem że okulary masz tylko tą parkę z zestawu. Źrenica będzie na tyle mała, żeby astygmatyzm nie miał wpływu, a powiększenie - wciąż w zakresie certyfikatu - pięknie pokaże ewentualne wady kolimacji.

Edited by bartolini
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, bartolini napisał:

Jak chcesz mieć 101% pewności zamów parkę plossli GSO 6mm. Rozumiem że okulary masz tylko tą parkę z zestawu. Źrenica będzie na tyle mała, żeby astygmatyzm nie miał wpływu, a powiększenie - wciąż w zakresie certyfikatu - pięknie pokaże ewentualne wady kolimacji.

 

 

Problem uwidacznia się jak załadowałem naglery 7mm, co daje powiększenie 120x.  W okularach które dołączają do lornetki 30mm problem nie jest tak widoczny.

 

Efekt był ciekawy, kiedy załadowałem 7mm nagle wszystkie gwiazdy stały się podwójnymi;) 

 

Dziś rano przeprowadziłem jeszcze jedną próbę i już sam powoli głupieje. Na  początku kiedy zaczynam obserwacje, jasną gwiazdę ewidentnie widzę jako gwiazdę podwójną po czasie ten efekt tak jakby się zaciera, prawdopodobnie jest tak że mózg próbuje zniwelować ten rozjazd.

 

Natomiast kiedy mam rozogniskowany jeden tor a w drugim ostrość jest ustawiona to niestety  ale  gwiazda nie jest centralnie w środku tylko na krawędzi...

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, YOKER napisał:

masakra...

to są te najlepszej lornetki APM :)

 

co znaczy ?"

W okularach które dołączają do lornetki 30mm problem nie jest tak widoczny.

 

 gwiazda jest podwójna jednak jest na tyle blisko że po chwili oczy próbują obraz nałożyć na siebie.

 

 

Dla mnie nie zrozumiałe jest to jak tak ciężką optykę można wysłać normalną przesyłka kurierską w walizce + karton? Kurierzy rzucają takie paczki nie często kopią itd.... Waga paczki to 23kg a gabaryt taki że nie jesteś w stanie tego w pojedynkę chwycić .

 

Dla przyzwoitości tego typu towar powinien być wysłany na palecie.

Link to comment
Share on other sites

Na mój gust lornety od APM są może i pancerne opakowane przed uderzeniem, ale nie przed wstrząsem. Sztywna gąbka i karton to ryzyko, które podejmuje APM. Moja 120 po przebyciu 300 km też się rozkolimowała. Odesłałem ją do APM na pogwarancyjny serwis i prosiłem o wliczenie w koszt  nadmiarowego opakowania na drogę powrotną. Niestety nie posłuchali mojej prośby, ale jakimś cudem kolimacja wytrzymała transport. 

Edited by Eternal84
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.