Skocz do zawartości
  • 0

Szkło na lustro do teleskopu


Mnich85

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, Mnich85 napisał:

Panowie i Panie jest szansa na dostanie szkła na zwierciadło do teleskopu? Interesuje mnie średnica rzędu 30-50cm. Kiedyś miałem dojście do hut ale się skończyło. 

 

Jest szansa gdzieś dostać??? Zaznacza że pare sztuk potrzeba 

@Mnich85Całe szczęście to nie są już czasy komuny, żeby kombinować jak załatwić dojście do huty czy jakiegoś warsztatu. W Polsce jest kilka firm, które zajmują się produkcją elementów optycznych, pewnie jak wyspecyfikujesz gabaryty półfabrykatu to na pewno będą wstanie go dostarczyć. Na materiał bazowy proponuję szkło N-BK7 lub jego zamiennik (CDGM H-K9L), które jest najtańsze ze szkieł optycznych. Za 1kg materiału płaci się ok. 12 EUR (w CDGM może być nieco taniej), więc na jednego blanka o średnicy 500mm i grubości 50mm trzeba wydać szacunkowo 350 EUR (wliczając robociznę).

 

Ja bym pewnie szukał dostawcy z Chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Jeśli można podepnę się z pytaniem - czy ktokolwiek w PL oferuje lustra główne o średnicy około 10" 

i światłosile <> 2-2.5? W cenie poniżej ceny gotowego teleskopu ;)

Szukasz lustra o światłosile f/2 ~ f/2.5 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, bartolini napisał:

Szukasz lustra o światłosile f/2 ~ f/2.5 ?

 

Szukam, to może za dużo powiedziane. Jakby się coś takiego trafiło w ludzkich pieniądzach ;) to może bym kupił i coś dalej kombinował... Do DS nigdy za dużo światła...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, wojt0000 napisał:

A takie cuda istnieją ? :)

Przecież to będzie miało 500 ogniskowej i komę w 70% pola widzenia :)

 

p.s. już nie wspomnę o tym że będzie wyglądało jak miska do ryżu ;)

 

 

Tu masz np. 10,5" F/2,7

https://www.bbastrodesigns.com/10.5inchF2.7/10.5InchF2.7Telescope.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Szukam, to może za dużo powiedziane. Jakby się coś takiego trafiło w ludzkich pieniądzach ;) to może bym kupił i coś dalej kombinował... Do DS nigdy za dużo światła...

Światłosiła nie ma znaczenia w wizualu - bezpośrednio. Przy f/4.5 dostępny jest praktycznie cały zakres źrenic. Dla dużych luster - powyżej 350-400mm - można zawalczyć o większą światłosiłę, żeby obserwować bez drabinki, ewentualnie z jakiegoś taboretu. Innym powodem, może być chęć ogarnięcia całego zakresu źrenic okularami 100*. Wiadomo, że jest to kosztem  zwiększonej obstrukcji centralnej.

Paracorr T1 daje sobie radę do f/4.  Do f/3 i wolniejszych, potrzeba paracorr T2.

 

Lustra "z półki" oferuje Teleskop-express.de.

Teleskop-Express: Telescope Making - Optical parts

Kupowałem u nich komplet 14" f/4.5 od Orion Optics.

 

Mają między innymi 250mm f/3:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6510_TS-Optics-250-mm--10---Newtonian-Primary-Mirror-f-3-made-of-SUPRAX--97---Reflectivity.html

 

 

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, bartolini napisał:

Dziękuję., ale to są gotowe blanki a ja chciałem czyste szkło do wykonania zwierciadła. Chciałem zrobic te 30-50cm swiatlosile około 2. 

 

2 godziny temu, astrokarol napisał:

W sumie kwestia mobilności ale tak ogólnie, kto bogatemu zabroni ?

Bogaty czy nie ale duża lepsza jakość jak się zrobi samemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Mnich85 napisał:

Dziękuję., ale to są gotowe blanki a ja chciałem czyste szkło do wykonania zwierciadła. Chciałem zrobic te 30-50cm swiatlosile około 2.  

Do ~250mm znajdziesz „szkło wzierne, borokrzemowe”.

Powyżej będzie ciężko :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

Interesujące. Jaka jest przydatność takiego szkła na LG?

Może by tak się pobawić w szlifowanie? ;)

Dobra opcja byloby zakupc szkło i przerobić je na inne parametry lub cały teleskop, tuba gso 30cm ledwo 3 tys złotych.... Ale tam jest 1500mm 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, wiatr napisał:

jeszcze o zerodurze nie zapomnijcie :D

Akurat mam możliwość kontaktu ze firma Schott ale nie są zbyt rozmowni bo nie robią szkła indywidual. Chyba że bym miał więcej zamówien wtedy byłaby szansa. Jest jeszcze SiseCam Yourglass No ale ciężka sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wiatr napisał:

Schott teoretycznie miał kiedyś w ofercie coś o nazwie Boroflat 33  chyba do cala grubości, gdyby to było jakoś dostępne sensownie to byłby chyba ciekawy materiał może nawet na coś ambitniejszego niż newton:)

Dzięki za info. Szukałem też możliwości zakupu FL53 No ale cena wymiata. Chciałem też zrobić jakieś Apo przy aperaturze 200mm/600 i w dol No ale cena szkła.... Bez kometarza. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć.Czy kolega świadomy jest trudności wykonania refraktora apochromatycznego?? Moim zdaniem obróbka FPL53/55 w warunkach amatorskich skazana jest na porażkę-FPL jest bardzo kruche...Obrabiałem różne gatunki szkła (oprócz FPL) i nawet przy kwarcu zdarzały się delikatne odpryski...Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.